Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomiak będzie miał Akademię Piłkarską! Radni zgodzili się na przekazanie terenu na Koniówce. Wkrótce ruszy budowa. Zobacz jak głosowano

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak w lutym władze Radomia, minister sportu Kamil Bortniczuk i europoseł Adam Bielan prezentowali plany Akademii Piłkarskiej na Koniówce w Radomiu. Teraz stanie się to faktem.
Tak w lutym władze Radomia, minister sportu Kamil Bortniczuk i europoseł Adam Bielan prezentowali plany Akademii Piłkarskiej na Koniówce w Radomiu. Teraz stanie się to faktem.
Radni Rady Miejskiej w Radomiu zgodzili się przekazać z 99 procentową bonifikatą prawie 7-hektarowy teren na Koniówce Fundacji Radomiak Radom z przeznaczeniem na budowę obiektów, które będą służyły młodym piłkarzom Akademii Piłkarskiej Radomiaka. 9 radnych głosowało „za”, 8 „przeciw”, 5 osób wstrzymało się od głosu.

O decyzji radnych pisaliśmy na bieżąco relacjonując na żywo sesję Rady Miasta

Tak głosowali w sprawie Radomiaka radomscy radni

Za głosowali następujący radni: Ewa Czerwińska, Marcin Kaca. Łukasz Podlewski, Małgorzata Półbratek, Teresa Skoczek, Kazimierz Staszewski, Dariusz Wójcik - wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości; Marcin Robert Kaca, Marta Michalska-Wilk - oboje Koalicja Obywatelska.
Przeciw byli radni: Robert Chrobotowicz, Piotr Kotwicki, Mateusz Kuźmiuk, Marcin Majewski - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość; Magdalena Lasota, Robert Utkowski, Wisław Wędzonka. Małgorzata Zając - wszyscy Koalicja Obywatelska.
Wstrzymali się od głosu: Kinga Bogusz - Prawo i Sprawiedliwość; Wioletta Kotkowska, Zbigniew Neska, Jarosław Rabenda, Dawid Ruszczyk - wszyscy Koalicja Obywatelska.
Nie głosowali, choć byli obecni: Adam Bocheński, Robert Fiszer, Tomasz Gogacz, Mirosław Rejczak - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość, Kazimierz Woźniak - niezależny.

Po wycenie rynkowej i zastosowaniu bonifikaty Fundacja zapłaci za działki tylko 23 267 złotych. Na terenie tym ma powstać zespół boisk piłkarskich, w tym boisko zadaszone, powstaną budynków zaplecza szkoleniowo – sportowego wraz z częścią noclegową. O całym projekcie informowano już wcześniej między innymi przy okazji wizyty w Radomiu ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka. Centrum Sportowo-Szkoleniowe ma powstać na Koniówce, przy zbiegu ulicy Folwarcznej i Czarnieckiego (w sąsiedztwie Lasu Kapturskiego), a będzie to możliwe dzięki decyzji władz miasta o przekazanie tego terenu pod budowę.

Podczas sesji radni dopytywali jednak o źródła finansowania całego projektu, ale też o szczegóły umowy, która będzie zawarta pomiędzy miastem i fundacją.

- Czy w Ministerstwie Sportu został już ogłoszony program, który ma finansować ten projekt? A jeśli nie zrealizowany zostanie w ciągu 4,5 roku i gmina będzie miała prawo pierwokupu, to czy gmina będzie musiała zapłacić za część zrealizowanych inwestycji ? - pytała Magdalena Lasota.

Robert Utkowski pytał o koszty realizacji inwestycji i o wkład własny fundacji do inwestycji oraz o to czy były tam przeprowadzone badania geologiczne. - Zdaje się, że tam nie można stawiać ciężkich obiektów – mówił Robert Utkowski.

Marcin Majewski pytał, czy fundacja ma ostateczną decyzję Ministerstwa Sportu w sprawie projektu. Chciał się też dowiedzieć, czy fundacja Radomiaka posiada pieniądze na potrzebne na realizację inwestycji, czy prowadzi rozmowy z potencjalnymi wspólnikami, jaki jest koszt całego przedsięwzięcia.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik zapewniał, że celem inwestycji będzie cel niezarobkowy, a o zabezpieczenie tego zapisu postarają się prawnicy. Powiedział jednak, że w przypadku niezrealizowania w wyznaczonym czasie całej inwestycji miasto w razie realizacji prawa do pierwokupu będzie musiała zapłacić za poniesienie nakładów.

- Sam pomysł, idea powstała, gdy okazało się, że jest program dotyczący drużyn ekstraklasowych i 1-ligowych. Nie można wydawać pozyskanych pieniędzy na bieżącą działalność klubu, wypłaty dla piłkarzy. Te pieniądze mogą być wykorzystane jedynie na infrastrukturę, czyli na przykład na budowę stadionu. Wskutek dobrych relacji Radomiaka z Ministerstwem Sportu okazało się, że można skorzystać z 10 milionów złotych, ale musimy mieć swój teren. Nie może być w tym przypadku dzierżawy. Mówimy o programie dotyczącym akademii piłkarskiej, bo to jest podstawa działalności klubów. Mamy mnóstwo chętnych dzieciaków, których można odciągnąć od komputerów. Trzeba mieć świadomość, że będą też wykorzystane pieniądze Radomiaka – mówił Sławomir Stempniewski, prezes Radomiaka.

Robert Kornatka zapewniał - odpowiadając na pytania - że przeprowadzono badania geologiczne i można tam budować, chociaż teren jest trudny. Cała inwestycja ma kosztować około 50 milionów złotych. Najpierw będą boiska i szatnie, a potem dopiero budynek z miejscami noclegowymi. Stwierdził, że uda się dopełnić wszystkie formalności, tak, aby inwestycja mogła być rozpoczęta już we wrześniu. Mówił też, że możliwe jest uzyskanie w tym roku subwencji z Ministerstwa Sportu oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w łącznej kwocie około 15 milionów złotych.

Radny Dariusz Wójcik powiedział, że taki sam projekt zrealizowała Legia Warszawa. - Jeśli Ministerstwo Sportu chce nam pomóc, to trzeba korzystać. W kolejce stoją inne kluby, które chętnie wezmą te pieniądze. Nie ponosimy żadnego ryzyka, bo jeśli nie będzie pieniędzy, zmieni się polityka to fundacja sama przyjdzie do miasta, aby oddać ten teren, bo nic z niego nie będzie miała, a trzeba będzie płacić tylko podatki – powiedział Dariusz Wójcik.

- Chciałem tylko zwrócić uwagę, że wybudowanie tych obiektów może być dużym impulsem dla rozwoju sportu w mieście. Najmłodsi mają duży problem z dostępnością boisk trawiastych. Boiska są eksploatowane do granic możliwości. Nawet jeśli na Koniówce zbudujemy na razie tylko boiska, to będzie wielka wartość dodana. Otworzą się lepsze możliwości dla innych klubów niż dla Radomiaka, dla futbolu kobiecego – powiedział wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

- Ten projekt ma ręce i nogi. Trzeba dać działaczom Radomiaka szansę. Gdybym wyczuwał jakąś grę „na skróty” to na temat tego projektu byśmy nie rozmawiali. Na pewno ten projekt sprawi, że obiekty w tej części miasta będą służyły młodzieży – powiedział prezydent miasta Radosław Witkowski.

Co ciekawe głosowanie przebiegało „w poprzek” podziałów politycznych w radzie. „Przeciw” byli zarówno radni z Prawa i Sprawiedliwości jak i z Koalicji Obywatelskiej. Również „za” byli radni z obu ugrupowań. Za bezprzetargowym przekazaniem działek Fundacji Radomiak byli: Ewa Czerwińska, Marcin Kaca, Marcin Robert Kaca, Marta Michalska – Wilk, Łukasz Podlewski, Małgorzata Półbratek, Teresa Skoczek, Kazimierz Staszewski, Dariusz Wójcik. Przeciw głosowali: Robert Chrobotowicz, Piotr Kotwicki, Mateusz Kuźmiuk, Magdalena Lasota, Marcin Majewski, Robert Utkowski, Wiesław Wędzonka, Małgorzata Zając. Nieobecna na sali była jedynie Katarzyna Pastuszka – Chrobotowicz, a 5 kolejnych radnych w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

O planach Radomiaka w porozumieniu z ministerstwem sportu pisaliśmy na bieżąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie