Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie dla Niepodległej. Otwarto wystawę na Placu Corazziego przed Urzędem Miejskim

Barbara Koś
Ekspozycja opowiada  nie tylko o Republice Radomskiej, ale także o  walce  radomian  o  niepodległość, od I wojny do 1939 roku.
Ekspozycja opowiada nie tylko o Republice Radomskiej, ale także o walce radomian o niepodległość, od I wojny do 1939 roku. Joanna Gołąbek
Radomianie dla Niepodległej to tytuł ekspozycji plenerowej otwartej we wtorek na PlacuCorazziego przed Urzędem Miejskim. To pierwsza z cyklu wystaw dla uczczenia 100 lecia niepodległości Polski.

Na uroczystość otwarcia wystawy przybyli przedstawiciele władz miasta, szefowie placówek kultury i młodzież szkolna.
Jak podkreślił prezydent Radosław Witkowski, Radom ma szczególne miejsce w tym momencie historii: był pierwszym miastem,które odzyskało wolność i stało się to już 2 listopada 1918 roku. Był to początek Republiki Radomskiej.
Do tej historycznej chwili nawiązywali też mówiąc o wystawie Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, historyk, Przemysław Bednarczyk i Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego.

Republika powstała nocą

Wystawa ma 24 plansze i zawiera niepublikowane dotąd zbiory Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Archiwum Państwowego. Ekspozycja opowiada o walce radomian o niepodległość, od I wojny światowej, aż do 1939 roku. Wielką wartością tej ekspozycji jest prezentacja niepublikowanych do tej pory zdjęć. Są też fotokopie najważniejszych dokumentów tego okresu.Ważna rzecz to Republika Radomska
Republika Radomska narodziła się w nocy poprzedzającej 2 listopada. W mieszkaniu adwokata Jana Wigury ukonstytuował się Komitet Pięciu i zorganizował niezależne Państwo Radom. 2 listopada punktualnie o 12 na balkon austriackiej Komendy Powiatowej wyszedł doktor Stanisław Kelles-Krauz z biało-czerwonym sztandarem. Powiedział wtedy: „Powiewały z tego miejsca flagi carskie, niemieckie, austriackie, jako symbole wrogich państw zaborczych. Teraz ja zawieszam tutaj flagę biało-czerwoną na chwałę Rzeczypospolitej, na pohybel jej wrogom”. Obecny wśród wiwatującego tłumu ówczesny kapelan wojskowy ksiądz Dominik Ściskała, zanotował: „Była to niezapomniana chwila dla tych, co ją przeżyli; ci, co urodzą się w wolnej Polsce, nie będą mieć nawet wyobrażenia, co to znaczy nie mieć ojczyzny”. 8 listopada Republika Radomska podporządkowała się rządowi lubelskiemu.

Porozmawiaj z bohaterem

Wraz z wystawą na placu Corazziego stanęła także Budka Niepodległościowa. Można z niej zadzwonić do ojców polskiej niepodległości - są nimi Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i oczywiście, Józef Piłsudski oraz tych, którzy walczyli o wolność Radomia. To Stanisław Kelles-Krauz i Michał Tadeusz Osiński, pseudonim „Brzęk”. Po wybraniu odpowiedniego numeru usłyszymy opowiedzianą w pierwszej osobie historię danej postaci historycznej (głosu użyczyli aktorzy), a także krótkie opowieści na temat zdjęć prezentowanych w budce. Moza usłyszeć anegdoty o Józefie Marjańskim i Władysławie Belinie-Prażmowskim a także innym wojskowych. Tę atrakcyjną wystawę oglądać będzie można do 19 listopada.

Będą inne wystawy

Wczorajsza wystawa jest pierwszą z ekspozycji ukazujących radomską drogę do niepodległości. Już w poniedziałek, 15 października, na podobną i szerszą jeszcze wystawę „Radomianie na drodze do niepodległości” zaprasza Muzeum imienia Malczewskiego. Wystawy zapowiadają tez inne placówki.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie