Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie hojnie wrzucają pieniądze na ratowanie zabytkowych grobów najstarszego cmentarza (video)

/mod/
- Komitet robi doskonałą robotę, zajmując się zabytkowymi nagrobkami. To jest nasza historia, szanowanie pamięci. Za sto lat też bym chciał, żeby ktoś o mnie pamiętał – powiedział nam Rafał Rezulski, wrzucając datek do puszki.
- Komitet robi doskonałą robotę, zajmując się zabytkowymi nagrobkami. To jest nasza historia, szanowanie pamięci. Za sto lat też bym chciał, żeby ktoś o mnie pamiętał – powiedział nam Rafał Rezulski, wrzucając datek do puszki. Łukasz Wójcik
Na nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu trwa kwesta.
Na rzecz zabytków radomskiego cmentarza kwestowały także od prawej: Anna Maria Freitag i Aleksandra Wojcieszak, uczennice Zespołu Szkół Integracyjnych
Na rzecz zabytków radomskiego cmentarza kwestowały także od prawej: Anna Maria Freitag i Aleksandra Wojcieszak, uczennice Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu.

Na rzecz zabytków radomskiego cmentarza kwestowały także od prawej: Anna Maria Freitag i Aleksandra Wojcieszak, uczennice Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu.

Już po raz kolejny zbiórkę pieniędzy zorganizowali członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Zbierają pieniądze na renowację zabytkowych grobowców.

Oprócz nich w sobotę można było zobaczyć z puszką w ręku prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka, który zapowiedział, że będzie kwestował także w niedzielę oraz wiceprezydenta Ryszarda Fałka i Dariusza Wójcika, przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu. Kwestowali także dziennikarze i uczniowie. Wśród tych ostatnich pojawiły się między innymi Anna Maria Frejtag i Aleksandra Wojcieszak, uczennice z Zespołu Szkół Integracyjnych numer 14 w Radomiu. Dziewczęta współpracowały z członkami Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w ramach programu Epitafium 21.

- Była to akcja polegająca na ewidencji zabytkowych grobowców na cmentarzu - wyjaśnia Jerzy Przyborowski, przewodniczący Komitetu.

Szybko zapewniała się także puszka kwestującego prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka.
Szybko zapewniała się także puszka kwestującego prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka.

Szybko zapewniała się także puszka kwestującego prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka.

Liczą na więcej

W ubiegłym roku udało się zebrać około 30 tysięcy złotych. Kwestujący mają nadzieję, że w tym roku kwota ta się znacznie zwiększy. Póki co radomianie są bardzo hojni. Przekonywał o tym prezydent Radomia, do którego puszki wpadał nie tylko bilon, ale i sporo banknotów.

- Po raz czwarty już kwestuję i wiem z doświadczenia, że jeszcze lepiej, jeśli chodzi o ilość datków, jest 1 listopada - powiedział Andrzej Kosztowniak.

- Jesteśmy wdzięczni radomianom za datki - mówi Jerzy Przyborowski. - Gromadzimy fundusze po to, aby nie zginęły zabytkowe groby.

Do dziś Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zebrał ponad 300 tysięcy złotych. Zebrane w ubiegłym roku pieniądze przeznaczone zostały na dalszy remont grobowca Marianny Pentz i grób Franciszki Ogińskiej, na który przeznaczono 24 tysiące złotych, a także wykończenie postumentu pod Aniołem Ciszy.

Kwesta na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego będzie trwała w sobotę do wieczora i przez cały dzień w niedzielę, 1 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie