MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie jeżdżący codziennie do Warszawy mają dość! Liczą na pomoc prezydenta Radomia

/mod/
Hubert Słyk, choć często podróżuje pociągiem, nie ma najlepszego zdania na temat połączeń.
Hubert Słyk, choć często podróżuje pociągiem, nie ma najlepszego zdania na temat połączeń. Łukasz Wójcik
Pasażerowie pociągów pracujący w stolicy napisali petycję do prezydenta Radomia. Apelują w niej o pomoc w dotarciu do osób decyzyjnych i przywrócenie pociągu pośpiesznego, który spełniłby ich oczekiwania.

Jakie są możliwości wprowadzenia udogodnień dla pasażerów z Radomia przez PKP?

Beata Czemerajda z Biuro Komunikacji i Public Relations PKP Intercity: - Dziś, na kształt siatki połączeń, bezpośredni wpływ mają możliwości eksploatacyjne trasy kolejowej do Radomia. To znaczy, w przypadku PKP Intercity, konieczność korzystania z przejazdu na trasie Warszawa - Radom linią przez Dęblin, a nie Warkę. Ponadto, zakres prac modernizacyjnych linii kolejowych powoduje, że tylko w tym roku wdrożonych zostanie 6 korekt rozkładów. Każda taka korekta to między innymi przesunięcie godzin kursowania większości pociągów. Nie wykluczamy jednak, że kolejne zmiany ewentualnie umożliwią nam na przesunięcia w ramach już dziś istniejącej siatki połączeń. W planach dla Radomia mamy również zmianę taboru obsługującego linię. Nasz blisko 7 miliardowy plan inwestycji taborowych zakłada zakup 40 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, których część zostanie skierowana na trasę do Radomia. Nowoczesne i komfortowe pociągi na trasie do Radomia pojawią się już pod koniec przyszłego roku.

Chyba każdy z radomian zna co najmniej jedną osobę, dojeżdżającą do pracy do Warszawy i to pociągiem. Ci, którzy nie muszą korzystać z tego rodzaju transportu, bo rzadziej odwiedzają stolicę, wybierają inną alternatywę podróży. Wszyscy szukają jednak jak najtańszych i najszybszych rozwiązań.

RADOM - "BIAŁA PLAMA"

Najbardziej cierpią pracujący w stolicy radomianie, a jest ich kilkanaście tysięcy. Bulwersuje ich zwłaszcza fakt, że do oddalonej o zaledwie 100 kilometrów stolicy trzeba jechać nawet 3 godziny. Dla kontrastu podają połączenia na odcinku Łódź - Warszawa (nieco dłuższa trasa, około 130 km). Rano jest z Łodzi co najmniej siedem połączeń ze stolicą, podobnie z powrotem. Czas podróży wynosi około... 2 godzin.

W petycji podróżnych czytamy między innymi: "[...] W odczuciu naszym, ludzi codziennie spędzających po 5 - 6 godzin w pociągach, Radom pozostaje "białą plamą" na mapie połączeń pośpiesznych, które omijają nasze miasto i kierowane są na inne części województwa...".

ZA MAŁO PORANNYCH POCIĄGÓW

Autorzy petycji wymieniają dwa pociągi, które według nich tylko pozornie rozwiązują problem. Pierwszy skład to pośpieszny spółki Intercity, który odjeżdża z Radomia o godzinie 4.46. Mowa o TLK NOSAL z Zakopanego. Jak mówią zainteresowani, jest on wiecznie opóźniony. Codziennie kursuje tylko w wakacje, a poza tym okresem tylko w poniedziałki z czasem jazdy 2,5 godziny.

Pierwszy codzienny pociąg spółki Intercity TLK NIDA relacji Kielce - Warszawa przez Dęblin odjeżdża z Radomia o godzinie 7.24, o której 90 procent podróżnych powinna być już w pracy. Problem dotyczy również mieszkańców Szydłowca i Skarżyska - Kamiennej.

Sprawy nie rozwiązuje też RADOMIAK, przyśpieszony skład Kolei Mazowieckich. Autorzy petycji dodają w niej, że dochodzi do takich absurdalnych sytuacji, że na ten pociąg, który z Radomia odjeżdża obecnie o godzinie 5.15, trzeba przychodzić przed godziną 5, żeby zająć miejsce.

"[..] Jest to pociąg przyspieszony, ale tylko z nazwy, bo zanim dotrze do stolicy, zatrzymuje się w dziesięciu miejscowościach z czasem jazdy minimum 2,5 godziny, bo nigdy planowo nie przyjeżdża...".

Piszący petycję argumentują, że podróż do stolicy trwająca od 2,5 do 3 godzin i tyle samo z powrotem zaczyna odbijać się na ich zdrowiu.
PREZYDENT PISZE LISTY, ALE...

Zdesperowani radomianie w końcu napisali petycję. Wysłali ją do prezydenta Andrzeja Kosztowniaka. Apelują o zainteresowanie ich problemem odpowiednie instytucje i osoby decyzyjne. Chcą przywrócenia połączeń pośpiesznych TLK Spółki Intercity lub przesunięcia pociągów dla radomian na szczyt poranny do Warszawy i popołudniowy ze stolicy w relacji Kielce - Warszawa - Kielce przez Radom tak, by można było dojechać do Warszawy na godzinę 7 i 8 i wrócić pociągiem Intercity wyjeżdżającym z Warszawy po godzinie 15 i 16.

Ryszarda Kitowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu przyznaje, że problem znany jest prezydentowi od kilku lat. - Wielokrotnie występował on do różnych instytucji w sprawie wprowadzenia udogodnień dla podróżnych z Radomia - mówi Ryszarda Kitowska. - Niestety, nie było żadnego oddźwięku z ich strony.

Według zapewnień, jakie otrzymaliśmy wczoraj, prezydent zwróci się do wicepremier Elżbiety Bińkowskiej i Kolei Mazowieckich o możliwość wprowadzenia dodatkowego porannego, przyśpieszonego połączenia do stolicy, który mógłby być alternatywą dla pociągów TLK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie