Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie na polach chwały. Mieli tam do wypełnienia bardzo ważną misję (zdjęcia)

/dm/
Radomianie pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie.
Radomianie pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie. Zdjęcia archiwum
Działali na rynku w Krakowie.

[galeria_glowna]
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu, na zabytkowych rowerach "Łucznik", prezentowała w Krakowie i Niepołomicach pracę przedwojennej policji.

W ostatnią sobotę i niedzielę 25 i 26 września w Niepołomicach koło Krakowa zostały zorganizowane spotkania entuzjastów historii "Pola Chwały 2010. Wśród różnorodnych grup rekonstrukcji byli członkowie Komisariatu Radomskiego, odtwarzających służbę i pracę Policji Państwowej z okresu II Rzeczypospolitej. Jako pojazdy służyły im zabytkowe rowery "Łucznik" produkowane dawniej przez Fabrykę Broni w Radomiu.

Pola Chwały to zlot miłośników żywej historii. Przez dwa dni można było zobaczyć bogactwo i różnorodność grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Prezentowano obozy wojskowe od czasów rzymskich, poprzez wieki średnie, epokę I Rzeczypospolitej, okres napoleoński, wojnę secesyjną, I i II wojnę światową, do czasów współczesnych.

Zamek w Niepołomicach wypełnił się odgłosami wystrzałów z muszkietów i dział, pojedynkowano się na broń białą, tańczono tańce dworskie a na hipodromie pod zamkiem inscenizowano sceny batalistyczne z użyciem pirotechniki. W imprezie uczestniczyło trzydzieści grup rekonstrukcyjnych, ponad trzystu żołnierzy, pojazdy mechaniczne, zaprzęgi i konie.

- Na "Polach Chwały" mieliśmy specjalne zadanie do wykonania. Prawie całą sobotę spędziliśmy w Krakowie, zapraszając turystów i mieszkańców miasta do Niepołomic. Byliśmy pododdziałem bardzo mobilnym ponieważ poruszaliśmy się na naszych rowerach. Jeździliśmy po krakowskim rynku oraz byliśmy na Wawelu. Nie ukrywam iż zbudziliśmy bardzo duże zainteresowanie naszymi mundurami oraz zabytkowymi rowerami "Łucznik". Współcześni policjanci wyrażali się o nas wielkim uznaniem. - mówi aspirant Paweł Łuk - Murawski komendant Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej.

Pola Chwały to nie tylko rekonstrukcja historyczna. W salach zamkowych gromadzili się entuzjaści wargamingu, czyli rozgrywania gier strategicznych opartych na realiach z epoki, za pomocą modeli i figur przemieszczanych na planszach zwanych dioramami.

- W Niepołomicach spotkaliśmy licznych radomian. Wśród nich był miedzy innymi inspektor Tomasz Kowalczyk z naszej komendy wojewódzkiej policji, prywatnie miłośnik gier strategicznych. Na dziedzińcu zamkowym mieliśmy możliwość zaprezentowania przez komendantem elementów musztry przedwojennej Policji Państwowej - dodaje aspirant Paweł Łuk - Murawski.

W przyszłym roku planowana jest na Mazowszu duża rekonstrukcja historyczna, ukazująca udział Policji Państwowej w walkach z okresu Września 1939 roku. Polem bitwy być może będą okolice mostu na Pilicy w Białobrzegach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie