Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie patrolowali... ulice Nowego Targu

/mag/
Na ulicach Nowego Targu patrol Policji Państwowej z Radomia sprawdził dokumenty członkom zespołu regionalnego Góralsko Muzyka.
Na ulicach Nowego Targu patrol Policji Państwowej z Radomia sprawdził dokumenty członkom zespołu regionalnego Góralsko Muzyka. archiwum prywatne
Rekonstruktorzy z Radomia przywieźli stamtąd wyjątkową pamiątkę.
Oryginalny gwizdek Policji Państwowej z lat międzywojennych wrócił do Radomia.
Oryginalny gwizdek Policji Państwowej z lat międzywojennych wrócił do Radomia.

Oryginalny gwizdek Policji Państwowej z lat międzywojennych wrócił do Radomia.

W ostatni czwartek w stolicy Podhala zorganizowano konferencję naukową "Dziedzictwo Policji Państwowej Województwa Krakowskiego w latach 1919 - 1939". W spotkaniu oraz imprezach towarzyszących uczestniczyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu.

Konferencję otworzyła uroczystość powołania nowego koła Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, jakie powstało w Nowym Targu. Po części oficjalnej, członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Radomia, Warszawy, Gliwic oraz Podhala odtwarzający przedwojenną policję, przedstawili spektakl teatralny. Inscenizacja zatytułowana "Miednoje 1940", była poświęcona pamięci pomordowanych policjantów II Rzeczypospolitej, więźniów Ostaszkowa, zamordowanych wiosną 1940 roku i pogrzebanych w dołach śmierci w Miednoje.

O SŁUŻBIE KOBIET

Jednym z prelegentów konferencji naukowej był aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant grupy rekonstrukcyjnej z Radomia. Wkładom przysłuchiwał się inspektor Tomasz Kowalczyk, zastępca mazowieckiego komendanta policji.

- Wygłosiłem referat o celach i służbie Policji Państwowej Kobiet jak istniała w latach 1925 - 1939, przypominając bardzo zapomnianą cześć historii funkcjonariuszek, walczących z nielegalnym nierządem, handlem kobietami i dziećmi oraz profilaktyką w stosunku do młodzieży zagrożonej przestępczością. To trudny i wstydliwy aspekt w dziejach naszego kraju, nieznanych wielu osobom, nawet zawodowo zajmujący się badaniem dziejów II Rzeczypospolitej. - mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski.

CIEKAWOSTKI W MINIATURZE

Radomska grupa pokazała serię zdjęć z tegorocznej "Uliczki Tradycji", ukazujących czynną rekonstrukcję pododdziału przedwojennej policji oraz miniaturową dioramę o współdziałaniu patrolu kawalerii z patrolem cyklistów policyjnych z września 1939 roku. Miniatura została podarowana radomianom przez znanego modelarza Michał Chlipałę z Krakowa.

NIEZWYKŁA PAMIĄTKA

Radomianie w przedwojennym umundurowaniu patrolowali też ulice miasta, legitymowali mieszkańców i wręczali im pamiątkowe zaświadczenia. Towarzyszyli im w tym miejscowi funkcjonariusze.
Radomianie wywieźli z Nowego Targu niezwykłą pamiątkę. To oryginalny gwizdek Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego, otrzymany również od Michała Chlipały z Krakowa, wnuka przedwojennego policjanta.

- Ówczesny starszy przodownik Franciszek Chlipała otrzymał gwizdek od swojego przyjaciela, który służył w jednym z komisariatów policji... w Radomiu. Ten sposób historia zatoczyła koło - dodaje aspirant Paweł Łuk-Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie