Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianki słabo dbają o swoje zdrowie

/wit/
- Groźne nowotwory dotykają coraz to młodsze kobiety. Tylko systematyczne badania kontrolne, są sposobem na to by panie zadbały o swoje zdrowie – mówi Mieczysław Szatanek, lekarz ginekolog.
- Groźne nowotwory dotykają coraz to młodsze kobiety. Tylko systematyczne badania kontrolne, są sposobem na to by panie zadbały o swoje zdrowie – mówi Mieczysław Szatanek, lekarz ginekolog. Tadeusz Klocek
Tylko co piąta mieszkanka naszego miasta, która mogła skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych na przestrzeni dwóch ostatnich lat, wykonała badanie.

Mammografy

Mammografy

W naszym regionie działa pięć mammografów w: Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, a także szpitalach w Lipsku, Kozienicach i Przysusze. Pieniądze na zakup dwóch ostatnich pochodziły z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Ile choruje?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Tym samym to jednej z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w kraju. Szacuje się, że co 14 Polka z obecnie żyjących, zachoruje na raka piersi, a co czwarta spośród tych, które zachorują na nowotwór złośliwy będzie miała raka piersi. Z wyleczonym rakiem piersi żyje w kraju ponad 55 tysięcy pań.

Bezpłatne badania
W ramach programów profilaktycznych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, (bezpłatnych dla pacjenta) cytologię mogą wykonać panie w wieku 25-59 lat, które nie miały jej przez ostatnie trzy lata. Mammografię mogą wykonać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie robiły jej przez ostatnie dwa lata.

To najgorszy wynik na Mazowszu. Bardziej dbają o swoje zdrowie kobiety z powiatów. Najlepiej wypadają mieszkanki: lipskiego, zwoleńskiego i białobrzeskiego.

Najłatwiejszy dostęp do mammografii na terenie naszego regionu mają mieszkanki Radomia.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ulicy Aleksandrowicza realizuje "Program Profilaktyki Raka Piersi". Pacjentki mogą zgłaszać się więc na bezpłatną mammografię.

Program nie obejmuje jednak wszystkich pań. Z bezpłatnego badania mogą skorzystać tylko te w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Zainteresowane pacjentki mogą dzwonić do rejestracji pod numery telefonów (48)361-32-06 i (48)361-32-07. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17.

- Badania w ramach programu profilaktycznego odbywają się w wyznaczone dni tygodnia: wtorki, środy i piątki. Na te dni zapisywane są pacjentki. Dziennie wykonywanych jest około 15 badań - usłyszeliśmy w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii szpitala na Józefowie. - Zdarza się, że dzwonią kobiety w wieku, którego nie obejmują programowe badania. Im możemy je wykonać tylko po okazaniu skierowania.

Do badań wykorzystywany jest nowy, cyfrowy mammograf.

- Nowoczesna, co ważne cyfrowa więc i bardziej dokładna aparatura zastąpiła dotychczas użytkowany, analogowy sprzęt, który uległ awarii - zaznaczyła Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie.

Rak piersi jest najczęstsza chorobą nowotworową, jaka występuje u kobiet.

- Można się przed nim uchronić, a wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie uleczalny. Trzeba jednak w porę go wykryć, by zdążyć z leczeniem - podkreśliła podczas jednej z rozmów Danuta Krajewska, lekarz chirurg z Poradni Chorób Piersi w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Lekarka nieustannie namawiająca kobiety do profilaktyki i organizująca co roku marsze z udziałem amazonek zauważa, że na raka piersi chorują coraz to młodsze panie.

- Operowałam 32- letnią pacjentkę w ósmym miesiącu ciąży - zaznaczyła lekarka.

Choć coraz więcej mówi się o profilaktyce, to w ciągu dwóch ostatnich lat na Mazowszu badanie mammograficzne, wykonało 38,2 procent kobiet w wieku 50-69 lat (tylko kobietom w tym wieku NFZ płaci za badania profilaktyczne). W Radomiu zgłosiło się na nie 19,11 procent pań mimo, że uprawnionych jest 27 tysięcy kobiet.

W regionie sytuacja wygląda lepiej, bo tam do wiosek przyjeżdżają mammobusy.
Właśnie w "przychodniach na kółkach" badania wykonało ponad 44,3 procent uprawnionych do badań kobiet.

Mammobusy wysyła do powiatu sześć ZOZ-ów, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowy. Najchętniej badają się mieszkanki powiatu zwoleńskiego. Z darmowych badań skorzystała blisko połowa pań w wieku 50-69 lat. W lipskim przebadało się 46,81 procent kobiet i niemal tyle samo w białobrzeskim. W powiecie szydłowieckim 43,5, podobnie w kozienickim i grójeckim zaś w przysuskim 40 procent.

Panie u których zaobserwowano niepokojące zmiany od razu kierowane są na specjalistyczne leczenie.
Blado wypadliśmy też jeśli chodzi o finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia profilaktyczne badania cytologiczne, które raz na trzy lata mogą wykonać panie w wieku 25-59 lat. W Radomiu badanie wykonało blisko 19 procent pań, a powinno 48 tysięcy. Jak wypadły mieszkanki powiatów? Najchętniej badają się te z powiatu lipskiego - 32,48 procent wykonało cytologię w ramach Funduszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie