Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy leśnicy oszacowali szkody po nawałnicy, jaka przeszła nad regionem

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wiele połamanych drzew zostało w Nadleśnictwie Dobieszyn, w powiecie białobrzeskim, tam wiatr połamał dużo drzew.
Wiele połamanych drzew zostało w Nadleśnictwie Dobieszyn, w powiecie białobrzeskim, tam wiatr połamał dużo drzew. OSP Stromiec
Ponad 3,5 tysiąca metrów sześciennych wiatrołomów i wywrotów zanotowano w radomskich lasach po nawałnicy, jaka przeszła kilka dni temu w regionie. Najbardziej od wiatru ucierpiały drzewostany w Nadleśnictwie Dobieszyn - w okolicach Ksawerowa i Dobieszyna oraz Nadleśnictwie Marcule.

Szkody są rozproszone i w większości mają charakter pojedynczych wywrotów. Największe szkody powierzchniowe zarejestrowano w Nadleśnictwie Dobieszyn - łącznie około 20 hektarów. Dużo mniejsze powierzchnie, niespełna jedno hektarowe, zinwentaryzowano w świętokrzyskich nadleśnictwach Stąporków i Ruda Maleniecka. Do oceny szkód i szybkiej orientacji w Nadleśnictwie Dobieszyn wykorzystano drony.

Szacowanie szkód

- Szkody wystąpiły w 11 z 23 nadleśnictw. Najwięcej - 1,7 tysięcy metrów sześciennych w Nadleśnictwie Dobieszyn, następnie w Nadleśnictwie Marcule - jeden tysiąc metrów sześciennych. W nadleśnictwach: Kielce, Łagów, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Suchedniów szkody wyniosły w granicach 300-100 metrów sześciennych. W nadleśnictwach Grójec, Kozienice, Ruda Maleniecka i Stąporków szkody nie przekroczyły 50 metrów sześciennych - informuje Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Choć ogólny rozmiar szkód w porównaniu na przykład do huraganu, jaki wydarzył się w sierpniu 2017 roku (wówczas nawałnica połamała miliony drzew na powierzchni około 70 tysięcy hektarów w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby) jest niewielki. Jednak przed leśnikami z regionu i tak wiele pracy związanej z udrożnieniem dróg, usuwaniem drzew, a tam gdzie szkody są powierzchniowe - także odnowieniem powierzchni. Ważny będzie też monitoring pod względem ochrony lasu, wiele drzewostanów i drzew zostało osłabionych przez wiatr i jest podatnych na działanie grzybów i owadów. Szkody z tym związane można zaobserwować nawet kilka miesięcy po nawałnicy.

Ostrożnie w lasach

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego leśnicy apelują o zachowanie uwagi w korzystaniu z lasu. Proszą, aby nie odwiedzać miejsc, gdzie przeszła nawałnica, a na grzyby i spacery wybrać las w rejonach, gdzie nie było szkód.

W uszkodzonych drzewostanach będą też prowadzone intensywne prace związane z porządkowaniem powierzchni, zostaną one odpowiednio oznakowane.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie