Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy podatnicy wspierają dzieci, organizacje kościelne, hospicja

/jp/
Danuta Panuś, szefowa radomskiego Stowarzyszenia Charytatywnego Radesta zaangażowała się we wspieranie Polaków za wschodnią granicą. To jedna z 28 radomskich organizacji, na którą można było odpisać 1 procent podatku.
Danuta Panuś, szefowa radomskiego Stowarzyszenia Charytatywnego Radesta zaangażowała się we wspieranie Polaków za wschodnią granicą. To jedna z 28 radomskich organizacji, na którą można było odpisać 1 procent podatku. S. Wykrota
Ogólnopolska fundacja "Zdążyć z pomocą", której patronem był Zbigniew Religa cieszy się największym zaufaniem radomskich podatników. Przekazali oni na rzecz tej organizacji 700 tysięcy złotych. Urzędy Skarbowe przesyłają właśnie do na konta organizacji pożytku publicznego ostatnie transze pieniędzy pochodzących z odpisywanego przez nas 1 procenta naszego podatku. Z danych urzędów skarbowych wynika, że jesteśmy skłonni obdarowywać przede wszystkim głośne, medialne, wręcz telewizyjne fundacje. Stąd duże kwoty pieniędzy od radomskich podatników trafią do fundacji "Zdążyć z pomocą", której patronem był Zbigniew Religa, fundacja "Mimo Wszystko" Anny Dymnej oraz fundacja stacji telewizyjnej TVN "Nie jesteś sam".

PRZYDA SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA

Z radomskich organizacji najwięcej dostanie Hospicjum Królowej Apostołów oraz Caritas Diecezji Radomskiej. - Pieniądze wpływają do nas z różnych miejsc w kraju, głównie jednak z terenu naszej diecezji i na razie trudno powiedzieć ile tego będzie. W każdym bądź razie wszystkie rozliczenia będzie można znaleźć na naszych stronach internetowych. Pieniądze bardzo się przydadzą - darowizny pójdą przede wszystkim na dożywianie ubogich, a także na przykład na wsparcie dla ofiar różnych klęsk żywiołowych - mówi Monika Felis z radomskiego Caritasu.

Nie wszyscy mogą liczyć na takie wsparcie jak Caritas. - Dostaliśmy na razie pieniądze z jednego urzędu skarbowego i jest to kwota zaledwie 172 złotych. Liczyliśmy na to, że z tego źródła sfinansujemy transport darów dla Polaków na Wschodzie, ale okazało się, że będzie to trudne - mówi Danuta Panuś, szefowa stowarzyszenia Radesta. W tamtym roku organizacja ta dostała od podatników 3 tysiące złotych.

Organizacji proszących o nasze pieniądze stale przybywa. W regionie radomskim takich stowarzyszeń jest 64, dwadzieścia osiem z nich ma swoją siedzibę w Radomiu. Są wśród nich stowarzyszenia pomagające osobom chorym, niewidomym, rodzicom dzieci z zespołem Downa, wspierające hospicja, ofiary wypadków drogowych, albo uzależnionych od narkotyków. O pieniądze podatników stara się też m.in. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia i Stowarzyszenie "Bezpieczne Miasto". Wśród organizacji, które dostały od radomskich podatników sporą sumę pieniędzy jest też Radomskie Centrum Siatkarskie.

CORAZ WIĘCEJ DARCZYŃCÓW

Z danych pochodzących z urzędów skarbowych coraz chętniej przekazujemy pieniądze na szlachetne cele. Dwa lata temu wśród zeznań złożonych w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu było tylko 5208 zawierających informację o odliczeniu jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Rok później takich zeznań było 15 502, a w tym roku 22 613.
Dwa lata temu podatnicy rozliczający się w tym urzędzie przekazali w sumie na szlachetny cel kwotę 338 tysięcy 920 złotych, w tym roku kwota ta wynosiła już 1 mln 426 tysięcy złotych. W II Urzędzie Skarbowym suma darowizn wzrosła w ciągu jednego roku z 1 mln 109 tysięcy do 1 mln 330 tysięcy, a liczba zeznań z "1-procentową darowizną" z 14 tysięcy 747 do 19 tysięcy.

KOGO OBDAROWALIŚMY ?

Podatnicy obsługiwani przez II Urząd Skarbowy w Radomiu najwięcej pieniędzy, bo 329 tysięcy złotych przekazali na rzecz ogólnopolskiej Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą". Na rzecz Hospicjum Królowej Apostołów przekazano w sumie 150 tysięcy złotych, a na Caritas Diecezji Radomskiej - 107 tysięcy złotych. Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" dostanie 46 tysięcy złotych, Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - 36 tysięcy złotych, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka - 25 tysięcy złotych, Fundacja "Dorośli dzieciom" - 20 tysięcy złotych, Hospicjum dla dzieci imienia Małego Księcia w Lublinie - 17 tysięcy złotych i fundacja TVN "Nie jesteś sam" - 14 tysięcy złotych.

I Urząd Skarbowy w Radomiu przygotuje zestawienie obdarowanych instytucji po 15 sierpnia, już teraz wiadomo jednak, że ranking organizacji, które dostały największe wsparcie będzie wyglądał bardzo podobnie jak w II skarbówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie