MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rzeczoznawcy walczą z fuszerką producentów obuwia z importu

Janusz PETZ [email protected]
Często mamy do czynienia z obuwiem z importu, które dosłownie rozpada się w rękach - mówi Kazimierz Klepaczewski, prezydent Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej z siedzibą w Radomiu.
Często mamy do czynienia z obuwiem z importu, które dosłownie rozpada się w rękach - mówi Kazimierz Klepaczewski, prezydent Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej z siedzibą w Radomiu. Łukasz Wójcik
Radomska branża skórzana nie pozostawia suchej nitki na niektórych producentach obuwia z zagranicy i obnaża sztuczki, które stosują by nie przyjąć reklamacji.

Do radomskich rzeczoznawców z branży obuwniczej trafia coraz więcej osób walczących o swoje prawa konsumenckie z importerami obuwia. Zdarzają się buty sprowadzane z Dalekiego Wschodu, które dosłownie rozpadają się niedługo po tym, jak je zakupiono.

- Klienci sklepów wielkich sieci handlowych są często bezbronni. Takie markety mają swoich rzeczoznawców, którzy szybko oddalają wnioski reklamacyjne, a wielu poszkodowanych nie próbuje dalej walczyć. Staramy się im pomóc - mówi Kazimierz Klepaczewski, prezydent Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej z siedzibą w Radomiu.

Często zdarza się, że na całkiem nowych butach skóra, albo materiał skóropodobny "zwija" się w rulonik. W odpowiedzi na reklamację klienci często dostają odpowiedź, że "obuwie uległo zniszczeniu ze względu na zbyt intensywną eksploatację". Zdarzył się przypadek, że składający reklamację dostać odpowiedź, iż "obuwie zostało uszkodzone z powodu... nie obciętych paznokci".

KŁOPOT Z BUTAMI SPORTOWYMI

- Ja rozumiem, że ktoś może biegać w butach sportowych dziesiątki kilometrów, ale obuwie narażone na dużą eksploatację powinny być wykonane solidnie, z odpowiednich materiałów - mówi szef samorządu gospodarczego branży skórzanej.

Jako przykład podaje jedną z ekspertyz wykonanych na prośbę hokejowego klubu sportowego z województwa łódzkiego. Zareklamowano zniszczonych 40 par butów z łyżwami. Firma, która dostarczyła sprzęt broniła się, że nadmiernie go eksploatowano.

- To jest absurdalne tłumaczenie. Te buty były wykonane z nieodpowiedniego materiału, jak na tak duże przeciążenia podczas uprawiania tego sportu. Wydaliśmy opinię, że obuwie było wykonane z nieodpowiedniego materiału - mówi Kazimierz Klepaczewski.

Stałą praktyką markowych producentów obuwia sportowego jest umieszczanie na opakowaniach informacji, że są to buty do koszykówki, albo innej dyscypliny halowej. W tym przypadku podstawą do odrzucenia reklamacji jest wykrycie, że w butach biegano lub chodzono na zewnątrz budynków. Firmowi rzeczoznawcy jako dowód przedstawiają... ziarenka piasku znalezione w rowkach w podeszwie.

Jeśli firma handlująca obuwiem odmawia uznania reklamacji, należy zwrócić się o pomoc do rzecznika praw konsumenta lub do federacji konsumentów. Jeśli nie uznajemy racji rzeczoznawców zatrudnianych przez sieci handlowe, należy zwrócić się po ekspertyzę do specjalistów współpracujących z samorządem gospodarczym branży skórzanej.

EKOLOGIA I ZDROWIE

Izba od lat stara się o wprowadzenie w Polsce przepisów ograniczających import obuwia wykonanego z materiałów szkodliwych dla zdrowia.

- To nie jest nasze widzimisie, ale wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych w partiach zakwestionowanych na granicy partii obuwia. Trafiają do nas buty ze stwierdzonymi śladami takich substancji jak sześciowartościowy chrom, formaldehyd, czy szkodliwe dla zdrowia środki pleśniobójcze - mówi Kazimierz Klepaczewski. Jego zdaniem powinny być wprowadzone w Polsce przepisy dotyczący utylizacji importowanego obuwia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie