Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy szermierze na spotkaniu w Dęblinie

/inia/
Radomianie wykonali pokaz szermierki klasycznej pod "skrzydłami Orląt” w dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych.
Radomianie wykonali pokaz szermierki klasycznej pod "skrzydłami Orląt” w dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych. archiwum
Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia wzięli udział w otwarciu wystawy w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Lotnicze i szermiercze spotkanie pokoleń pod „skrzydłami Orląt”. Generał Ryszard Hać i Jacek Zapaśnik /z maską i szablą/ w otoczeniu radomskich szermierzy
Lotnicze i szermiercze spotkanie pokoleń pod „skrzydłami Orląt”. Generał Ryszard Hać i Jacek Zapaśnik /z maską i szablą/ w otoczeniu radomskich szermierzy klasycznych.

Lotnicze i szermiercze spotkanie pokoleń pod "skrzydłami Orląt". Generał Ryszard Hać i Jacek Zapaśnik /z maską i szablą/ w otoczeniu radomskich szermierzy klasycznych.

Radomska szermierka klasyczna, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Inauguracja wystawy odbyła się w piątek, 20 maja i poświęcona była kapitanowi pilotowi Bronisławowi Zapaśnikowi, który był absolwentem "Dęblińskiej Szkoły Orląt". W czasie wojny latał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie jako pilot samolotów transportowych. Zajmował się czynnie sportem, a jego największą pasją była szermierka, którą uprawiał w przedwojennych klubach Legia i Polonia Warszawa.

WIELKIE WYRÓŻNIENIE

- Dostaliśmy zaproszenie na wykonanie pokazu szermierczego w dość nietypowym a jednocześnie bardzo prestiżowym miejscu - cieszy się aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant grupy rekonstrukcyjnej i trener szermierki historycznej.
Muzeum dęblińskie zwracało się nawet do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie o wykonanie pokazu, lecz placówka ta nie dysponuje grupą pasjonatów którzy odtwarzają szermierkę w konwencji lat trzydziestych ubiegłego wieku.

- Nasza szermierka klasyczna oparta jest na wzorach, ubiorze i broni sportowej, właśnie takiej jakiej używał w okresie międzywojennym kapitan Zapaśnik, stąd udział w tym przedsięwzięciu - dodaje aspirant.

Gościem honorowym wystawy był Jacek Zapaśnik, mieszkający obecnie we Francji, który ofiarował muzeum osobiste pamiątki swojego ojca. Co ciekawe syn pana kapitana, poszedł w ślady ojca i uprawiał szermierkę, zdobywając między innymi w 1971 roku puchar akademickich mistrzostw Anglii.

WZBUDZILI EMOCJE

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia zaprezentowali pod skrzydłami samolotów pokaz sportowej szermierki na bagnety karabinem szermierczym oraz floret klasyczny.

"Walka bagnetem" wzbudziła duże emocje Jacka Zapaśnika i dyrektora muzeum generała pilota Ryszarda Hacia. Doceniono również pokaz floretu.

- Lotnictwo to precyzyjna sztuka prowadzenia statku powietrznego, zmuszająca pilota do wyprzedzającego myślenia. Szermierka to z kolei precyzyjna sztuka walki, zmuszająca również do podobnego myślenia strategicznego i dlatego te dwie z pozoru odrębne dziedziny, są sobie dość bliskie - tłumaczy Paweł Łuk-Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie