Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Elektrownia ma nowe plany artystyczne. To będzie rok dużych wystaw

Barbara Koś
O planach Elektrowni mówili dyrektorzy:Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski oraz Krzysztof Bochyński.
O planach Elektrowni mówili dyrektorzy:Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski oraz Krzysztof Bochyński. Barbara Koś
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu optymistyczne spogląda na nadchodzący 2018 rok. Podczas zwołanej w czwartek konferencji prasowej zaprezentowano plany na rok 2018 oraz tegoroczne zakupy dzieł sztuki wzbogacające kolekcję sztuki współczesnej Elektrowni.

Jak poinformował dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek, w tym roku Centrum otrzymało 247 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego na zakupy czterech dzieł sztuki do tworzonej kolekcji. Są to dzieła: Zbigniewa Makarewicza, Jarosława Kozłowskiego, Leona Tarasiewicza i Zbigniewa Libery.

Plany na 2018 rok przedstawił Zbigniew Belowski, dyrektor do spraw artystycznych Elektrowni. Najbliższą wystawą będzie ekspozycja "Człowiek w twórczości Jana Berdyszaka" czynna od 2 marca do 6 maja. W planach są także wystawy prac Wojciecha Fangora (od 18 maja do 19 sierpnia), Krzysztofa Mańczyńskiego z okazji 50 lecia pracy twórczej (od 14 września do 28 października) i Mieczysława Knuta:"Ku transcendencji"( od 14 września do 25 listopada).
Kontynuowane będą cykle wystaw "Plener dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii", "Kadry pod napięciem" oraz Ogólnopolskie Biennale Sztuki. 45 Salon Zimowy.

Nowości pokazał Krzysztof Bochyński. To dzieło „Archeologia Festung Breslau” Zbigniewa Makarewicza. Jaka jest intencja dzieła? Makarewicz chciał przeprowadzić wykopaliska w usypisku gruzów z lat 40- tych. Działanie ujawniłoby zamazywane, zwłaszcza tuż po wojnie, ślady niemieckiej przeszłości miasta. Projekt Makarewicza odrzucał oficjalną historię tego miejsca, wskazując na Wrocław jako na ciemny punkt zbiorowej pamięci, przywołując okres, w którym Breslau stawał się Wrocławiem. Archeologiczny wykop miałby być zatem rodzajem strażnika pamięci, dokumentacją miejsca w mieście, którego historia została zawłaszczona przez ideologię.

Kolejne dzieło to "Ćwiczenia z semiotyki II" konceptualisty,Jarosława Kozłowskiego. Artysta zestawia słowa z obrazem, rozbijając jednak ich relację znaczeniową: fotografia czerwonej róży otrzymuje podpis: „Ta śliczna czerwona róża nie jest czerwoną różą – powiedział Jan”. Oglądamy 98 bardzo kolorowych pocztówek, w których ta sama róża ujęta jest inaczej.

Jest także pejzaż Leona Tarasewicza i cykl 5 fotografii "barwnych "The Guy Libery. Innocent and Heartlees " Zbigniewa Libery, w których artysta odwołuje się do etosu mężczyzny.

Pokaz tych i innych jeszcze dziel zakupionych do Elektrowni zaplanowano na grudzień 2018 roku.

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Zobacz też: Odpalenie świątecznych iluminacji w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie