Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Grupa Kombud opracowała urządzenia, które pomagają sterować ruchem w warszawskim metrze i składach szybkiej kolei

Janusz Petz
Janusz Petz
Grupa Kombud produkuje nowoczesne urządzenia służące do sterowania ruchem szybkich kolei i metra.
Grupa Kombud produkuje nowoczesne urządzenia służące do sterowania ruchem szybkich kolei i metra. Grupa Kombud
70 dziennie i 17 tysięcy urządzeń Eurobalis rocznie, służących do sterowania ruchem szybkich kolei i metra – to zdolność produkcyjna nowej, w pełni zautomatyzowanej linii uruchomionej w Warszawie przez Rail-Mil, spółkę z radomskiej Grupy Kombud.

Nowoczesne urządzenia opracowane i produkowane przez radomską Grupę Kombud

Eurobalisy, elektroniczne urządzenia zaprojektowane przez polskich inżynierów w standardzie Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem w ułamku sekundy przekazują telegram do pociągu jadącego z prędkością nawet do 500 kilometrów na godzinę. Wartość globalnego rynku systemów sterowania ruchem kolejowym ma osiągnąć w 2028 roku ponad 13 miliardów dolarów. Pierwszych 300 Eurobalis zostało zabudowanych w tunelach warszawskiego Metra. 

To pierwsza Eurobalisa całkowicie zaprojektowana i produkowana w Polsce. Posiadany certyfikat pozwala na jej stosowanie na kolejach, w szczególności kolejach dużych prędkości oraz liniach metra na całym świecie. – Dzięki pełnej automatyzacji produkcji jesteśmy bardzo konkurencyjni pod względem jakości. Nasza linia posiada czteroetapowy system testowania jakości, w tym testery własnej produkcji oraz rzeczywistą antenę pojazdową. Ponadto, wprowadziliśmy unikalną funkcję elektronicznego blokowania balis, co umożliwia ich zabudowę w stanie zablokowanym (niewidocznym dla pociągu). Dzięki temu unika się stosowania ekranów przykrywających balisę w trakcie instalacji systemu. – mówi Dobromir Jasiński, kierownik projektu w Rail-Mil.  

Linia produkcyjna porusza się w tempie 6 minut na etap. Ten czas jest konieczny do zaprogramowania balisy, kalibracji anten oraz wypełnienia obudowy specjalną żywicą, której skład stanowi tajemnicę firmy. Zastosowana metodyka Poka-Yoke do konstrukcji obudowy zapewnia każdorazowo właściwe ułożenie karty elektronicznej oraz idealne pozycjonowanie anteny, której środek musi być umieszczony w torze z dokładnością co do kilkunastu milimetrów. Uzupełnieniem produkowanych w Rail-Mil balis jest przenośny programator pozwalający na programowanie lub dezaktywację balis z wykorzystaniem szczeliny powietrznej, bez konieczności przewodowego podłączenia programatora z balisą. 
 
–Jako producent systemów sterowania zauważyliśmy, że na rynku, nie tylko europejskim, istnieje nisza dla dostawców urządzeń elektronicznych wymagających skomplikowanych procedur kolejowej certyfikacji. Upatrujemy tutaj szansy eksportowej, ponieważ dzięki zasadom interoperacyjności podzespoły ETCS mają taką samą specyfikację we wszystkich krajach Unii. Ponadto, wiele krajów spoza Europy przyjmuje europejskie standardy i również jest zainteresowanych naszymi urządzeniami. W szczególności balisy są niezbędne dla wszystkich projektów kolejowych dużych prędkości – mówi Anna Szczygielska, członek zarządu Kombud Group S.A.  
 
W sierpniu Kombud Group poinformował o sfinalizowaniu transakcji, która połączyła dwóch wiodących producentów systemów sterowania ruchem kolejowym – Zakłady Automatyki Kombud oraz Rail-Mil Group.  

Kombud Group S.A. łączy dynamiczne firmy dostarczające rozwiązania cyfrowe dla branży infrastruktury krytycznej i przemysłu. Spółka powstała w wyniku połączenia Zakładów Automatyki Kombud - wiodącego krajowego producenta systemów sterowania ruchem kolejowym oraz Rail-Mil Group, polskiej firmy działającej w obszarze elektroniki i automatyki przemysłowej. Połączony potencjał technologiczny i kapitałowy stawia Grupę w gronie liderów na rynku sterowania ruchem kolejowym w Europie Środkowej.  
 Przez ponad 30 lat działalności Grupa Kombud zrealizowała ponad 250 komputerowych systemów stacyjnych dla kolei i metra oraz ponad 2000 systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych. Komputerowe systemy Kombudu obsługują ruch na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), stacjach warszawskiego węzła kolejowego, Linii Hutniczej Szerokotorowej a także obydwu liniach warszawskiego Metra. Ponad 550 pracowników, w tym 330 inżynierów tworzy, patentuje i wdraża nowoczesne rozwiązania przeznaczone dla metra i kolei, w oparciu o europejskie standardy ERTMS oraz ETCS. Grupa Kombud jest producentem systemu rmCBTC®, który pozwala na autonomiczny ruch pociągów oraz m.in. eurobalis, programatorów, koderów LEU oraz innych podzespołów elektronicznych. Przychody spółek z grupy za 2022 rok wyniosły powyżej 600 milionów złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie