MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radomska pielgrzymka dzień 2. Upał nie oszczędza! Służby medyczne w pełnej gotowości

/wit/
Mimo fali gorąca pielgrzymi podążają zaplanowaną trasą.
Mimo fali gorąca pielgrzymi podążają zaplanowaną trasą. Łukasz Wójcik
Dla pielgrzymów udających się do Częstochowy dziś jeden z najtrudniejszych, bo najbardziej upalnych dni. Pątnicy radzą sobie jak mogą, pomocą służą im mieszkańcy wiosek które przemierzają.

W tym roku pogoda spłatała pątnikom figla, są rekordowe upały. Czy służby medyczne musiały już interweniować?

Pątnicy muszą przestrzegać wymaganych zasad bezpieczeństwa i o ile to możliwe szukać cienia podczas postojów.
Pątnicy muszą przestrzegać wymaganych zasad bezpieczeństwa i o ile to możliwe szukać cienia podczas postojów. Łukasz Wójcik

Pątnicy muszą przestrzegać wymaganych zasad bezpieczeństwa i o ile to możliwe szukać cienia podczas postojów.
(fot. Łukasz Wójcik )

W tym roku pogoda spłatała pątnikom figla, są rekordowe upały. Czy służby medyczne musiały już interweniować?

Lucyna Wiśniewska, lekarz, dyrektor medyczny radomskiej pielgrzymki: -Do zasłabnięć dochodziło głownie pierwszego dnia pielgrzymowania i to podczas mszy na seminaryjnym placu. Mdleli nie pielgrzymi, ale osoby im towarzyszące. Przez minione dni nie mieliśmy zbyt wielu interwencji podczas drogi. Pątnicy są dobrze przygotowani, zaopatrzeni w wygodne buty, bawełniane skarpety bezuciskowe i nakrycia głowy. Niektórzy mają przy sobie podręczne apteczki, my zaś wszystko co jest potrzebne by chronić ich zdrowie i życie.

Obie radomskie kolumny mimo fali gorąca podążają zaplanowaną trasą. Obowiązkowym wyposażeniem każdego pielgrzyma jest nakrycie głowy, okulary chroniące wzrok przed słońcem i skarpety, które zabezpieczają stopę przed kontaktem z rozgrzanym asfaltem.

- Pogoda nas nie rozpieszcza, ale jak na razie do służb medycznych nie dotarły informacje o zasłabnięciach i porażeniach słonecznych jak również znanej wielu pielgrzymom "asfaltówce", czyli rozległych, czerwonych plamach na nogach powstałych na skutek bliskiego kontaktu z asfaltem - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor medyczny radomskiej pielgrzymki.

To jak zaznacza Lucyna Wiśniewska dopiero początek wędrówki, dlatego tak ważne jest przestrzeganie przez pielgrzymów wymaganych zasad bezpieczeństwa i o ile to możliwe szukanie cienia podczas postojów.

- Ksiądz Mirosław Kszczot, który tu kieruje w związku z upałem zarządził nieco inny plan dnia. Już w środę grupy wyruszyły w drogę bladym świtem, by w godzinach najintensywniejszego promieniowania słonecznego, kiedy przewidziany jest obiad móc dłużej odpoczywać - zaznacza Lucyna Wiśniewska.

W środę pierwsza kolumna radomskiej pielgrzymki taki przedłużony obiad miała w Wysokiej. Naszym pielgrzymom pomagają mieszkańcy przemierzanych wiosek.

- Ludzie wynoszą nam wodę do picia, a nawet polewają szlauchami z wodą. Kto chce może sobie umyć spocone dłonie i twarz - informuje Krzysztof z grupy numer 11 w parafii świętego Józefa na Młodzianowie.

Hasłem 35 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę jest "Credo - wierzę".

Pątnicy podążają w grupach i wchodzą w skład pięciu kolumn: dwóch radomskich oraz ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic. Trasa pielgrzymki liczy 200 kilometrów. Najkrótszy, już pokonany przez pielgrzymów etap radomskich kolumn liczy 16 kilometrów zaś najdłuższy 31. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia w Mstowie. Tego dnia pielgrzymi diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie