Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski Czerwiec 1976. Uroczystości i msza święta przez pomnikiem w Radomiu

jp
Zaczynają się główne uroczystości przed pomnikiem na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.
Zaczynają się główne uroczystości przed pomnikiem na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Janusz Petz
Główne uroczystości 40. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 zaczęły się o godz. 13 przed pomnikiem na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

Godzina 13.30

Prezydent Andrzej Duda cytując "Balladę o szosie E7" dziękował robotnikom, którzy wzięli udział w przedświcie wolności. Podkreślił, że wydarzenia radomskie były przełomem, który wywołał "Solidarność".

- Można zadać pytanie dlaczego właśnie tutaj władza ludowa zareagowała z taką agresją i wściekłością na protest uczciwych ludzi? Dlatego, że spotkała się ze srogim zawodem. Robotnicy okazali się mądrzy, inteligentniejsi niż wydawało się zgnuśniałej komunistycznej władzy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 40 rocznicy Radomskiego Czerwca'76. W uroczystościach uczestniczy premier Beata Szydło, wicepremier Piotr Gliński, marszałkowie Sejmu i Senatu.

Prezydent przypomniał, że ludzie chcieli zwykłej sprawiedliwości. Andrzej Duda przypomniał, że robotnicy zerwali z budynku komitetu Polski czerwoną flagę i zawiesili biało-czerwoną. - Chcieli pokazać, że tu jest Polska - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że komunistyczna władza chciała ukarać miasto, ale w III Rzeczpospolitej miasto też nie cieszyło się sympatią władzy. Zobowiązał się, że będzie robił wszystko i wspierał premiera Beatę Szydło, aby zasada zrównoważonego rozwoju była wcielana w życie, również w Radomiu. - Cześć i chwała bohaterom - zakończył swoje wystąpienie prezydent Duda. Po wystąpieniu prezydenta Henryk Tomasik przypomniał postać księdza Romana Kotlarza, który wspierał protestujących przed 40 laty robotników i zmarł po pobiciu przez nieznanych sprawców w 1976 roku.

Na początku uroczystości odbyła się zbiórka i oddanie honorów prezydentowi RP z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz orkiestry wojskowej z Dęblina. Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe. Otrzymali je Zbigniew Cebula, Stanisław Górka, Zdzisław Maszkiewicz, Krzysztof Wojewódka, Janusz Gregorczyk, Czesław Wiecheć.

Zaczęła się msza święta, którą koncelebruje kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, koncelebransami jest wielu biskupów, arcybiskup Wacław Depo, oraz około 100 księży.

Listy apostolskie odczytał Marek Szary, radny radomski.

Godzina 13

Radomski Czerwiec 76. Przyjadą Andrzej Duda, Beata Szydło, Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski

Zaczynają się główne uroczystości przed pomnikiem na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Na ołtarzu są już księża, którzy odprawią mszę świętą. Jest prezydent Andrzej Duda, jego poprzednik Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski.

Jest także premier Beata Szydło, a także najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, minister obrony Antoni Macierewicz. Wśród gości nie ma Jarosława Kaczyńskiego.

Na początku przemówienie wygłosił Radosław Witkowski, prezydent Radomia, witając przybyłych gości. Próbowali je zakłócić narodowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie