Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski Czerwiec 1976. Uroczystości z udziałem prezydenta Polski i koncerty (program)

jp, tnt
Trwają uroczystości upamiętniające 40. rocznicę robotniczych protestów w Radomiu. Dzisiaj przyjadą czołowi politycy z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, będą też występy gwiazd na wieczornych koncertach.

Przez cały miesiąc w naszym mieście trwają imprezy w związku z rocznicą Radomskiego Czerwca 1976 roku. W weekend kolejna odsłona kulturalnych wydarzeń, związanych z uczczeniem tego ważnego jubileuszu.

Dwa marsze w Radomiu

Stowarzyszenie Młodzi Dla Czerwca’76, które propaguje wiedzę na temat czerwcowych protestów w Radomiu, organizuje marsz w rocznicę tego wydarzenia, który rozpocznie się dzisiaj o godzinie 11 na placu ks. Kotlarza. Współorganizatorzy to Młodzież Wszechpolska Radom oraz ONR Radom.

Godzinę później sprzed dawnych zakładów „Walter” wyruszy manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Przejdzie ulicami 1905 Roku, Beliny-Prażmowskiego, 25 Czerwca, Waryńskiego, Traugutta, Piłsudskiego na plac Konstytucji 3 Maja.

Przed pomnikiem

Główne uroczystości będą o godz. 13 przed pomnikiem na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Będzie prezydent Andrzej Duda, jego poprzednik Bronisław Komorowski, będzie marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski.

Raczej na pewno obecna będzie premier Beata Szydło, a także najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Minister obrony Antoni Macierewicz w południe będzie gościł w Fabryce Broni „Łucznik”.

Radomski Czerwiec 76. Przyjadą Andrzej Duda, Beata Szydło, Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski

Jan Pietrzak i bunt

W sobotę, 25 czerwca w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga przy ulicy 25 Czerwca 70 w Radomiu o godzinie 19 zacznie się konferencja „Bunt robotników - pamięć i zobowiązanie”, a potem koncert Jana Pietrzaka - autora tysięcy piosenek, monologów, felietonów oddających polskie nastroje i realia ostatniego półwiecza, a także pieśni „Żeby Polska była Polską”, która w roku 1980 stała się spontanicznym hymnem „Solidarności”. Wstęp wolny.

Rockowe gwiazdy

W sobotę na placu przed urzędem miejskim przy ulicy Żeromskiego 53 będzie pierwsza odsłona wydarzenia „Muzyczna droga do wolności”. Od godziny 19 zagrają gwiazdy, które muzyczną karierę rozpoczynały w latach 80-tych: Małgorzata Ostrowska z zespołem, Róże Europy oraz Tomek Lipiński z zespołem. Ostrowska określana jest ikoną polskiego rocka lat 80’tych. Popularność zdobyła jako wokalistka zespołu Lombard. Wylansowała kilkanaście przebojów, takich jak „Szklana pogoda”, „Droga Pani z Telewizji”, „Mister of America”.

Róże Europy w latach 80 i 90-tych należały do ścisłej czołówki najpopularniejszych polskich zespołów. Dziś pielęgnują tradycję garażowego rock’n’rolla. Tomek Lipiński zagra utwory z najnowszego albumu „To czego pragniesz” oraz największe przeboje z repertuarów Tiltu, Brygady Kryzys i Fotoness.

Ray Wilson i Genesis Classic

W niedzielę na placu przed urzędem miejskim od godziny 20 będzie druga część koncertu i występ projektu Ray Wilson - Genesis Classic. To największe przeboje Genesis w wykonaniu ostatniego wokalisty tej grupy Raya Wilsona.

Jako support zagra Lombard, którego trzon tworzą Grzegorz Stróżniak i wokalistka Marta Cugier.

Zobacz także: Radomski Czerwiec Wolności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie