Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski Szpital Specjalistyczny stracił płynność finansową. Sytuację ratuje miasto, będzie pożyczka z budżetu Radomia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Radomski Szpital Specjalistyczny jest w trudnej sytuacji finansowej. Miasto chce udzielić lecznicy pożyczki wysokości 5,6 miliona złotych.
Radomski Szpital Specjalistyczny jest w trudnej sytuacji finansowej. Miasto chce udzielić lecznicy pożyczki wysokości 5,6 miliona złotych. Archiwum Echa Dnia
Radomski Szpital Specjalistyczny pilnie potrzebuje pieniędzy na pokrycie najpilniejszych zobowiązań. Placówka planowało zaciągnąć komercyjny kredyt, ale nie będzie takiej konieczności. Miasto jest gotowe udzielić Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu 5,6 miliona złotych nieoprocentowanej pożyczki - poinformował właśnie Urząd Miejski w Radomiu. Zgodę na wsparcie lecznicy muszą jeszcze wyrazić radni.

Radomski Szpital Specjalistyczny stracił płynność finansową. Sytuację ratuje miasto, będzie pożyczka z budżetu Radomia

Radomski Szpital Specjalistyczny potrzebuje pieniędzy na regulowanie bieżących rachunków i zapłatę zaległych faktur. Kontrahenci, którym lecznica zalega z zapłatą kierują sprawy do sądu. Rośnie zadłużenie, ale coraz kosztowniejsza jest jego obsługa. Aby ratować sytuację planował zaciągniecie kredyty w parabanku. Marek Pacyna, dyrektor placówki wystąpił o zgodę na taki ruch do Rady Społecznej. W środę 21 czerwca okazało się, że nie będzie takiej potrzeby. Urząd Miejski poinformował, że pożyczy pieniądze szpitalowi.

Zobacz więcej:

Radomski Szpital Specjalistyczny dostanie od miasta pożyczkę w dwóch transzach

Miasto chce pożyczyć Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w sumie 5,6 miliona złotych, bez oprocentowania oczywiście. pieniądze miałyby być wypłacone w dwóch transzach. Teraz 4,1 miliona złotych, pozostałe pieniądze w sierpniu. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Radomiu dzisiaj, w środę 21 czerwca, ta propozycja zostanie omówiona na posiedzeniu Rady Społecznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Projekt uchwały w sprawie pożyczki wkrótce trafi też pod obrady Rady Miejskiej.

- Ochrona zdrowia to jeden z naszych priorytetów. Dlatego, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Radomia i regionu szukamy rozwiązań, które pomogą szpitalowi zapewnić ciągłość wypłat wynagrodzeń, a także dostaw leków czy materiałów medycznych. Oczekujemy jednocześnie zwiększenia poziomu finansowania usług medycznych. To zadanie i obowiązek leżący po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Mam nadzieję, że decyzje w tym względzie zostaną podjęte jak najszybciej. Jednocześnie liczymy, że doraźna pożyczka, której zamierzamy udzielić szpitalowi, umożliwi sfinansowanie niezbędnych wydatków w najbliższym czasie

- mówi Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia odpowiedzialna za służbę zdrowia.

Radomski Szpital Specjalistyczny w związku z zapowiadanym wsparciem ze strony miasta ma wycofać wniosek o zgodę na zaciągnięcie komercyjnej pożyczki.

Radomski Szpital Specjalistyczny w tarapatach. Co się wydarzyło?

Przypomnijmy, Radomski Szpital Specjalistyczny rok 2022, ale też 2021 zamknął z niewielkim zyskiem. Taki bilans finansowy placówka miała po raz pierwszy od wielu lat. Co się wydarzyło, że już w połowie 2023 roku jest tak duży problem i utrata płynności finansowej?

Jak tłumaczy dyrekcja szpitala to przede wszystkim efekt ustawowych zmian przepisów określających minimalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników ochrony zdrowia. Za przepisami nie poszło zwiększenie finansowania ze strony państwa, a więc Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak wylicza lecznica miesięcznie do samych wynagrodzeń trzeba dopłacać około 2 milionów złotych. Do tego dochodzi wzrost cen materiałów, leków, usług, energii. Koszty w porównaniu do poprzednich lat wzrosły potężnie.

- Finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia wzrosło o pół miliona złotych, a nasze wydatki o 3 miliony złotych miesięcznie. Do tej pory jakoś sobie radziliśmy, ale nasze możliwości dokładania pieniędzy się kończą. Sytuacja jest trudna, nie tylko nasza, ale generalnie szpitali w Polsce. To efekt zbyt niskich kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia

- mówi Jerzy Zawodnik, wicedyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

O tym, że ustawa zwiększająca wynagrodzenie dla medyków bez dodatkowych pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia pociągnie za sobą kłopoty finansowe szpital ostrzegał już w zeszłym roku. Pisaliśmy o tym TU

Zobacz więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie