Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie Centrum Kultury ma powstać w... zabytkowym miejscu. Będą konieczne badania archeologiczne?

jp
Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu w miejscu gdzie ma powstać Radomskie Centrum Kultury.
Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu w miejscu gdzie ma powstać Radomskie Centrum Kultury. archiwum
Plany budowy Radomskiego Centrum Kultury na obrzeżach Starego Ogrodu budzi duże kontrowersje. Niewykluczone, że ewentualna lokalizacja placówki w tym miejscu będzie się wiązała z koniecznością przeprowadzenia czasochłonnych i kosztownych badań archeologicznych.

Przypomnijmy, lokalizacji budowy placówki nie spodobała się radnym Prawa i Sprawiedliwości w radomskiej Radzie Miejskiej. Radni zapowiedzieli, że nie zgodzą się z wydawaniem pieniędzy na przygotowanie projektów póki w sprawie lokalizacji centrum nie odbędą się szerokie konsultacje społeczne z udziałem mieszkańców i różnych instytucji.

To ważne miejsce historyczne

Głos w sprawie lokalizacji centrum zabrał też w liście otwartym Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, pasjonat historii, który doszukał się w dostępnych źródłach informacji wskazujących, że w ziemi na tym terenie może być wiele śladów historycznych, a jeśli tak to ewentualne rozpoczęcie prac budowlanych wymaga przeprowadzenia kosztownych i czasochłonnych prac archeologicznych.

„Na tym to obszarze, to jest po północnej stronie ulicy Szpitalnej, która kończyła się poza murami Radomia na moście przez rzekę Mleczną, obecnie ulicy Okulickiego, w odpowiednim do rzeki dystansie znajdował się szpital i kościół pod wezwaniem świętego Ducha. Z zapisów Jana Długosza wiemy, że w 1415 roku altarzysta kościoła farnego Mikołaj nakłonił spadkobierców mieszczanina Dytko, aby uposażenie to przekształcić w szpital i w tym samym roku, w poniedziałek po Wszystkich Świętych, biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki wydał dekret erekcyjny radomskiego szpitala świętego Ducha, który początkowo był głównie przytułkiem” - pisze w swoim opracowaniu Jarosław Kowalik. W 1434 r. królowa Zofia przeznaczyła dla radomskiego szpitala św. Ducha co tydzień korzec mąki żytniej z młyna Pacyna i pozwala na bezpłatne łowienie ryb w stawie na rzece Mlecznej.

Długa historia

Udokumentowane są dzieje szpitala w późniejszych wiekach. W 1653 roku Zuzanna Zakrzewska ofiarowała na rzecz szpitala dom z ogrodem - późniejszy dom Keplera przy ulicy Wałowej, róg Staromiejskiej. W 1653 roku biskup Jan Małachowski darował dziesięcinę z gruntów miejskich, a w 1678 roku ksiądz Jan Korycki zapisał szpitalowi folwark położony na Starym Mieście. W 1787 roku wzniesiony został kościół szpitalny, a uposażenie przeszło na kościół farny. W 1791 roku budynek szpitala spalił się, po czym go rozebrano.

- Jak wynika z również z wielu innych przekazów, budynki szpitala i kościoła znajdowały się w obszarze lokalizacji RCK, co oznacza konieczność przeprowadzenia kompleksowych badań archeologicznych, kosztownych i długotrwałych. Jest to ustawowym obowiązkiem inwestora i niewątpliwie przyczyniłoby się do udokumentowania historii naszego miasta. W Radomiu są jednak tereny równie atrakcyjne, ale nie znajdujące się w zasobach Gminy Miasta Radomia. W lokalizacji przy Starym Ogrodzie planuje się jednocześnie ponowną przebudowę ronda ks. R. Kotlarza i dodatkowy poziom ciągu komunikacyjnego, a to niesie za sobą ogromne koszty, co w sumie znacznie przewyższy koszt wykupu działek np. w obrębie ulic Wałowej, Bóżnicznej; Krakowskiej, Limanowskiego, lub w innym, równie odpowiednim miejscu, wystarczającym do zabezpieczenia niezbędnej infrastruktury, w tym parkingów - uważa Jarosław Kowalik.

ZOBACZ TAKŻE: Szkolenia w ZDZ w Radomiu dla seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie