Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie szpitale podpisały umowy z NFZ. Pacjenci będą czekać w kolejkach do specjalistów

wit
Powodów do radości nie mają pacjenci. Kolejki do poradni i na planowe zabiegi nie zmniejszą się, zaoferowane lecznicom kwoty to kropla w morzu potrzeb. Obydwa radomskie szpitale specjalistyczne: na Józefowie i przy Tochtermana podpisały kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, na pierwsze półrocze tego roku. Pacjentom nic się nie polepszy.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (na Józefowie) i Radomski Szpital Specjalistyczny (przy Tochtermana) zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakty na pierwsze półrocze tego roku. Powodów do radości nie mają pacjenci. Kolejki do poradni i na planowe zabiegi nie zmniejszą się, zaoferowane lecznicom kwoty to kropla w morzu potrzeb.

- Na lecznictwo otrzymaliśmy zaledwie pół miliona złotych więcej niż było dotychczas. Mamy wypracowane nadwykonania, czyli procedury medyczne wykonane ponad zapisany w umowie z Funduszem limit - na ponad 23 miliony złotych. Trwają w tej sprawie postępowania sądowe. Największe nadwykonania wypracowały między innymi takie oddziały, jak: neurochirurgia, pulmonologia – podkreślił w ostatniej z rozmów Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Lecznica zabiegała o to, by przyznano jej kontrakt, według realnie wykonanych procedur medycznych w ubiegłym roku.

- Zaproponowano nam jednak tylko tyle, ile było w umowie. Jeśli chodzi o inne szpitale na Mazowszu, to jednak wzięto pod uwagę świadczenia wykonane ponad kontrakt, ponad limit. Pacjent zgłasza się do szpitala i ma być przyjęty. My nie możemy mu tłumaczyć, że skończyły nam się limity, nie możemy go odesłać. W ten sposób tworzą się nadwykonania, a za nie Fundusz nie chce płacić, albo płaci zbyt mało – tłumaczy Tomasz Skura, prezes lecznicy na radomskim Józefowie.

Radomski Szpital Specjalistyczny otrzymał kontrakt większy o 2 miliony złotych w porównaniu ze styczniem 2015 roku.
Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał placówce pieniądze według kontraktu ze stycznia ubiegłego roku.

- Jak oddział nie wykonał tylu świadczeń, ile było określone w umowie, to na 2016 rok dostał tylko tyle, ile wypracował - tłumaczy Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Już wiadomo, że sytuacja pacjentów nie poprawi się. Nadal będą kolejki do specjalistów i na planowe zabiegi. W obydwu radomskich placówkach najdłużej czeka się na wizyty do: kardiologa, endokrynologa, okulisty. Na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego czy operację zaćmy w obydwu placówkach chorzy czekają od roku wzwyż. Niektórzy zapisują się do kilku placówek. Wybierają tę, w której czeka się najkrócej.

Zobacz także: Gigantyczne kolejki w łódzkiej przychodni. Ogłoszono zapisy do lekarzy specjalistów

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie