MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratowali Żydów w czasie wojny. Wystawa w Skaryszewie otwarta

Antoni SOKOŁOWSKI
Na otwarcie wystawy o ratowaniu Żydów przez Polaków przyszli w piątek uczniowie z niemal wszystkich szkół gminy Skaryszew.
Na otwarcie wystawy o ratowaniu Żydów przez Polaków przyszli w piątek uczniowie z niemal wszystkich szkół gminy Skaryszew. Tadeusz Klocek
Niecodzienna wystawa, odsłaniająca tajemnice, jak Polacy nieśli pomoc Żydom, została otwarta w Skaryszewie.

"W godzinie próby..." taki tytuł nosi prezentacja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu. Od piątku wystawę można oglądać w Skaryszewie.
To kolejna, druga już wystawa przygotowana przez radomski IPN, która trafiła do Skaryszewa.

- Pierwszą, poświęconą pamięci zamordowanego księdza Romana Kotlarza mogliśmy oglądać na placu kościelnym w Skaryszewie. Było duże zainteresowanie, dlatego milo nam, że możemy otworzyć kolejna wystawę, tym razem poświęconą nieznanym, a bardzo dramatycznym kulisom z czasów II wojny światowej - powiedział Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.
BEZKARNIE ZABIJANI

Arkadiusz Kutkowski z radomskiej delegatury IPN, współautor przygotowanej wystawy powiedział, że skala pomocy niesionej przez Polaków w regionie radomskim była niespotykana, nawet w porównaniu do innych części Polski.

- W Instytucie Yad Washem w Jerozolimie, który dokumentuje ratowanie Żydów, wymienione są nazwiska 706 Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. Z tych 706 nazwisk aż 104 pochodzi z rejonu radomskiego - powiedział Arkadiusz Kutkowski.
Następnie Arkadiusz Kutkowski przypomniał krótko, do jakich zbrodni dopuszczali się niemieccy oprawcy. Opowiedział o mordzie dokonanym na dwóch polskich rodzinach ze Starego Ciepielowa dokonanych przez niemieckich żandarmów z Górek Ciepielowskich. Zabici zostali nie tylko dorośli członkowie rodzin, ale i paroletnie dzieci, a kilkuletnia dziewczynka została żywcem wrzucona do ognia. Część zebranych na niedzielnej wystawie ocierała łzy słysząc tę opowieść...
- Ujawniamy tu listę nazwisk żandarmów z posterunku w Górkach Ciepielowskich. Do dziś żaden z nich nie poniósł za to odpowiedzialności - dodał Arkadiusz Kutkowski.

LEKCJA HISTORII

Wystawę w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury obejrzeli mieszkańcy miasta, młodzież szkolna, nauczyciele. Obecni byli przedstawiciele samorządu - Danuta Wilanowicz, przewodnicząca Rady Miejskiej, Henryk Słomka, sekretarz urzędu.

Swoja prawdziwą lekcję historii mieli uczniowie, zaproszeni ze wszystkich niemal szkół z terenu gminy - Makowa, Makowca, Skaryszewa, Chomętowa.
- Możemy tu obejrzeć dokumenty, fotografie z czasów wojny. Dla uczniów to niezwykła lekcja, na której poznają, jak wyglądały tragiczne losy mieszkańców naszego regionu - powiedziała Ewa Maciejec, nauczycielka historii.
Wystawa potrwa tylko tydzień, do najbliższego piątku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie