Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Radomiu nie przejdzie? Kolejny zwrot w sprawie

Izabela KOZAKIEWICZ, [email protected]
W piątek pod Urzędem Miejskim protestowali przeciwnicy reformy oświaty. Nie było jednak już tak tłoczno i głośno, jak na poprzednich demonstracjach.
W piątek pod Urzędem Miejskim protestowali przeciwnicy reformy oświaty. Nie było jednak już tak tłoczno i głośno, jak na poprzednich demonstracjach. Tadeusz Klocek
Kruszy się miejski projekt reformy szkolnictwa. Rozmowy w sprawie szkół trwają i przynoszą nowe rozstrzygnięcia

Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej:

- Rozmowy w sprawie proponowanych zmian trwają. W przypadku MDK-u i zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pojawiły się konkretne propozycje. To nie jest tak, że ktoś neguje wszystko, bez podania innego rozwiązania. Wysłuchujemy argumenty drugiej strony trwają też analizy. Do środy wszystko musi się wyjaśnić. Prezydent zdecyduje, które propozycje będą głosowane podczas sesji.

Nie wykluczone, że uda się obronić przywileje nauczycieli z Młodzieżowego Domu Kultury. Zmiany będą, ale nie tak drastyczne, jak zakładano. Powstanie też ośrodek socjoterapeutyczny, to z kolei szansa dla gimnazjum numer 9.

W środę ma się odbyć sesja oświatowa podczas, której radni będą podejmowali pierwsze formalne rozstrzygnięcia w sprawie szkół. Tymczasem sytuacja zmienia się, jak w kalejdoskopie i jeszcze wiele rzeczy może się zmienić.

ZOSTAWIĄ MDK?

Ostra walka toczy się o Młodzieżowy Dom Kultury. W piątek odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Prezydent Andrzej Kosztowniak rozmawiał z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. W spotkaniu uczestniczyli też wiceprezydent Ryszard Fałek, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik i szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Jakub Kowalski.

Pierwotnie z placówki oświatowej miał być on przekształcony w placówkę kultury. Miasto zapewniało, że dla dzieci nic się nie zmieni. Miały być prowadzone te same zajęcia w tych samych budynkach.

Straciliby nauczyciele, przede wszystkim finansowo. Nie mieli by już przywilejów z Karty Nauczyciela (między innymi 18 godzin czasu pracy tygodniowo i prawa do rocznego, płatnego urlopu zdrowotnego) i nauczycielskich pensji. W radomiu nauczyciel dyplomowany zarabia miesięcznie średnio 4,8 tysiąca złotych brutto. W palcówce kultury, jako instruktor dostawałby połowę mniej.

Pojawiła się propozycja, aby Młodzieżowy Dom Kultury podzielić. W budynku przy ulicy Daszyńskiego działałby dom kultury, przy ulicy Słowackiego pozostałaby placówka oświatowa. Miałaby prowadzić na przykład zajęcia pozalekcyjne. Działałaby przy nim też orkiestra Grandioso. Takie rozwiązanie też miałoby dać oszczędności.

- Nie ma decyzji, wrócimy jeszcze do rozmów. Ale ciągle jest nadzieja - mówi Tomasz Korczak, szef Związku nauczycielstwa Polskiego w Radomiu.

Nieoficjalnie wiadomo, ze kartą przetargową w obronie MDK-u jest zespół Grandioso. Pojawiła się groźba, że gdyby doszło do przekształcenia orkiestra zostanie przeniesiona do Kozienic.

BĘDZIE NOWY OŚRODEK

Jest już porozumienie w sprawie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 9. Na początku miasto zakładało jego wygaszenie. Teraz pojawiła się idea utworzenia Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego. Miałby on działać w miejsce gimnazjum numer 9.

Czy zostanie utworzony od razu bez wygaszania gimnazjum, czy szkoła zostanie włączona w jego skład jeszcze nie zdecydowano.

- Dróg dochodzenia do tego rozwiązania jest kilka. Decyzja będzie należała do prezydenta - mówi Tomasz Korczak. - Dla nas najważniejsze jest, że nauczyciele będą mieli czas zdobycie uprawnień do pracy w tym ośrodku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie