MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region radomski. Czad wciąż groźny. Warto mieć czujnik w domu

Izabela Kozakiewicz;[email protected]
archiwum
Od początku września tylko radomscy strażacy mieli blisko 20 zgłoszeń dotyczących podejrzenia czadu.

We wtorek tlenkiem węgla potruła się 18-latka z Iłży. Tego samego dnia do szpitala z podejrzeniem podtrucia czadem trafiły dwie mieszkanki Przysuchy. Podobne e interwencje mają strażacy i pogotowie w całym regionie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Ratownicy przypominają, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo. Czad, nazywany cichym zabójcą jest groźny przez cały rok. Powstaje w efekcie niepełnego spalania, kiedy brakuje tlenu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja mieszkań. Jesienią i zimą właśnie w domach włączamy piecyki i zamykamy okna, żeby chronić się przed utratą ciepła robi się szczególnie niebezpiecznie.

Nie wietrzymy już tak często, jak latem, ale i nasze mieszkania są coraz bardziej szczelne. Plastikowe okna, oklejone styropianem ściany i drzwi, im lepiej dopasowane tym lepiej. Cyrkulacja powietrzna, przy złym systemie wentylacyjnym, jest bardzo słaba. Wentylacja właśnie jest podstawą bezpieczeństwa. Warto zadbać o jej przegląd i konserwację. Nie dopuszczalne jest zaś zatykanie kratek wentylacyjnych. To niestety ciągle się zdarza.

Czujnik ratuje życie

Z drugiej strony coraz więcej osób ma w domach czujniki tlenku węgla.

- W połowie przypadków, do których w tym sezonie wyjeżdżali radomscy strażacy mieszkańcy reagowali, bo zaalarmował ich właśnie czujnik - mówi Konrad Neska, rzecznik prasowy radomskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Takie czujki można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Są dostępne na przykład w sklepach oferujących materiały budowlane, piece grzewcze, czy elementy konstrukcyjne przewodów kominowych i wentylacyjnych. Właściwie zamontowane mogą w porę ostrzec przed niebezpieczeństwem.

- Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, całkowicie niewyczuwalny przez ludzi. Dlatego tak ważne jest zainstalowanie czujnika - wyjaśnia Konrad Neska.

Groźne dogrzewanie

Kolejne zagrożenie narastające wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego to pożary budynków mieszkalnych, bardzo często tragiczne w skutkach. W wielu przypadkach ich przyczyną jest nieostrożność samych domowników.

Bywamy niefrasobliwi używając urządzeń grzewczych. Od lat strażacy przypominają na przykład, że kotłownia nie może być składem opału, a wciąż dochodzi do pożarów właśnie w takich pomieszczeniach. Oczywistym jest, że dogrzewać mieszkania można tylko sprawnymi piecykami, a nadal to one doprowadzają do tragedii. Nieostrożnością jest także pozostawianie w pobliżu urządzeń grzewczych materiałów łatwopalnych, czy nie dbanie o stan techniczny pieców.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Zobacz też: Odpicowane mieszkanie. Wnętrza urządzone w stylu glamour (Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie