Rekordowy budżet Kozienic na 2021 rok. Na wydatki będzie ponad 201 milionów złotych, a na inwestycje ponad 21 milionów. Na co pójdą?

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Sesja budżetowa Rady Miasta Kozienice odbyła się w środę, 30 grudnia 2020 roku. Wzięło w niej udział 20 radnych, a jedna osoba była nieobecna. Radni przyjęli budżet Kozienic na 2021 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021 - 2030.

Zanim zaczęły się obrady, radni minutą ciszy uczcili pamięć Adama Białego, pierwszego dyrektora Elektrowni Kozienice, który zmarł 28 grudnia. Jak powiedział Rafał Sucherman, przewodniczący Rady Miasta, ta postać zapisała się na trwałe w historii Kozienic.

Następnie panie z Kół Gospodyń Wiejskich Świerże Górne i Nowa Wieś, otrzymały od Piotra Kozłowskiego, burmistrza Kozienic, vouchery po 2,5 tysiąca złotych. Była to nagroda za reprezentowanie gminy Kozienice podczas pierwszego przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich powiatu kozienickiego, który odbył się we wrześniu w Gniewoszowie. Burmistrz serdecznie podziękował przedstawicielkom nagrodzonych kół za ich pracę, godne reprezentowanie gminy i promowanie Ziemi Kozienickiej także poza terenem powiatu.

Za dofinansowanie podziękowała Ewa Malec, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Świerże Górne. Mówiła, że wsparcie finansowe ze strony gminy jest bardzo ważne dla lokalnych społeczności, dzięki czemu mogą realizować swoje zamierzenia.

Największy budżet w historii Kozienic

Następnie radni wysłuchali projektu uchwały budżetowej na 2021 rok. Jego założenia przedstawiła Monika Makulec-Sobota, skarbnik gminy Kozienice.

Warto zaznaczyć, że pierwotnie projekt budżetu zakładał dochody budżetu Kozienic w kwocie ponad 193 069 tysięcy złotych, wydatki zaś 199 994 tysięcy złotych, a planowany deficyt budżetowy miał wynieść 6 924 tysięcy złotych. Burmistrz Kozienic złożył jednak autopoprawki do tego projektu.

Poprawiony projekt budżetu przewiduje łączne wydatki na ponad 201 862 tysiące złotych. Dochody budżetowe zaprojektowano na ponad 194 228 tysięcy złotych. Projektowany deficyt budżetowy ma wynosić ponad 7 633 tysiące złotych.

Jak zauważyła pani skarbnik, jest to pierwszy tak wysoki budżet w historii Kozienic. Wyjaśniła również, że deficyt budżetowy nie będzie związany z koniecznością zaciągania kredytów, pożyczek ani emisji obligacji. Na jego pokrycie przeznaczone mają być pieniądze z z niewykorzystanych środków na rachunku bieżącym budżetu. Są to środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynoszące 3 263 tysiące złotych oraz wolne środki wynoszące 4 370 tysięcy złotych.

Największe inwestycje w gminie

Pani skarbnik przedstawiła także strukturę planowanych wydatków. I tak wydatki majątkowe w 2021 roku mają wynieść 22 174 tysiące złotych, z czego na inwestycje przeznaczonych będzie ponad 21 119 tysięcy złotych.

Pani skarbnik wymieniła też najkosztowniejsze inwestycje planowane w gminie Kozienice w 2021 roku.
Na rozbudowę i przebudowę dróg krajowych zaplanowano 1 milion złotych.
Na program uzupełnienia lokalnej, regionalnej infrastruktury kolejowej "Kolej Plus" także 1 milion złotych.
Budowa dróg gminnych pochłonie około 5 milionów złotych.
Na wykup gruntów pod przyszłe inwestycje przeznaczono 1,7 miliona złotych.
Dokończenie budowy dwóch sal gimnastycznych przy Publicznych Szkołach Podstawowych numer 3 w Kozienicach oraz w Stanisławicach będzie kosztować 6 570 tysięcy złotych.
Na oświetlenie ulic, placów i dróg przeznaczono około 500 tysięcy złotych.
Przebudowa targowiska miejskiego w Kozienicach to z kolei wydatek ponad 2 milionów złotych.
Na adaptację pomieszczeń siedziby Centru Usług Społecznych zaplanowano 940 tysięcy złotych.

Pozytywne opinie, dyskusja i jednomyślne głosowanie

Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie i bez zastrzeżeń projekty budżetu gminy Kozienice na 2021 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021 - 2030.

Następnie Mariusz Ptaszek, przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta Kozienice poinformował, że komisja przyjęła projekt budżetu i wnosił o jego uchwalenie. Także pozostałe komisje Rady wyraziły pozytywne opinie o budżecie.

W dalszej kolejności odbyła się dyskusja nad projektem budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dotyczyła ona miedzy innymi finansowania służby zdrowia oraz pomocy dla szpitala kozienickiego, kwestii udziału gminy w ważnych inwestycjach jak budowa mostu na Wiśle, czy programu "Kolej Plus".

Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic odniósł się do wszelkich uwag radnych i wyjaśniał kwestie związane z finansowaniem wspomnianych inwestycji.
Burmistrz przedstawił także projekt budżetu do głosowania.

Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową a w kolejnym głosowaniu, także jednogłośnie, budżet gminy Kozienice na 2021 rok.

W drugiej części sesji radni przyjęli kilka kolejnych uchwał, dotyczących między innymi zmian w bieżącym budżecie oraz pomocy finansowej dla powiatu kozienickiego.

Burmistrz poinformował także o uchwaleniu budżetu na Facebooku.
"I jest, budżet Gminy Kozienice na 2021 - przyjęty jednomyślnie, bez żadnych poprawek - dziękuje Radzie Miejskiej. Budżet wyjątkowy, historyczny, pierwszy raz w chwili uchwalania przekroczy 200 mln zł, a dokładnie 201.862.071, 00 zł! Wiele potrzeb mieszkańców i wiele inwestycji za ponad 21 mln zł uda się zrealizować m.in.: Most na Wiśle, Kolej+, ciągi pieszo-rowerowe przy drogach krajowych (projekty), Centrum Usług Społecznych (1mln), przebudowa targowiska (2mln), zakończenie budowy sal gimnastycznych w Stanisławicach i Kozienicach (7 mln), samochód strażacki dla OSP w Ryczywole, rozbudowa remizy OSP w Nowej Wsi, 400.000 zł pomocy dla Powiatu Kozienickiego, 400.000 zł pomocy dla Policji i Straży, 400.000 zł na inwestycje i zakupy do KCRiS, drogi na terenie gminy oraz oświetlenie (6mln), ponad 300.000 zł na przedszkola i inne - a to myślę, że dopiero początek, bo kolejne wnioski inwestycyjne czekają na dotacje. Do tego spłata kilku milinów zadłużenia! Była to również okazja, aby podziękować i nagrodzić KGW ze Świerży Górnych i Nowej Wsi za godne reprezentowanie Gminy Kozienice na I Przeglądzie KGW Powiatu Kozienickiego." - napisał Piotr Kozłowski.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie