Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu i Wyższe Seminarium Duchowne zapraszają na wieczór poświęcony błogosławionemu księdzu Janowi Masze

Barbara Koś
Ksiądz Jan Macha w 1940 roku.
Ksiądz Jan Macha w 1940 roku. wikipedia
Resursa Obywatelska wraz z Wyższym Seminarium Duchownym zapraszają w sobotę, 26 lutego, o godzinie 17, na wieczór poświęcony błogosławionemu księdzu Janowi Masze.

Ksiądz Jan Macha, (Jan Franciszek Macha, przydomek „Hanik”) to tragiczna postać, ofiara II wojny światowej. Urodzony w 1914 w Chorzowie Starym, zamordowany przez Niemców 3 grudnia 1942 roku w Katowicach, był oddanym Bogu i ludziom księdzem katolickim, a także sportowcem - szczypiornistą. Od wybuchu wojny w 1939 roku został działaczem ruchu oporu. Za tę działalność Niemcy skazali go na śmierć. Został zamordowany w grudniu 1942 roku. Egzekucja odbyła się krótko po północy, 3 grudnia, przez ścięcie gilotyną w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu więzienia w Katowicach. Tuż przed śmiercią ksiądz Macha napisał pożegnalny list do rodziny, będący swoistym testamentem. W liście dziękował bliskim za wszystko, prosił o przebaczenie i polecał się Miłosierdziu Bożemu. Przed śmiercią odmówił brewiarz i włożył do niego kartkę z napisaną własnoręcznie notatką: „Ks. Jan Macha stracony 2 XII 1942”. Brewiarz wraz z kielichem, który otrzymał na prymicję polecił przekazać przyjacielowi, księdzu Antoniemu Gaszowi. Prosił rodziców, by pozdrowili księdza proboszcza i przyjaciół oraz by nie zapomnieli o modlitwie za niego.

20 listopada 2021 roku w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się beatyfikacja księdza Machy.

Wieczór w Resursie rozpocznie występ Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju, który wystawi spektakl pod tytułem " Hanik 1257."
Przedstawienie opowiada o pracy i życiu księdza Machy, nazywanego Hanikiem, którego posługa duszpasterska trwała jedynie 1257 dni.

Bedzie to wzruszająca opowieść o młodym śląskim kapłanie, który pomimo wojennej gehenny, odważnie kroczył przez życie. Oddany idei i temu, w co wierzył, a właściwie Temu, w którego wierzył, złożył ofiarę ze swego życia w imię miłości do bliźniego i Ojczyzny.

Błogosławiony ksiądz Jan swoją heroiczną postawą oraz niestrudzoną działalnością na rzecz skrzywdzonych, na stałe zapisał się w kartach historii Polskiego Kościoła.

"Hanik 1257" to widowisko teatru tańca współczesnego, które o błogosławionym opowie w nietypowy sposób. Za pomocą muzyki, światła oraz tańca wraz z artystami przeniesiemy się na Górny Śląsk lat 30. i 40. ubiegłego wieku.

Na scenie zobaczymy blisko 30 artystów, barwne stroje regionalne oraz oryginalną scenografię.

Sztuka, która swoją premierę miała we wrześniu ubiegłego roku, to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Krótko po spektaklu organizatorzy zapraszają na pokaz ośmiominutowego filmu niemego z towarzyszeniem tapera, zrealizowanego w 1938 r., na którym dwukrotnie pojawia się ksiądz Macha.

Film został uruchomiony dwa tygodnie po beatyfikacji kapłana. Konserwacji i digitalizacji poddali go specjaliści z Instytucji Filmowej Silesia Film.

Bezpośrednio po pokazie będzie można obejrzeć film dokumentalny, wyreżyserowany przez Dagmarę Drzazgę "Bez jednego drzewa las lasem zostanie."

Nagradzany na wielu festiwalach filmowych obraz, przybliża postać księdza Jana Machy, duszpasterza pomagającemu biednym rodzinom, które na skutek działań wojennych straciły ojców.

Podczas sobotniego wieczoru będzie także możliwość obejrzenia wystawy o błogosławionym, przygotowanej przez Panteon Górnośląski w Katowicach.

Program wieczoru:
Godzina 17 – "Hanik 1257" – spektakl Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju, godzina 18 – projekcja archiwalnego filmu z błogosławionym księdzem Machą. Seans z towarzyszeniem tapera. Godzina 18.10 – "Bez jednego drzewa las lasem zostanie" – projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Dagmary Drzazgi, Godz. 19.15 – "Hanik 1257" – spektakl Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie