Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu kręci filmy i utrwala przeszłość

Barbara Koś
- Nasza filmoteka jest wciąż wzbogacana -  Marcin Kępa i Katarzyna Jagiełło pokazują filmowy dorobek Resursy.
- Nasza filmoteka jest wciąż wzbogacana - Marcin Kępa i Katarzyna Jagiełło pokazują filmowy dorobek Resursy. Barbara Koś
Film biograficzny o księdzu Władysławie Paciaku i dokument o biskupie Piotrze Gołębiowskim, to najbliższe plany filmowe Resursy Obywatelskiej. - Będą to kolejne obrazy utrwalające wybitnych ludzi naszego miasta - zapowiada Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej.

Najnowsza produkcja Resursy to obraz o radomskich kinach lat międzywojennych, z którego można dowiedzieć się wiele ciekawostek o początkach sztuki filmowej w naszym mieście.

Innych interesujących rzeczy dowiedzieć się można także z filmów z cyklu "Radomskie portrety".

- Z Radomiem związanych było i jest wielu ciekawych, nietuzinkowych ludzi - przypomina Marcin Kępa. - Położyli oni wielkie zasługi dla naszego miasta, zapisali się w pamięci kolejnych pokoleń. Aby ta pamięć trwała i miała podstawę, by istnieć dalej, realizujemy ten cykl. Wspominamy ich dokonania, rozmawiamy z ludźmi, którzy ich znali...

W filmotece Resursy są już, między innymi, obrazy o Józefie Grzecznarowskim, Kazimierzu Kelles-Krauzie, Kazimierzu Ołdakowskim, księdzu Jerzym Banaśkiewiczu, biskupie Edwardzie Materskim, profesorze Włodzimierzu Sedlaku,

- W planach mamy dokumenty o księdzu Władysławie Paciaku, wybitnym malarzu i o biskupie Piotrze Gołębiowskim, którego proces beatyfikacyjny jest w toku - wymienia Marcin Kępa.

Drugi cykl filmów - "Świadkowie historii" opowiada o ważnych dla naszego miasta wydarzeniach, poprzez rejestrację rozmów z osobami, które w nich bezpośrednio bądź pośrednio uczestniczyły.

Świadkowie dzielą się swoimi przeżyciami i wrażeniami; tło społeczno-historyczne nakreślają zaś radomscy naukowcy - historycy i regionaliści.

Pierwszym w historii filmów Resursy był właśnie obraz z "Sybiraczka", ukazujący radomiankę, Janinę Nabzdyk, wywieziopną w czasie II wojny wraz z rodziną na Syberię.

Inne obrazy cyklu to między innymi, "Cichociemni:"- o Jerzym Bichniewiczu - Cichociemnym, który zginął w katastrofie lotniczej w Norwegii w 1942 roku, "Czerwiec 1976,", "Dąb Wolności" opowiadający historię Dębu Wolności oraz radomskim wydarzeniom z listopada 1918 roku. "Katyń. Wyrok i piętno" - o radomskich ofiarach mordu w Katyniu opowiadają członkowie ich rodzin i "Las odpowie ciszą" o hitlerowskich egzekucjach w podradomskim Kosowie.

Wszystkie filmy obejrzeć można na profilu Resursy w portalu YouTube. 3 grudnia został wgrany 200- tny film wyprodukowany przez Studio Filmowe Resursy.

Do tej pory filmy Resursy zostały wyświetlone blisko 165 tysięcy razy, a najczęściej oglądanym filmem jest dokument zrealizowany w ramach cyklu "Świadkowie Historii" pt. "Katyń - Wyrok i piętno". Zobaczyło go ponad 25 tysięcy osób.

Ekipę Studia Filmowego Resursy tworzą: Marcin Kępa, Jakub Mitek, Katarzyna Jagiełło, Elwira Dzikowska i Tomasz Celi.
.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie