Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska" zaprasza od czwartku na "Spotkania z kulturą żydowską "Ślad".

Barbara Koś
W czwartek o godzinie 19.30 nastąpi spotkanie z reżyserką filmu "Po- lin” - Jolantą Dylewsiką.
W czwartek o godzinie 19.30 nastąpi spotkanie z reżyserką filmu "Po- lin” - Jolantą Dylewsiką.
Prezentowane po raz pierwszy w Radomiu filmy a także spotkania z ich twórcami, wystawy, wycieczki po Radomiu i happeningi złożą się na zaczynające się w czwartek, 16 kwietnia i trwające do niedzieli, 19 kwietnia "Spotkania z kulturą żydowską "Ślad".

Najważniejszym punktem programu stanie się Festiwal Filmów Dokumentalnych "Ślad" - poświęcony społeczności i kulturze żydowskiej - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Wszystkie filmy poza "Polin" prezentowane już były na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy", który odbywa się w Warszawie od 2004 roku. Pokazywane tam filmy goszczą też na przeglądach w innych miastach Polski.

- W Radomiu będziemy mieli okazję oglądać je po raz pierwszy - podkreśla Renata Metzger.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 16 kwietnia o godzinie 18 prezentacją filmu "Po-lin", produkcji polskiej w reżyserii Jolanty Dylewskiej.
Po-lin to w języku hebrajskim nazwa Polski. Słowa te, oznaczające "tu zamieszkamy", zostały wypowiedziane przez przybywających do naszego kraju Żydów, którzy uciekali z Niemiec przed pogromami i zarazami. Tak głosi XIII-wieczna legenda. Film prawie w całości oparty jest na materiałach archiwalnych - efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili ze sobą kamery.

Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku. Jolanta Dylewska odwiedziła z kamerą 19 miejsc, z których pochodziły oryginalne nagrania, odnajdując przy okazji ostatnich żyjących świadków tej epoki.

O godzinie 19,30 nastąpi spotkanie z reżyserką filmu "Po- lin" - Jolantą Dylewską. Jolanta Dylewska to operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych. Jej filmy, między innymi o Marku Edelmanie, bojowniku z warszawskiego getta, były wielokrotnie nagradzane.

SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

W 1985 roku przyznano doktorowi Borysowiczowi pośmiertnie izraelski medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

W piątek, o godzinie 16 będzie otwarcie wystawy "Jerzy Borysowicz - Radomski Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata"

Jerzy Borysowicz urodził się w 1903 roku na Kresach Wschodnich, w Annopolu. Jako czternastoletni chłopiec wstąpił do harcerstwa, a w dwa lata później został ochotnikiem w wojnie z bolszewikami. Borysewicz ukończył po wojnie studia medyczne, zamieszkał w Wilnie.

Do Radomia przybył wraz z rodziną w 1939 roku. Podczas okupacji niemieckiej kierował szpitalem dla psychicznie chorych, który mieścił się w budynku kościoła świętego Wacława. Ofiarna działalność ordynatora biegła dwoma torami: leczył, a jednocześnie wśród chorych ukrywał ludzi zdrowych psychicznie, lecz zagrożonych okrutną śmiercią z rąk hitlerowców.

Znalazło się tam wielu Żydów, między innymi Mordechaj Anielewicz , jeden z późniejszych dowódców powstania w getcie warszawskim. Po 1945 roku doktor Borysowicz nadal pracował w lecznictwie psychiatrycznym, publikował prace naukowe w tym zakresie, szkolił następców. Zmarł w 1980 roku. W 1985 roku przyznano doktorowi pośmiertnie izraelski medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

JUŻ NIE MA TYCH MIASTECZEK

Ewa Szprynger

W piatek o godzinie 16.45 zostanie wyświetlony film "Miasteczko Kroke". - reżyseria Natalia Schmidt i Kuba Karyś.

Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów. Zderzają się w nim dwie rzeczywistości - bezpieczne dzieciństwo z czasów dwudziestolecia nagle przerwane i zamienione w piekło holocaustu.

Bohaterowie filmu przeszli gehennę, a po wojnie - niektórzy opuścili Polskę, niektórzy wrócili do Krakowa. Wszyscy jednak sercem związani są z miastem swego dzieciństwa i wspominają tamten, zapomniany już, świat. Film przedstawia unikatowe, niepublikowane archiwalia z okresu międzywojnia.

O godzinie 17.30 zacznie się spotkanie z Ewą Szprynger. Ewa Szprynger to dokumentalistka, prezes Stowarzyszenia "Żydowskie Motywy". Ostatnie jej filmy to między innymi "Na paryskim bruku", "Rachela na dworcu gdańskim", "Dziękujemy za Solidarność".O godzinie 18.15 zostanie wyświetlony film "Już nie ma tych miasteczek". w reżyserii Ewy Szprynger. To opowieść o poszukiwaniu śladów żydowskich miast na terenach wschodniej Polski.

Potem widzowie obejrzą film "Kredens&#8221w reżyserii Jacoba Dammasa. początek o godzinie 18.45.

SPOTKANIE Z DYPLOMATA

W sobotę, od godziny 16 będzie można zobaczyć film "Pamiątki",Reżyseria Halil Efrat i Sahar Cohena.

Sahar Cohen pewnego dnia, przypadkiem, udaje się ze swoim 82- letnim ojcem na spotkanie kombatantów II wojny światowej. W tym czasie bowiem służył on jako młody chłopak w Brygadzie Żydowskiej, we Włoszech, Niemczech, Belgii i Holandii. Syn, ku swemu zaskoczeniu odkrywa, że żołnierze tej brygady często na krótko wiązali się z kobietami spotykanymi po drodze. Niewykluczone więc, że ojciec już ma, gdzieś w Europie, upragnione wnuki. Syn namawia ojca na podróż szlakiem Brygady.

O godzinie 16.30 zacznie się spotkanie z radomianinem, Wojciechem Piekarskim, byłym ambasadorem Polski w Izraelu.

Jan Wojciech Piekarski urodził się w Radomiu, tu uczył się w LO imienia Chałubińskiego. Zawodowy dyplomata, pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczął w 1974 roku. Był między innymi dyrektorem protokołu dyplomatycznego, ambasadorem w Pakistanie, Belgii i Luksemburgu. W latach 2003- 2006 Piekarski sprawował funkcję ambasadora RP w Izraelu.

KONCERT

O godzinie 17.15 zobaczymy film "Umrzeć w Jerozolimie".

Od śmierci Rachel Levy, siedemnastoletniej Izraelki, która zginęła przed czterema laty w Jerozolimie w samobójczym zamachu bombowym, jej matka, Abigail, nie może ani na chwilę odzyskać spokoju. Samobójczego zamachu dokonała również siedemnastolatka, Ajat al-Achras, uczennica z palestyńskiego obozu dla uchodźców, odległego o kilka mil. Obie młode kobiety wyglądały bardzo podobnie.

O godzinie 18.30 zacznie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych.

Niedziela także zapowiada się obiecująco. O godzinie 12 zacznie się wycieczka po żydowskim Radomiu (start spod Resursy). W programie miedzy innymi wyjazd na cmentarz żydowski przy ulicy Towarowej. Wycieczkę prowadzą przewodnicy oddziału miejskiego PTTK w Radomiu.
Potem, o godzinie 14, będzie można zobaczyć happening "Ślad" na ulicy Podwalnej.

Wstęp na wszystkie filmy i spotkania w Resursie Obywatelskiej wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie