Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Grudzień zaprasza w niedzielę na dwa koncerty: w Orońsku i Emaus

Barbara Koś
Robert Grudzień zachęca do udziału w koncertach.
Robert Grudzień zachęca do udziału w koncertach. Archiwum
Na dwa kolejne koncerty w cyklu "Zrozumieć Niepodległą" zaprasza dyrektor festiwalu, Robert Grudzień.

Pierwszy koncert "Z wizytą u Józefa Brandta - promotora polskiej kultury i historii za granicą" odbędzie się w Pałacu Józefa Brandta, Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku o godz.16. Podtytuł koncertu brzmi:""Niepodległa przetrwała w muzyce i malarstwie"a utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego na tle obrazów Józefa Brandta zagra Kamil Wrona - fortepian.

Drugi koncert odbędzie się wcześniej, bo o godzinie 11, 45 w Emaus koło Białobrzegów Radomskich. Hasło koncertu: "Niepodległa przetrwała w muzyce i malarstwie" – Jacek Malczewski, Józef Brandt, Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski." Ich muzykę zagra także pianista, Kamil Wrona.

Jak mówi Robert Grudzień, koncert dedykowany jest dwóm wielkim artystom, których sztuka przepełniona polskim patriotyzmem i wizją zmartwychwstania Ojczyzny, dawała nadzieję pokoleniom Polaków poddawanym przez rosyjskiego zaborcę szczególnie
perfidnym metodom wynarodowienia. Józef Brandt to niestrudzony propagator wielkości I Rzeczpospolitej. Jego prace sławiące zwycięstwa oręża polskiego z XVI i XVII wieku oraz sceny z życia szlachty ukazywały wielki naród, dla którego zabory są stanem przejściowym. Ten wizerunek promował w Monachium,gdzie miał swoją pracownię i gdzie odnosił sukcesy jako artysta.

O kilkanaście młodszy Jacek Malczewski , natchniony patriotyczną atmosferą domu oraz ukierunkowany przez mistyczkę dziś uznaną Sługę Kościoła Wandę Malczewską, tworzył obrazy pełne symbolizmu i nadziei na zmartwychwstanie Polski. Obaj byli bardzo ściśle związani z ziemią radomską. Brandt – z Orońskiem, gdzie stworzył wiele obrazów i gdzie wraz z rodziną mieszkał –jedynie na jesień i zimę wracał do Monachium. Jacek Malczewski urodził się i wychował w Radomiu, kształcił się pod okiem prywatnego nauczyciela Adolfa Dygasińskiego w majątku krewnych w pobliskim Wielgiem. Ziemię radomską malował jako tło na swoich obrazach, po śmierci też chciał tu powrócić.

Wstęp na oba koncerty wolny, dojazd we własnym zakresie. "Zrozumieć Niepodległą"to ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia przygotowany dla uczenia 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ TAKŻE: Przekazanie obrazu do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie