Nasza Loteria

Rocznica 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego w Odrzywole. Były uroczystości z udziałem biskupa

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Odrzywole odbyły się rocznicowe uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego.
W Odrzywole odbyły się rocznicowe uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego. Facebook/Ziemia Przysuska
W niedzielę 24 września w Odrzywole, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Jadwigi i Stanisława, biskupa i męczennika, miała miejsce uroczystość 100-lecia konsekracji kościoła.

Parafianie w Odrzywole świętowali sto lat od czasu konsekracji kościoła

Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. biskup ordynariusz radomski Marek Solarczyk w obecności Proboszcza ks. kanonika Adama Łukiewicza i księży pochodzących z parafii Odrzywołu: ks. Edwarda Nowakowskiego, proboszcza z Ursynowa, ks. Stanisława Kwiatkowskiego, proboszcza ze Smogorzowa, ks. Marka Kumora, ks. Macieja Kornaty, ks. Wiesława Zawady, ks. Michała Spocińskiego - proboszcza z Opatowa, ojca Józefa Łaskiego i ks. wikariusza Wojciecha Wojtyniuka.

Brama do nieba

Księdza biskupa w imieniu parafian przywitali wójt Odrzywołu Marian Kmieciak i dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Odrzywole Anna Zbrowska.

Wójt Marian Kmieciak, znawca regionu i historyk, w skrócie przypomniał historyczne okoliczności związane z budową obecnego kościoła. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Odrzywół.

Całość uroczystości zorganizował i czuwał w trakcie nad jej sprawnym przebiegiem ksiądz proboszcz Adam Łukiewicz, Dziekan Dekanatu Drzewickiego. Ksiądz Biskup zwracając się do wiernych powiedział, że świątynia, w której jest obchodzona właśnie 100 rocznica konsekracji jest bramą do nieba dla wszystkich.

- Dzisiaj dziękujemy, że ta brama jest ciągle otwarta, a to, co wieczne możemy przyjąć, rozważyć i przezywać w tym, co jest nasze doczesne – dodał biskup.

Do słów księdza biskupa, dziękując za wspólne przeżywanie mszy świętej, nawiązał starosta Marian Niemirski.

- W imieniu całej naszej społeczności pragnę serdecznie podziękować za dzisiejszą obecność i wspólna modlitwę, oraz mądre słowo, którym nas Ekscelencja obdarzył. Jest wielką umiejętnością by słowa ważkie i znaczące wypowiadać tak, by trafiały do wszystkich serc i umysłów oraz by miały siłę wpływania na ludzkie losy. Za takie słowa właśnie do nas wypowiadane dziękuję szczególnie. Bardzo ich potrzebujemy, ponieważ są dla nas wskazówką i życiowym. drogowskazem. Naszą wdzięczność będziemy okazywać szczerą i gorącą modlitwą w intencji Księdza Biskupa. Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe wizyty w naszej parafii i prosimy o kolejne. Niech Pan Dobry Pan Bóg we wszystkim błogosławi – powiedział starosta Marian Niemirski.

W trakcie mszy przedstawiciele społeczności parafialnej przekazali ks. Biskupowi dary ziemi uprawiane i zebrane w parafialnej wspólnocie.

Historia świątyni

Inicjatorem budowy obecnego kościoła w Odrzywole był w 1899 roku proboszcz, ksiądz Antoni Aksamitowski. Niestety z powodu zorganizowania patriotycznej procesji na cmentarz powstańczy w Ossie w 1905 roku został zesłany w głąb Rosji. Jego dzieło budowy kontynuowali następni proboszczowie, a budowę zakończył ks. Antoni Zejdler.

W czasie I wojny światowej na skutek utrzymywania się frontu wojennego na linii Pilicy doszło do wielkich szkód i zubożenia mieszkańców w miejscowościach parafii odrzywolskiej. Budowanej świątyni nie oszczędził ostrzał artyleryjski przynosząc uszkodzenie murów. Dzieło budowy było zakończone w 1923 roku, choć jeszcze w następnych latach trwały prace związane z wyposażeniem wnętrza. 25 września 1923 roku do Odrzywołu na konsekrację przybyli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski, ks. biskup sandomierski Marian Ryks i wielu księży i wiernych. Konsekracji dopełnił ks. biskup pomocniczy Paweł Kubicki z Sandomierza.

Pierwsza parafia katolicka była erygowana w 1413 roku. W Wysokinie. Obecny kościół parafialny w Odrzywole, to prawdopodobnie piąty lub szósty z kolei od XV wieku. Wcześniejsze kościoły ulegały zniszczeniu w skutek zdarzeń atmosferycznych, zniszczeń wojennych, w czasie potopu szwedzkiego, jak i w skutek pożarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie