Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego w Odrzywole. Były uroczystości z udziałem biskupa

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Odrzywole odbyły się rocznicowe uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego.
W Odrzywole odbyły się rocznicowe uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego. Facebook/Ziemia Przysuska
W niedzielę 24 września w Odrzywole, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Jadwigi i Stanisława, biskupa i męczennika, miała miejsce uroczystość 100-lecia konsekracji kościoła.

Parafianie w Odrzywole świętowali sto lat od czasu konsekracji kościoła

Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. biskup ordynariusz radomski Marek Solarczyk w obecności Proboszcza ks. kanonika Adama Łukiewicza i księży pochodzących z parafii Odrzywołu: ks. Edwarda Nowakowskiego, proboszcza z Ursynowa, ks. Stanisława Kwiatkowskiego, proboszcza ze Smogorzowa, ks. Marka Kumora, ks. Macieja Kornaty, ks. Wiesława Zawady, ks. Michała Spocińskiego - proboszcza z Opatowa, ojca Józefa Łaskiego i ks. wikariusza Wojciecha Wojtyniuka.

Brama do nieba

Księdza biskupa w imieniu parafian przywitali wójt Odrzywołu Marian Kmieciak i dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Odrzywole Anna Zbrowska.

Wójt Marian Kmieciak, znawca regionu i historyk, w skrócie przypomniał historyczne okoliczności związane z budową obecnego kościoła. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Odrzywół.

Całość uroczystości zorganizował i czuwał w trakcie nad jej sprawnym przebiegiem ksiądz proboszcz Adam Łukiewicz, Dziekan Dekanatu Drzewickiego. Ksiądz Biskup zwracając się do wiernych powiedział, że świątynia, w której jest obchodzona właśnie 100 rocznica konsekracji jest bramą do nieba dla wszystkich.

- Dzisiaj dziękujemy, że ta brama jest ciągle otwarta, a to, co wieczne możemy przyjąć, rozważyć i przezywać w tym, co jest nasze doczesne – dodał biskup.

Do słów księdza biskupa, dziękując za wspólne przeżywanie mszy świętej, nawiązał starosta Marian Niemirski.

- W imieniu całej naszej społeczności pragnę serdecznie podziękować za dzisiejszą obecność i wspólna modlitwę, oraz mądre słowo, którym nas Ekscelencja obdarzył. Jest wielką umiejętnością by słowa ważkie i znaczące wypowiadać tak, by trafiały do wszystkich serc i umysłów oraz by miały siłę wpływania na ludzkie losy. Za takie słowa właśnie do nas wypowiadane dziękuję szczególnie. Bardzo ich potrzebujemy, ponieważ są dla nas wskazówką i życiowym. drogowskazem. Naszą wdzięczność będziemy okazywać szczerą i gorącą modlitwą w intencji Księdza Biskupa. Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe wizyty w naszej parafii i prosimy o kolejne. Niech Pan Dobry Pan Bóg we wszystkim błogosławi – powiedział starosta Marian Niemirski.

W trakcie mszy przedstawiciele społeczności parafialnej przekazali ks. Biskupowi dary ziemi uprawiane i zebrane w parafialnej wspólnocie.

Historia świątyni

Inicjatorem budowy obecnego kościoła w Odrzywole był w 1899 roku proboszcz, ksiądz Antoni Aksamitowski. Niestety z powodu zorganizowania patriotycznej procesji na cmentarz powstańczy w Ossie w 1905 roku został zesłany w głąb Rosji. Jego dzieło budowy kontynuowali następni proboszczowie, a budowę zakończył ks. Antoni Zejdler.

W czasie I wojny światowej na skutek utrzymywania się frontu wojennego na linii Pilicy doszło do wielkich szkód i zubożenia mieszkańców w miejscowościach parafii odrzywolskiej. Budowanej świątyni nie oszczędził ostrzał artyleryjski przynosząc uszkodzenie murów. Dzieło budowy było zakończone w 1923 roku, choć jeszcze w następnych latach trwały prace związane z wyposażeniem wnętrza. 25 września 1923 roku do Odrzywołu na konsekrację przybyli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski, ks. biskup sandomierski Marian Ryks i wielu księży i wiernych. Konsekracji dopełnił ks. biskup pomocniczy Paweł Kubicki z Sandomierza.

Pierwsza parafia katolicka była erygowana w 1413 roku. W Wysokinie. Obecny kościół parafialny w Odrzywole, to prawdopodobnie piąty lub szósty z kolei od XV wieku. Wcześniejsze kościoły ulegały zniszczeniu w skutek zdarzeń atmosferycznych, zniszczeń wojennych, w czasie potopu szwedzkiego, jak i w skutek pożarów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie