MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy i pszczelarze z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej odwiedzili gminę Grabów nad Pilicą. Poznali tamtejsze bartnictwo. Zobacz zdjęcia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Uczestnicy wizyty studyjnej Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w gminie Grabów nad Pilicą. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Uczestnicy wizyty studyjnej Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w gminie Grabów nad Pilicą. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Nadesłane przez Łukasz Uliasza
Rolnicy i pszczelarze zrzeszeni w Regionalnym Związku Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku, odwiedzili gminę Grabów nad Pilicą. Poznawali bartnictwo Puszczy Kozienickiej.

Rolnicy i pszczelarze z Włocławka w gminie Grabów nad Pilicą

W poniedziałek, 10 czerwca, we wsi Utniki, w gminie Grabów nad Pilicą, odbyła się wizyta studyjna, zorganizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział Zarzeczewo. Rolnicy i pszczelarze zrzeszeni w Regionalnym Związku Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku, odwiedzili ścieżkę edukacyjną, poznali bartnictwo Puszczy Kozienickiej, zapoznali się z miejscową pasieką oraz zwiedzili zabytki gminy Grabów nad Pilicą.

Wizyta studyjna odbyła się u Łukasza Uliasza, społecznego opiekuna zabytków powiatu Kozienickiego oraz profesora z zakresu apiterapii, medycyny naturalnej, etnografa i społecznika, który poprowadził prezentację eksponatów. Uczestnicy wizyty wysłuchali ponad trzygodzinnych wykładów z zakresu apiterapii, historii pszczelarstwa, bartnictwa, medycyny oraz zielarstwa. Wszystko to odbyło się w duchu promocji regionu radomskiego, Ziemi Kozienickiej i gminy Grabów nad Pilicą.

Uczestników przybyłych do Grabowa, powitał Łukasz Uliasz, skąd przemaszerowali pod miejscowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy Przenajświętszej, poznając jego historię. Zapoznali się też z planem osady Grabów, historią dworu i majątku Komornickich oraz Zamojskich.

Następnie uczestnicy wycieczki przemaszerowali pod budynek Urzędu Gminy zapoznając się z historią Strażnicy Granicznej z 1795 roku. Poznali także historię zrzutu Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej i obejrzeli poświęcony im pomnik. Poznali także historię młodopolskiej poetki Marii Komornickiej.

Kolejnym etapem zwiedzania był cmentarz z czasów I wojny światowej z 1914 roku. Goście poznali jego historię, historię renowacji, zapoznali się z materiałem historycznym, a także poznali historię frontu wschodniego, zniszczeń I i II wojny światowej na terenie gminy i powiatu kozienickiego. Tak zakończyła się pierwsza część wizyty.

Nastepnie uczestnicy wizyty dotarli do miejscowości Utniki, gdzie skosztowali miejscowych specjałów, a następnie wysłuchali pierwszego wykładu poświęconego zdrowiu. Zwiedzili pasiekę Łukasza Uliasza, zapoznali się z historycznym bartnictwem Ziemi Kozienickiej i oglądali bartnicze kłody wykonane przez Mariana Uliasza.

Goście wysłuchali kolejnych wykładów z zakresu zielarstwa i apiterapii oraz gospodarki pasiecznej i bartnictwa. Obejrzeli eksponaty historyczne. Na koniec uczestnicy wykonali wspólne pamiątkowe fotografie. Otrzymali także pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa, które wręczyli im Łukasz Uliasz i Anna Dykczyńska, koordynatorka projektu Pszczoła Lubi Zioła z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

- Puszcza Kozienicka słynie z bartnictwa, od Grabowa po Policznę. Wycinki puszczy znacząco przyczyniły się do upadania bartnictwa już w wieku XVII i XVIII. Przybyli Goście obejrzeli miejscową pasiekę która w ubiegłym roku zdobyła Laur Marszałka za miód Bartny Kozienicki, zapoznali się z budową uli i barci oraz kłód, które na przestrzeni lat budował mój tata, stolarz Marian Uliasz, a także poznali i posmakowali regionalne wyroby, zapoznali się z eksponatami izby pamięci historycznej i regionalnej, którą prowadzę już przeszło 20 lat, a także uczestniczyli w ponad trzygodzinnych wykładach z zakresu Apiterapii, medycyny naturalnej, rolnictwa bartnictwa i etnografii. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz pamiątkowe upominki w postaci regionalnego miodu na szlaku smaków Ziemi Kozienickiej, do którego należę od 2021 roku, za co dziękuję nieodżałowanej, długoletniej koordynator Aleksandrze Wieczorek z Lokalnej Grupy Działania Puszcza Kozienicka. Nie udałoby się to bez moich niezastąpionych pomocników porządku i żywności, którym jestem niezmiernie wdzięczny: Renata Uliasz, Magda Leśniak, Olcia Uliasz i Jagoda Uliasz. A że byli to pszczelarze z Ziemi Dobrzyńskiej, jako członek Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego przybliżyłem historię i idee Towarzystwa, osobę jego prezesa, którego serdecznie pozdrawiam profesora Mirosława Krajewskiego, tym bardziej, że właśnie Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe jest wydawcą publikacji mojego autorstwa z recenzją czcigodnego pana profesora Krajewskiego, jako pierwszej popularnonaukowej publikacji o dziejach Grabowa i Gminy Grabów. Mam nadzieję że godnie zaprezentowałem i przedstawiłem gościom Ziemię Kozienicką oraz gminę Grabów nad Pilicą, z której to zabytkami uczestnicy zapoznali się na początku wizyty - relacjonuje Łukasz Uliasz.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie