Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Romana Agnel na warsztatach w szkole muzycznej w Radomiu

Barbara Koś
-Stopy uginamy tak…-pokazywała dziewczętom Romana Agnel
-Stopy uginamy tak…-pokazywała dziewczętom Romana Agnel Barbara Koś
Dziewczęta tańczyły jak XV wieczne królewny... - Taniec wspaniały tylko te kroki, te kroki…wzdychały potem uczennice klasy rytmiki Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, które poznawały we wtorek tajniki tańca dworskiego pod okiem Romany Agnel, tancerki i dyrektora Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".
Krok pierwszy, krok drugi – pokazywała Romana Agnel
Krok pierwszy, krok drugi – pokazywała Romana Agnel
Barbara Koś

Krok pierwszy, krok drugi - pokazywała Romana Agnel

(fot. Barbara Koś)

Krakowski Balet gościł w naszym mieście na Jubileuszowym XV Międzynarodowym Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. Dyrekcja szkoły muzycznej i Ewa Gęga, organizatorka festiwalu, zaprosiły Romanę Agnel do wizyty w szkole i poprowadzenia warsztatów tańca.

Sala prób zamieniła się w salę tańca.

- Szkołą jestem zachwycona -powiedziała Romana Agnel przyjmując z radością od zastępcy dyrektora, Jerzego Ciecieląga wydawnictwo o placówce. - Mam nadzieję, że będą wychodzić z niej sami wielbiciele tańca.

Zanim tancerka wzięła "do galopu" młodzież przedstawiła słuchaczom trochę teorii na temat historii XV wiecznego tańca dworskiego francuskiego i włoskiego.

- Na scenie przedstawiamy autentyczne tańca średniowieczne - mówiła Romana Agnel. - Opieramy się bowiem na XV wiecznych manuskryptach, między innymi, Manuskrypcie Burgundzkim, w którym znajduje się dokładny zapis XV wiecznego tańca, jak również na podobnych dziełach z tej epoki włoskich mistrzów.

Taniec w wiekach średnich i późniejszych jak podkreśliła artystka, służył prezentacji władców.

- Władca musiał wejść na scenę w purpurze, odpowiednim krokiem, z godnością, jak osoba z innego świata - tłumaczyła tancerka. - Stąd wysoka pozycja tańca i jego specjalny rodzaj -taniec dworski. Dziś pokazując taniec dworski musimy uwzględnić te właśnie elementy - zakończyła Romana Agnel.

Uczennice były pojętne

I przystąpiła do praktyki. Piętnaście dziewcząt pod opieką nauczycielki, Ilony Jaworek, musiało najpierw zapoznać się z podstawowymi krokami tańca dworskiego.

-Stopa musi poruszać się o, tak - instruowała Romana Agnel.

Potem dziewczęta tańcząc okrążały salę, stawały czwórkami i dwójkami. Kiedy zabrakło jednej osoby do pary, do Ilony Jaworek dołączyła Ewa Rauner, szefowa zespołu muzyki dawnej Ambitus z Puław…

Dziewczęta i panie profesor opanowały rytm tańca niemal natychmiast i kolejne partie do wtóru muzyki staropolskiej wykonywały już same.

Od gościa dowiedziały się jeszcze o tańcach dworskich w Gruzji i Armenii a także w Indiach, do których Roman Agnel wyjedża na warsztaty z baroku i - tańczy.

- Taniec wspaniały tylko te kroki, te kroki…dzieliły się wrażeniami adeptki tańca z mistrzynią.

- Dlatego do perfekcji można dojść tylko ciężką pracą - podsumowała Romana Agnel.

Nauka szła pełną parą
Nauka szła pełną parą Barbara Koś

Nauka szła pełną parą
(fot. Barbara Koś)

- Szkołą jestem zachwycona –powiedziała Romana Agnel przyjmując z radością od zastępcy dyrektora, Jerzego Ciecieląga wydawnictwo o placówce.
- Szkołą jestem zachwycona –powiedziała Romana Agnel przyjmując z radością od zastępcy dyrektora, Jerzego Ciecieląga wydawnictwo o placówce.
Barbara Koś

- Szkołą jestem zachwycona -powiedziała Romana Agnel przyjmując z radością od zastępcy dyrektora, Jerzego Ciecieląga wydawnictwo o placówce.

(fot. Barbara Koś)

Romana Agnel. Tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego "Cracovia
Romana Agnel. Tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego "Cracovia Danza” . Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie ukończyła historię sztuki na Paryskim Uniwersytecie Sorbona. We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych. Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się w Madrasie.
Artystka od lat promuje w kraju i za granicą klasyczny taniec indyjski Bharatha Natyam, będąc jednocześnie ambasadorem polskiego i europejskiego tańca w Indiach.
Jest pomysłodawczynią i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Tańców Dworskich, który rokrocznie odbywa się w sierpniu w Krakowie. Barbara Koś

Romana Agnel. Tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" . Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie ukończyła historię sztuki na Paryskim Uniwersytecie Sorbona. We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych. Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się w Madrasie.
Artystka od lat promuje w kraju i za granicą klasyczny taniec indyjski Bharatha Natyam, będąc jednocześnie ambasadorem polskiego i europejskiego tańca w Indiach.
Jest pomysłodawczynią i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Tańców Dworskich, który rokrocznie odbywa się w sierpniu w Krakowie.
(fot. Barbara Koś)

- Władca musiał wejść na scenę w purpurze, odpowiednim krokiem, z godnością,  jak osoba z innego świata – tłumaczyła Romana Agnel.
- Władca musiał wejść na scenę w purpurze, odpowiednim krokiem, z godnością, jak osoba z innego świata – tłumaczyła Romana Agnel. Barbara Koś

- Władca musiał wejść na scenę w purpurze, odpowiednim krokiem, z godnością, jak osoba z innego świata - tłumaczyła Romana Agnel.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie