Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba organizacji pożytku publicznego. O pieniądze podatników zabiegają organizacje charytatywne, sportowe, kulturalne

Janusz Petz
Janusz Petz
Jeden procent swojego podatku można przekazać na rzecz Krzysia Czupryna, który jest chory na ciężką postać EB, czyli bolesnego pęcherzowego oddzielania się naskórka.
Jeden procent swojego podatku można przekazać na rzecz Krzysia Czupryna, który jest chory na ciężką postać EB, czyli bolesnego pęcherzowego oddzielania się naskórka. Joanna Gołąbek
W Polsce działa 8808 organizacji pożytku publicznego, na rzecz których można przekazywać 1 procent podatku, z czego niespełna 100 zarejestrowanych jest w regionie radomskim. Podatnicy, którzy chcą przekazać na działalność takich organizacji 1 procent podatku mają więc duży wybór, choć z doświadczenia lat ubiegłych wynika, że chętnie wspieramy znane z telewizji duże stowarzyszenia ogólnopolskie, a małą popularnością cieszą się na przykład organizacje sportowe.

Organizacje uprawnione do otrzymywania 1 procenta naszego podatku korzystają z każdej okazji, aby zareklamować swoją działalność i zachęcić do podatkowej darowizny. Stąd od wielu lat na czołowych miejscach wśród obdarowanych przez podatników z regionu radomskiego są ogólnopolskie organizacje widoczne w mediach. Wśród nich są takie, które tworzą subkonta na rzecz konkretnych potrzebujących osób. Do takich organizacji należy na przykład jak fundacja „Zdążyć z pomocą”. Dużo pieniędzy dostają też organizacje charytatywne tworzone przez stacje telewizyjne i na antenie tych stacji promowane. Wśród hojnie obdarowanych są Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Fundacja Polsat. Coraz częściej osoby potrzebujące pomocą korzystają z mediów społecznościowych, aby podzielić się z potencjalnymi podatkowymi darczyńcami swoim problemem. Na facebooku o pomoc proszą na przykład - podając przy okazji numer Krajowego Rejestru Sądowego i nazwy subkonta, co wymagane jest przy wypełnianiu zeznania podatkowego – rodzice Krzysia Czupryna. Chłopiec jest chory na ciężką postać EB, czyli bolesnego pęcherzowego oddzielania się naskórka. Każdy dotyk powoduje powstawanie ran podobnych do oparzeń. Krzysiowi można jedynie zapewnić odpowiednią pielęgnację. Pieniądze są potrzebne na kosztowne leczenie i pielęgnację.

Lokalne organizacje

Z ubiegłorocznych danych dwóch radomskich urzędów skarbowych wynika, że Radomiu i obsługiwanym przez te dwa urzędy powiecie radomskim w czołówce obdarowanych jest też Caritas Ziemi Radomskiej, Avalon Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, Hospicjum Królowej Apostołów, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko i Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka.
Caritas, która wspiera z pieniędzy zebranych od podatników opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi, domy dziecka, jadłodajnie, warsztaty terapii zajęciowej cieszy się popularnością wśród podatników obu urzędów skarbowych. Podobnie jest w przypadku Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Mniejszym zainteresowaniem podatników cieszyły się organizacje wspierające sport i działalność kulturalną.

Mapa dobroczynności

Według najnowszego spisu organizacji pożytku publicznego, które mają prawo otrzymywać darowizny z tytułu 1 procenta podatku swoją siedzibę w Radomiu mają 42 takie organizacje. Są wśród nich znane organizacje zbierające pieniadze na leczenie i rehabilitację takie jak Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzących „Nadzieja” albo radomski oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, albo radomski oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem „Pomocna Dłoń”. Niektóre z organizacji zabiegają o pieniądze na rzecz ratowania zabytków, albo kultywowania tradycji takie jak: Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia, albo Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary. O datki zabiega też Radomskie Centrum Siatkarskie albo Fundacja „Chałubińszczaków”. Niewiele organizacji zarejestrowanych jest w innych miastach regionu. W Białobrzegach zarejestrowanych jest cztery organizacji upoważnionych do przyjmowania darowizn, w Grójcu jedna, w Lipsku dwie, Kozienicach trzy i w Przysusze dwie.

Coraz więcej darowizn

Urzędy skarbowe notują z roku na rok coraz większą liczbę osób przekazujących 1 procent podatku na szlachetny cel, na konto organizacji wpływa też coraz więcej pieniędzy. Dzieje się tak mimo tego, że nowinki dotyczące rozliczeń podatkowych wcale nie pomagają organizacjom charytatywnym. Od ubiegłego roku duża część podatników nie musi bowiem wypełniać zeznania podatkowego za ubiegły rok – robi to za nich urząd skarbowy. Deklaracja o przekazaniu 1 procenta podatku wiąże się więc z dodatkową fatygą. Dotyczy to też emerytów i rencistów, których rozlicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przekazania darowizny wiąże się w tym przypadku ze złożeniem przez zainteresowaną osobę zeznania podatkowego.

Extazy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie