Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rotmistrz Witold Pilecki na sztandarze radomskiej szkoły

/Sok/
Archiwum
Zespołu Szkół Samochodowych będzie miał swojego patrona - rotmistrza Witolda Pileckiego. Wniosek szkoły trafi jeszcze pod głosowanie Rady Miasta.

Ponad półtora roku temu szkoła rozpoczęła akcję nadania imienia. Trzeba wiedzieć, że choć wiele lat temu Samochodówka miała nadane imię pułkownika Franciszka Jóźwiaka, pseudonim "Witold", to jednak od kilkudziesięciu lat ten działacz komunistyczny i twórca Milicji Obywatelskiej nie był wymieniany w żadnych dokumentach szkoły. Jednym słowem - szkole potrzebny był nowy patron, a Samochodówka pozostawała jedną z nielicznych szkół średnich w Radomiu, która nie miała patrona.

DYSKUSJE W SZKOLE

- Nasi uczniowie działający w samorządzie szkolnym i w Parlamencie Młodzieży, zwrócili się z prośbą o nadanie imienia szkole. Przedstawiliśmy tę propozycję na Radzie Pedagogicznej i rodzicom uczniów - powiedział Wojciech Bernat, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych.

Rozpoczęła się dyskusja wśród młodzieży, nauczycieli. Przy tej okazji zgłaszano też propozycje innych patronów, znanych Polaków. Rodzice wypowiadali się na wywiadówkach, były anonimowe ankiety wśród uczniów.

- Mieliśmy w szkole akademie patriotyczne poświęcone żołnierzom walczącym za Polskę. Była przypominana postać rotmistrza - dodaje Wojciech Bernat.

Ostatecznie, w głosowaniu, wygrał rotmistrz Witold Pilecki. Jak zauważa dyrektor, dokonania patrona doskonale nadają się na wzór patriotyzmu. Dla młodzieży, głównie męskiej, rotmistrz może stanowić przykład, jakie zasady są ważne w życiu. Jeśli radomski samorząd zaakceptuje propozycję szkoły, to już 13 maja, w dniu urodzin Witolda Pileckiego, imię zostanie nadane szkole. Do tego czasu szkoła postara się też o przygotowanie sztandaru.

NIEZWYKŁY ŻYCIORYS

Witold Pilecki, urodzony 13 maja 1901 w Ołońcu w Rosji. Walczył podczas wojny z bolszewikami. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna, brał udział w wyzwoleniu Wilna. Dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau.

Do obozu śmierci sam się dostał, by poznać strukturę działania Auschwitz. Sam też uciekł zza krat w brawurowej akcji. Po wojnie oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony 25 maja 1948 w Warszawie w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. Jest kawalerem Orderu Orła Białego. autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie