Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się proces przygotowań do budowy wielkiej obwodnicy Warszawy. To będzie rewolucja komunikacyjna dla regionu

Janusz Petz
Janusz Petz
Podpisanie umów dotyczących przygotowań do budowy wielkiej obwodnicy Warszawy.
Podpisanie umów dotyczących przygotowań do budowy wielkiej obwodnicy Warszawy. Ministerstwo infrastruktury
Ruszyło projektowanie wielkiej obwodnicy Warszawy. Dla mieszkańców regionu radomskiego będzie ona oznaczała rewolucję komunikacyjną.

Rozpoczęto projektowanie wielkiej obwodnicy Warszawy

Dzięki wielkiej obwodnicy Warszawy mieszkańcy regionu radomskiego będą mogli podróżować przede wszystkim na północ, ale także na północny wschód i północny zachód z ominięciem zatłoczonej stolicy.

Autostradą do Grójca

Właśnie rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dla dwóch odcinków zachodniego fragmentu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Połączą one drogę ekspresową S10 w okolicy Naruszewa pod Płońskiem z S7 na południe od Warszawy. Podpisane 6 lipca 2022 r. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad umowy obejmują opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz uzyskaniem decyzji środowiskowej dla odcinków, które zostaną zrealizowane jako droga ekspresowa S50 i autostrada A50.

Zobacz więcej:

Droga S50 będzie biegła od powiatu płońskiego po sochaczewski, a autostrada A50 połączy Sochaczew z Grójcem. – Budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej to strategiczny projekt wpisujący się w realizację spójnego układu komunikacyjnego w Polsce. Inwestycja ta przyczyni się do poprawy warunków podróżowania pomiędzy wieloma regionami kraju. Dzięki niej prowadzenie działalności transportowej będzie jeszcze bardziej efektywne – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wykonawcą dokumentacji dla drogi ekspresowej S50 jest Transprojekt Warszawa. Na realizację umowy o wartości ok. 8,5 milionów złotych przewidziano 44 miesiące. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Dokumentację dla drugiego odcinka obwodnicy aglomeracji warszawskiej biegnącego do Grójca opracuje firma TRAKT. Na realizację umowy o wartości około 12,5 milionów złotych przewidziano 44 miesiące. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Wiadomo, że po północnej stronie Warszawy nowa trasa będzie drogą szybkiego ruchu, a po południowej „grójeckiej” autostradą. „Ring” warszawski od południowej strony będzie się łączył z autostradą A2 zarówno od zachodniej jak i wschodniej strony stolicy.

Rewolucja drogowa

Dla miejscowości w północnej części regionu radomskiego będzie to więc najszybszy i najłatwiejszy dojazd do wschodniej granicy Polski, a z drugiej strony całej europejskiej sieci autostradowej. Przesądzone jest także, że zarówno droga szybkiego ruchu na północ od Warszawy, jak i południowa autostrada będą miały dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.
Uznano, że najkorzystniejszy przebieg trasy miałby 98 kilometrów. Na południowym odcinku biegłby przez nowy most na Wiśle w okolicy Góry Kalwarii, a potem na północ od Grójca. Południowa część biegłaby więc przez tereny powiatów grójeckiego, grodziskiego, mińskiego, piaseczyńskiego, otwockiego i żyrardowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie