MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się "Spotkania z Rosją" - jest okazja by poznać bliżej rosyjską kulturę

/bk/
Grzegorz Wiśniewski, historyk kultury, eseista, leksykograf, badacz i popularyzator kultury rosyjskiej mówił w Miejskiej Bibliotece Publicznej o  swojej fascynacji Moskwą. Z lewej- Leszek Słomkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska Wschód, oddziału Mazowieckiego
Grzegorz Wiśniewski, historyk kultury, eseista, leksykograf, badacz i popularyzator kultury rosyjskiej mówił w Miejskiej Bibliotece Publicznej o swojej fascynacji Moskwą. Z lewej- Leszek Słomkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska Wschód, oddziału Mazowieckiego Fot. Barbara Koś
Prelekcja o rosyjskiej kulturze i wernisaż w Teatrze Powszechnym rozpoczęły w czwartek w Radomiu "Spotkania z Rosją".
W foyer Teatru Powszechnego czynna jest  wystawa "Rosja Czechowa”, poświęcona jest 150 rocznicy urodzin wybitnego rosyjskiego pisarza.
W foyer Teatru Powszechnego czynna jest wystawa "Rosja Czechowa”, poświęcona jest 150 rocznicy urodzin wybitnego rosyjskiego pisarza.
Fot. Barbara Koś

W foyer Teatru Powszechnego czynna jest wystawa "Rosja Czechowa", poświęcona jest 150 rocznicy urodzin wybitnego rosyjskiego pisarza.

(fot. Fot. Barbara Koś)

O bogactwie kultury Federacji Rosyjskiej mówił w Miejskiej Bibliotece Publicznej Grzegorz Wiśniewski, autor książki "Moskwa - Portret - Przewodnik - Dzieje - Zabytki - Kultura".

Grzegorz Wiśniewski, historyk kultury, eseista, leksykograf, badacz i popularyzator kultury rosyjskiej oraz polsko-rosyjskich kontaktów artystycznych jest autorem wielu książek o kulturze wschodniego sąsiada. Ostatnio opracował antologię "Chopin w kulturze rosyjskiej" oraz przełożył z rosyjskiego autobiografię Fiodora Szalapina "Maska i dusza" i "Dziennik" Wacława, Niżyńskiego.

Podczas spotkania gość mówił o wzajemnym przenikaniu się kultury polskiej i rosyjskiej a także o swojej książce o Moskwie, tej dziesięciomilionowej metropolii fascynującej nie tylko swą historią, lecz także tym, co dzieje się tam dzisiaj.

Po południu w foyer Teatru Powszechnego z udziałem gospodarzy miasta i i teatru: prezydenta Andrzeja Kosztowniaka i dyrektora, Zbigniewa Rybki, otwarta została wystawa "Rosja Czechowa".

Wystawa poświęcona jest 150 rocznicy urodzin wybitnego rosyjskiego pisarza, Antoniego Czechowa i powstała dzięki rosyjskim kolekcjonerom sztuki, bibliofilom i naukowcom.

Ukazuje ponad sto eksponatów będących dziełami sztuki z XIX i XX wieku.

Oglądać można portrety Czechowa i jemu współczesnych oraz fotografie miejsc, w których pisarz przebywał: Taganrogu, Moskwy i jej okolic, Petersburga i Krymu. Są także szkice tras licznych podróży Czechowa nad Wołgą po Uralu, Syberii i Bajkale, w tym także po miejscach katorgi.

Szeroko zaprezentowane jest także codzienne życie w Rosji XIX wieku. Druga część wystawy to cykl ilustracji do dzieł Czechowa.

Gościem wernisażu był aktor, Stanisław Górka, który śpiewał piosenki Aleksandra Wertyńskiego i odczytał opowiadanie Antoniego Czechowa "Kameleon.

Organizatorami Spotkań z Rosją są Urząd Miejski w Radomiu, Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód, oddział mazowiecki, Stowarzyszenie Wspólnota Rosyjska oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.

W piątek, 24 września, o godzinie 16 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych "Łaźnia" przy ulicy Żeromskiego 56 odbędzie się otwarcie wystawy fotografii "Wieloreligijna Rosja" . Po wernisażu, o godzinie 17, rozpocznie się koncert ballad Bułata Okudżawy i piosenek Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu Pawła Orkisza z Krakowa.

Będzie też mowa o współpracy handlowej z Rosją. O godzinie 13 w Urzędzie Miejskim gościć będzie ambasador Federacji Rosyjskiej wraz z przedstawicielem handlowym Ambasady. W spotkaniu wezmą udział reprezentanci radomskiego biznesu.

Wcześniej, bo o godzinie 12 organizatorzy Spotkań złożą kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ulicy Warszawskiej.

Wstęp na wszystkie imprezy wolny.

Gościem wernisażu był aktor, Stanisław Górka, który śpiewał piosenki Aleksandra Wertyńskiego i odczytał opowiadanie Antoniego Czechowa ”Kameleon.
Gościem wernisażu był aktor, Stanisław Górka, który śpiewał piosenki Aleksandra Wertyńskiego i odczytał opowiadanie Antoniego Czechowa ”Kameleon.
Fot. Barbara Koś

Gościem wernisażu był aktor, Stanisław Górka, który śpiewał piosenki Aleksandra Wertyńskiego i odczytał opowiadanie Antoniego Czechowa "Kameleon.

(fot. Fot. Barbara Koś)

Rozpoczęły się
Fot. Barbara Koś

(fot. Fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie