Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Przytyku odnowiony. W niedzielę będzie oficjalne otwarcie

Antoni Sokołowski
Legendarna studnia w przytyckim Rynku zyskała nowy wygląd, a cały odnowiony plac wygląda teraz efektownie.
Legendarna studnia w przytyckim Rynku zyskała nowy wygląd, a cały odnowiony plac wygląda teraz efektownie. Urząd Gminy w Przytyku
Zakończyły się prace modernizacyjne w centralnym miejscu w Przytyku, na Rynku. W niedzielę odbędzie się uroczyste otwarcie Rynku i promocja historycznej książki o Przytyku.

Prace modernizacyjne w okolicach Rynku to były w zasadzie dwie inwestycje wykonywane równolegle: jedna dotyczyła przebudowy drogi i chodnika i kosztowała 200 tysięcy złotych. Druga, to przebudowa samej płyty Rynku. Tu koszt prac wyniósł 500 tysięcy złotych.

Wykonawca ułożył nowe płyty, jest nowa obudowa legendarnej studni na środku placu i nowe oświetlenie.

Roboty od wiosny

- Cały Rynek i ulice po przebudowie na pewno zyskały na urodzie. Teraz jest to ładne miejsce w naszej miejscowości, gdzie można posiedzieć na ławce, jest zieleń, fontanna, latarnie parkowe - mówi Dariusz Wołczyński, wójt Przytyka.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Trzeba było najpierw pozbyć się starych płyt chodnikowych i rozebrać przystanek autobusowy, który stał przy drodze. Wykonawca zajął się ułożeniem podbudowy, utwardzeniem terenu oraz układaniem krawężników i kostki brukowej. Modernizacja całego Rynku i ulic, to łączny koszt 724 239 złotych. Na ten cel gmina Przytyk uzyskała 320 159 złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Studnia z historią

Legendarna studnia w Rynku otrzymała nowy hydrant oraz podświetlaną obudowę. W centralnym miejscu Rynku stanęła też fontanna w formie globusa z zaznaczonym konturem Polski i Przytyka.

Przytyk ma długą historie, to tu odbywał się słynne targi, a tradycja cotygodniowych targów poniedziałkowych przetrwała do dziś przez ponad 500 lat. Duży wypływ na handlową atrakcyjność Przytyka miało jego ówczesne położenie, gdyż leżał on na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Tu przecinały się: Trakt Królewski zwany też Traktem Mazowieckim- od Warszawy do Krakowa. Ten trakt łączył się z Traktem Wielkopolskim. Skrzyżowanie to było zwane środkiem lub też Pępkiem Europy, a tak też zaczęto nazywać studnię u zbiegu dróg.

Oficjalne otwarcie Rynku nastąpi w niedzielę około godziny 14.30. Wcześniej, bo o godzinie 13.00 odbędzie się promocja książki „Dzieje Przytyka i okolicznych miejscowości do 1918 roku” autorstwa doktora Sebastiana Piątkowskiego i profesora Dariusza Kupisza. To spotkanie odbędzie się w szkole podstawowej w Przytyku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie