Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Fałek jest kandydatem na prezydenta Radomia stowarzyszenia Bezpartyjni Radomianie. Jaki ma program?

tnt
Ryszard Fałek będzie kandydował na prezydenta z stowarzyszenia Bezpartyjni Radomianie.
Ryszard Fałek będzie kandydował na prezydenta z stowarzyszenia Bezpartyjni Radomianie.
Ryszard Fałek będzie kandydował na prezydenta Radomia z listy stowarzyszenia Bezpartyjni Radomianie. Co chce zrobić dla miasta?

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować, i dlaczego z tego komitetu?

Widząc degradację, niszczenie samorządu przez partie, dokładnie przez walki partyjne (głosowanie przeciw inwestycjom oczekiwanych przez mieszkańców jak na przykład Radomski Program Drogowy) zdecydowałem, że czas to zmienić. W wyniku porozumienia czterech stowarzyszeń (Bezpartyjny Radom, Radomianie Razem, Radomski Samorząd Obywatelski i Wspólnota Samorządowa Miasta Radomia), widzę poważne szanse na zdobycie takiej ilości mandatów w samorządzie Radomia, które będą miały kluczowy wpływ na wizerunek samorządu i Miasta Radomia. Przedstawiliśmy najlepszą ofertę dla radomian, bo integrującą, a nie dzielącą naszych mieszkańców i nasze rodziny, jednym z naszych haseł jest „Stop czystkom kadrowym po każdej zmianie władzy”. Chcemy, żeby po wyborach samorządowych każdy klub radnych posiadał w kolegium swojego wiceprezydenta. Ważne jest także to, żeby budżet miasta był wreszcie budżetem mieszkańców, a nie poszczególnych partii. Mam bardzo duże doświadczenie życiowe oraz zawodowe. Od 1990 zasiadam nieprzerwanie w radzie miejskiej, w okresie 1991-1994 piastowałem funkcję przewodniczącego. Od 1992 do 1994 byłem pracownikiem kuratorium oświaty, potem do 2006 nauczycielem chemii w kilku szkołach w Radomiu. W latach 1994-1997 pełniłem funkcję wiceprezydenta Radomia (jako zastępca Kazimierza Wlazły), przez rok zajmowałem stanowisko prezydenta tego miasta. Działałem w Partii Chrześcijańskich Demokratów, Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym - Ruch Nowej Polski. 2006 zostałem zastępcą prezydenta Radomia do spraw oświaty (jako zastępca Andrzeja Kosztowniaka). Myślę, że życiorys to będzie mój bardzo duży atut w wyborach, zawsze wyciągam odpowiednie wnioski z każdej sytuacji.

Jakie nowe inwestycje widziałby Pan w naszym mieście?

Nie chcemy skupiać się tylko na drogach, czy remontach istniejących instytucji. Jest wiele do zrobienia, wiele do poprawy, ale myślę, że w każdym aspekcie uda się wprowadzić niezbędne zmiany. W zakresie komunikacji chcemy postawić na bezkolizyjne skrzyżowania dwupoziomowe, które w znaczący sposób poprawią drożność ulic i zmniejszą ilość wypadków. W zakresie służby zdrowia niezbędny jest remont szpitala na miarę XXI wieku, a także nowoczesny oddział rehabilitacji i toksykologiczny. Faktem jest, że społeczeństwo starzeje się, i coraz częściej nasi seniorzy potrzebują opieki paliatywnej. Dlatego w zakresie pomocy społecznej niezbędna jest budowa stacjonarnego hospicjum i dzielnicowych ośrodków pobytu emerytów. Nie zapominajmy także o kulturze. Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr przy ulicy Parkowej powinien doczekać się wreszcie gruntownej modernizacji, by jeszcze lepiej spełniał swoje zadania. Także Miejska Biblioteka Publiczna musi przejść remont z rozbudową placówki na miarę XXI wieku. Te inwestycje być może są bardzo rozległe, ale na ich realizację mamy cztery lata. Będą to cztery lata wytężonej pracy, która przyniesie efekty w postaci miasta, w którym chce się mieszkać.

Z czym Radom ma największy problem?

Słabe lobby polityczne na rzecz Radomia , skoncentrowane na wzajemnym zwalczaniu się i czystkach kadrowych po swoich poprzednikach. W pozyskiwaniu środków zewnętrznych tj. od Marszałka i z budżetu centralnego(Rządu). Partyjne rozgrywki w Radzie Miejskiej kosztem mieszkańców i rozwoju Radomia. Nieodpowiedzialne decyzje Prezydentów Radomia skutkujących zadłużeniem rzędu kilkuset milionów złotych bez konsultacji z mieszkańcami(referendum)- budowa Portu Lotniczego Radom.

Jak zatrzyma Pan młodych w Radomiu?

To nie jest łatwe zadanie, ale nie jest też niemożliwe do zrealizowania. Jest bardzo duża konkurencja wśród miast, młodzi wybierają duże ośrodki miejskie, ale to nie znaczy, że nie mamy czym o nich walczyć. Tym, co może nas wyróżnić, i przyciągnąć do Radomia młodych ludzi, może być dobra szkoła średnia, a także dobre uczelnie z atrakcyjnymi kierunkami kształcenia. Trzeba też zadbać o dobry klimat i kompleksową obsługę do inwestowania w Radomiu dla przedsiębiorców. Młody człowiek po pracy i nauce chciałby odpocząć, spotkać się z ludźmi, czy rozwijać swoje pasje. Dlatego sopełnieniem będzie dobra oferta kulturalna i warunki do rekreacji oraz uprawiania sportu.

Co Pan myśli o naszym lotnisku?

To temat, który jest bardzo trudny. Moim zdaniem to chłopięce marzenia za setki milionów złotych, które próbowano spełnić z podatków mieszkańców. Co więcej, bardzo smutny jest fakt, że nikogo z przedsiębiorców te marzenia nie porwały, a żaden inwestor prywatny nie dołożył złotówki. Radni Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, tak chętnie wydający publiczne pieniądze (przypomnę - to setki milionów złotych) radomskich podatników nie zainwestowali prywatnie nawet tysiąca złotych mówiąc o świetlanej przyszłości Portu Lotniczego Radom, a przecież mogli nabyć udziały w spółce, gdyż była publiczna emisja.

Jak Pan widzi przyszłość oświaty i sportu?

Tu na szczęście skazani jesteśmy na sukces. Priorytetem w tym kierunku powinno być szkolnictwo zawodowe z akcentem, naciskiem na branże istniejące w radomskiej gospodarce, a dla humanistów - doskonałe licea. Sport już teraz sam się broni systemem stypendialnym. Aby rozwijać tą dziedzinę potrzebne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sportową, na szeroką skalę. Potrzebne są nowe boiska czy sale, tak, żeby młodzież, ale nie tylko, miała gdzie trenować.

Jak trzeba rozwijać służbę zdrowia?

Jest to zadanie rządowe, ale wprowadzając zasadę „każdy funkcjonariusz publiczny współdecydujący o finansowaniu i strukturze organizacyjnej Służby Zdrowia korzysta tylko z publicznej służby zdrowia” od razu zobaczymy zmianę w jej funkcjonowaniu, i to zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i w dostępie do lekarzy specjalistów czy zabiegów. To sprawi, że w ciągu 2-3 lat będziemy mieli najlepszą służbę zdrowia w Europie.

Jakie są Pana propozycje dla seniorów?

Będziemy kontynować założenia polityki senioralnej, takie jak na przykład karta seniora, ale chcemy objąć najstarszą część społeczeństwa kompleksowym wsparciem. Stworzymy na osiedlach dzielnicowe ośrodki dziennego pobytu, gdzie będą mogli przychodzić bądź być dowożeni seniorzy, który dotychczas byli zamknięci w czterech ścianach mieszkań. Myślę, że w spotkania z seniorami można zaangażować także młodzież ze szkolnych kół wolontariatu, co przyniesie obopólne korzyści. W ramach szerszego programu społecznego będziemy także wspierać Uniwersytety Trzeciego Wieku, oraz inne stowarzyszenia.

Główne tezy PLANU NA RADOM Ryszarda Fałka

* Hasło „Stop czystkom kadrowym po każdej zmianie władzy”. Chcemy, żeby po wyborach samorządowych każdy klub radnych posiadał w kolegium swojego wiceprezydenta.

* Poprawa bezpieczeństwa w komunikacji, poprzez bezkolizyjne skrzyżowania

* Remont szpitala na miarę XXI wieku, nowoczesny oddział rehabilitacji i toksykologiczny.

* budowa stacjonarnego hospicjum i dzielnicowych ośrodków pobytu emerytów

* gruntowna modernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr i biblioteki

*poprawa oferty edukacji ponadgimnazjalnej i uczelni wyższych

* wsparcie dla inwestorów i prywatnych przedsiębiorców zakładających firmy

* inwestycje w infrastrukturę sportową, na szeroką skalę

*kompleksowe wsparcie seniorów: dzienne ośrodki pobytu, wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zaangażowanie w spotkania z seniorami członków szkolnego wolontariatu.

Ryszard fałek

Ma 64 lata. Duże doświadczenie zawodowe; 18 lat w oświacie , 12 lat w administracji samorządowej jako wiceprezydent i prezydent Radomia, 7-krotnie wybierany do Rady Miejskiej w Radomiu, Dwukrotnie był wybierany na przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu,12 lat w gospodarce rynkowej. W latach 80-90-tych działacz związków zawodowych. Od 40 lat żonaty, żona Małgorzata. Mówi o sobie: optymista, zapalony społecznik, sympatyk sportu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie