MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ryszyło głosowanie na radnych miejskich z Pionek

Janusz PETZ [email protected]
Podczas trzech lat rządów obecnej Rady Miasta w pionkowskim samorządzie, było wszystko, co kwalifikuje się na pierwsze strony gazet - sprawy sądowe, wnioski do prokuratury, wygaszenie mandatu urzędującego burmistrza, ale też interwencje policyjne i awantury.

Paradoksalnie w ciągu ostatnich trzech lat w Pionkach wiele się zmieniło i w wielu dziedzinach na lepsze.

KŁÓTNIE, KONFLIKTY, SPRAWY SĄDOWE

Pęknięcie w pionkowskim samorządzie zarysowało się niemal natychmiast po ogłoszeniu wyników wyborów. Nadspodziewanie dobry rezultat osiągnął Komitet Romualda Zawodnika, urodzonego w Pionkach przedsiębiorcy z Krakowa. On sam został wybrany burmistrzem.

Rada Miejska od razu podzieliła się na dwie zwalczające się frakcje - mniejszościową grupę zwolenników Zawodnika oraz "innych".

Powodem konfliktów były nie tylko różnice zdań w sprawach strategicznych przy konstruowaniu budżetu, ale też rzeczy mniejszej wagi - jak budowa pomnika, czy fundusz promocyjny burmistrza. Kłócono się wytrwale w związku z pomysłami poprawienia turystycznej atrakcyjności miasta, zagospodarowania Stawu Górnego, finansowania sportu, budowy wiaduktu, restauracji Kasyna, ale też w związku z prowadzoną przez burmistrza polityką kadrową w odniesieniu do Urzędu Miasta jak i podległych jednostek.

Nie było też zgody na temat podwyżek płac dla urzędników i wyboru listy najważniejszych inwestycji. Konflikty okraszane były "osobistymi wycieczkami słownymi" uczestników burzliwych debat, interwencjami policji i Straży Miejskiej.

Efektem konfliktów były wnioski płynące do Regionalnej Izby Obrachunkowej, prokuratury, wojewody i wszelkich innych możliwych instytucji.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski stwierdził swego czasu, że jego prawnicy spędzają najwięcej czasu na analizowaniu pism przychodzących z Pionek - zarówno od radnych jak i burmistrza. Niektóre ze spraw sądowych prowadzonych z powództwa cywilnego nie zakończyły się do dziś.

ZMIANA WŁADZY

W grudniu ubiegłego roku rada wygasiła mandat burmistrza Romualda Zawodnika. Radni wykryli, że burmistrz jest prezesem prywatnej spółki, na co nie zezwalała mu ustawa samorządowa. Romuald Zawodnik bronił się, że dotyczy to firmy, która zawiesiła działalność. Spóźnił się jednak ze złożeniem odwołania do sądu, wygaszenie mandatu stało się faktem.

Odejście burmistrza z urzędu stało się w chwili, gdy finansom miasta groziła katastrofa. Pionki miały olbrzymie zaległości w płaceniu rachunków za węgiel kupowany do miejskiej ciepłowni, Zakład Ubezpieczeń Społecznych groził zablokowaniem kont z powodu niepłacenia składek.

W kwietniu tego roku rządy w Pionkach objął wyznaczony przez premiera pełniący obowiązki burmistrza Janusz Malik. W czerwcu w przedterminowych wyborach na burmistrza wygrał Marek Janeczek, który w przeszłości trzykrotnie obejmował ten urząd.

INWESTYCJE

Pomimo burzliwej kadencji samorządu, w Pionkach w wielu dziedzinach sporo zmieniło się na lepsze. Powstał bardzo potrzebny wiadukt po torami, poprawiły się warunki lokalowe placówek ochrony zdrowia, wykonano wiele inwestycji związanych z oświatą, wyremontowano kilka bardzo ważnych dla miasta dróg. Dokończono budowę i urządzanie Ogródka Jordanowskiego.

Jedną z większych inwestycji zagranicznych w regionie radomskim stała się budowa w Pionkach zakładu belgijskiego koncernu Soudal. Nowe firmy pojawiły się na terenie przejętym przez miasto od syndyka Pronitu. Atrakcyjność inwestycyjna miasta może się zwiększyć w związku z prowadzonymi inwestycjami dotyczącymi infrastruktury na terenie po byłym zakładzie zbrojeniowym.

Minusem były nieudane w kilku przypadkach starania o pieniądze z funduszy zewnętrznych, nie rozwiązano problemu koniecznych inwestycji w ciepłownictwie.

Radni pionkowskiej Rady Miasta w różnym stopniu angażowali się w prace pionkowskiego samorządu. W obozie zwolenników Romualda Zawodnika aktywni byli Elżbieta Giemza oraz pionkowska lekarka Elżbieta Pietraszewska - Ziółkowska, w przeciwnej frakcji - przewodniczący rady Dariusz Dolega, Jan Siek oraz przedstawiciel lewicy w radzie Krzysztof Miśkiewicz.

Oceniamy radnych Rady Miasta Pionki
Jeśli chcesz zagłosować poprzez SMS, wyślij go pod numer 71051 o treści: R.RA.PI.imię i nazwisko radnego, na przykład R.RA.PI.Jan Siek. W sondzie internetowej głosujemy na stronie www.echodnia.eu/radom

Głosy w sondzie internetowej oraz smsy liczą się po połowie. Zwycięzca klasyfikacji w Internecie otrzyma 20 punktów, ostatni - 1. Podobnie punkty będą podzielone w klasyfikacji smsowej. Suma punktów zdecyduje o kolejności radnych i wyłoni najlepszych. Trójkę najlepszych radnych przedstawimy na łamach "Echa". Głosowanie zakończy się we wtorek o północy.

Skład Rady Miasta w Pionkach: Marek Błazik, Adam Dąbrowski, Dariusz Dolega, Elżbieta Giemza, Anna Górzyńska, Ewa Figurska, Dariusz Kęska, Joanna Klich, Maria Kopczyńska, Marek Kuc, Julita Mąkosa, Krzysztof Miśkiewicz, Janusz Mucha, Marzena Murawska, Elżbieta Pietraszewska - Ziółkowska, Adam Pszeniczny, Jan Siek, Jolanta Sieradzka - Chodkowska, Krzysztof Sokołowski, Władysław Stysiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie