Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samorząd województwa dofinansuje budowę linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn. Jest umowa na 45 milionów złotych. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Uczestnicy podpisania umowy na dotację budowy odcinka linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn. Od lewej: Leszek Przybytniak, Tomasz Śmietanka, Rafał Rajkowski, Adam Struzik, Piotr Kozłowski,  Monika Makulec-Sobota, Hubert Czubaj.
Uczestnicy podpisania umowy na dotację budowy odcinka linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn. Od lewej: Leszek Przybytniak, Tomasz Śmietanka, Rafał Rajkowski, Adam Struzik, Piotr Kozłowski, Monika Makulec-Sobota, Hubert Czubaj. Adam Struzik / Facebook
Samorząd województwa mazowieckiego dofinansuje budowę odcinka linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn, o długości 23,5 kilometra. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel 45 milionów złotych. Umowę dotacyjną podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski i burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

Samorząd województwa dofinansuje budowę linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn

Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym gminy i powiatu kozienickiego. Samorząd województwa dofinansuje budowę odcinka linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn, o długości 23,5 kilometra. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel 45 milionów złotych. W środę, 5 grudnia, w Warszawie umowę dotacyjną podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski i burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski. Obecni byli także Hubert Czubaj, wójt Głowaczowa i Monika Makulec-Sobota, skarbnik Gminy Kozienice.

Koleją z Kozienic do Radomia i Warszawy

Całkowicie nowa, jednotorowa i zelektryfikowana – taka będzie linia kolejowa Świerże Górne–Dobieszyn. Połączy ona linię kolejową numer 77 (Janików–Świerże Górne) z linią numer 8 Warszawa–Radom. Powstanie odcinek o długości 23,5 kilometra. Projekt zakłada również budowę pięciu punktów obsługi pasażerskiej, budowę dwóch mostów kolejowych oraz usunięcie 23 kolizji z drogami. Odległość od Warszawy wyniesie 107,7 kilometra.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, to bardzo ambitny i potrzebny projekt, który zmieni komunikacyjne oblicze regionu radomskiego i znacznie polepszy komfort podróżowania z i do Kozienic.

– To jeden z czterech mazowieckich projektów linii kolejowych, które zostały zakwalifikowane do programu Kolej Plus. Chcemy wesprzeć i tę inwestycję niebagatelną kwotą 45 milionów złotych. To ogromna szansa na rozwój dla miasta i okolic – dodaje marszałek.

Długo wyczekiwana i potrzebna inwestycja

Kolej w Kozienicach to temat, który od lat rozbrzmiewa w debacie społecznej. Budowa linii kolejowej będzie oznaczała lepszy i szybszy dojazd do Radomia i Warszawy, ale także nowe możliwości rozwojowe dla miasta i powiatu.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski przypomina, że zgodę na dofinansowanie linii wyrazili radni województwa mazowieckiego.

– Bez naszej pomocy finansowej projekt nie miałby szansy na powodzenie. Jego całkowita wartość to 321 milionów złotych, gminy muszą zapewnić piętnastoprocentowy wkład własny do projektu. To aż 48 milionów złotych. Postanowiliśmy więc pomóc w realizacji tego ważnego dla mieszkańców Kozienic i ziemi radomskiej projektu. Nasz udział to 45 milionów złotych, czyli praktycznie całość wkładu własnego. Dokładnie tyle, aby zapewnić realizację i powodzenie tej inwestycji - mówi Rafał Rajkowski.

Kolej w Kozienicach

Liderem projektu „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego” jest gmina Kozienice. Do projektu przystąpiła również gmina Głowaczów, przez którą ma przebiegać trasa kolei. Obie gminy wystąpiły do zarządu województwa z wnioskiem o wsparcie finansowe inwestycji.

Radny województwa Leszek Przybytniak podkreśla, że samorząd województwa wspiera rozwój połączeń kolejowych na Mazowszu.

– Staramy się przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu na Mazowszu. Budowa linii kolejowej do Kozienic to właśnie takie działanie. Znacznie poprawi ona dojazd z Kozienic do Warszawy i Radomia, a tym samym dostęp do szkół, lekarzy, urzędów, ale także muzeów czy teatrów - mówi radny.

Zgodnie z podpisaną umową samorząd województwa mazowieckiego przekaże gminie Kozienice, liderowi projektu, 45 milionów złotych w formie dotacji. Środki będą przekazywane w latach 2026–2028.

Tomasz Śmietanka, radny województwa, zaznacza, że bez wsparcia finansowego z budżetu województwa mazowieckiego budowa linii kolejowej nie miałaby szans na powodzenie.

– Środki z naszego budżetu to praktycznie cały wkład własny do projektu. Umożliwiamy tym samym powodzenie tego projektu. Jako radny z regionu radomskiego czekam z niecierpliwością na pierwsze pociągi relacji Kozienice–Warszawa, Kozienice–Radom - mówi radny.

Projekt „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego” został zakwalifikowany do programu „Kolej Plus”. Łączna wartość projektu to 321 141 118 złotych, w tym środki PKP PLK. S.A. to 272 969 950 złotych (85 procent). Wkład własny do projektu, w wysokości 15 procent, zapewnią województwo mazowieckie – 45 milionów złotych oraz lokalne jednostki samorządu terytorialnego – ponad 3,1 miliona złotych.

Umowa pomiędzy PKP PLK S.A. a gminą Kozienice, regulująca zasady współpracy przy opracowaniu Studium Projektowo – Technicznego oraz realizacji robót budowlanych, została podpisana 28 października 2022 roku. Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową.

- Pociągiem z Kozienic do Warszawy lub Radomia? Wkrótce będzie to możliwe! Trzymam kciuki za szybką realizację projektu. Mieszkańcy bardzo na to czekają - stwierdził Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie