MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścięcie Śmierci 2022 w Jedlińsku. Wystąpi Mateusz Mijal wraz z zespołem

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Podczas Ścięcia Śmierci w Jedlińsku wystąpi Mateusz Mijal wraz z zespołem.
Podczas Ścięcia Śmierci w Jedlińsku wystąpi Mateusz Mijal wraz z zespołem. Facebook/Mateusz Mijal
Już niedługo, bo 1 marca, czyli ostatni wtorek karnawału, odbędzie się tradycyjny obrzęd Ścięcia Śmierci w Jedlińsku. Wydarzeniu towarzyszyć będą występy zespołów ludowych, a gwiazdą wieczoru będzie Mateusz Mijal.

W minionym roku sytuacja pandemiczna w kraju wymusiła zorganizowanie obrzędu Ścięcia Śmierci w Jedlińsku (nazywane również kusakami) w formie zdalnej. Jednak w tym roku odbędzie się on w znanej nam formule, na ulicach Jedlińska.

Program jedlinskich kusaków

Kusaki odbędą się 1 marca i rozpoczną się o godzinie 13.00. Wówczas wójt gminy Jedlińsk przekaże władzę starym władzom, przede wszystkim wójtowi Pardole. Następnie, o godzinie 13.10, odbędą się występy zespołów ludowych, a będą to: Wólczanki, Czerwone Korale, Ludwiczanki i Kapela Urbańczyków, Bierwiecka Biesiada, a także Czerwona Jarzębina i Kapela Henryka Giedyka.

Kulminacyjny moment widowiska będzie mieć miejsce o godzinie 15.40. Wówczas barwny korowód w asyście orkiestry strażackiej przejdzie na jedliński Rynek, gdzie odbędzie się widowisko "Ścięcia Śmierci". Później, jak na karnawał przystało, odbędzie się zabawa w rytmie muzyki rozrywkowej. Zapewni ją wokalista Mateusz Mijal znany między innymi z utworów takich jak "Wyjątkowa" czy "Niech się ludzie śmieją". Na jedlińskiej scenie wraz z zespołem pojawi się o godzinie 16.50.

https://youtu.be/eRA6h-DvanM

Organizatorem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Radomiu, a zapraszają na nie również wójt gminy Jedlińsk oraz Rada Gminy.

Historia widowiska

Jedlińskie "Ścięcie Śmierci" jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie. Pierwsza wzmianka o obrzędzie pojawiła się 22 lutego 1860 roku w warszawskiej Gazecie Codziennej. Był to przedruk listu księdza Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku, który opisuje zapustne widowisko. Jednak początki tego zwyczaju są znacznie wcześniejsze.

Swoim rodowodem widowisko sięga XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę "prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd "Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, to jest ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę , poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia, jakim jest "Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne i jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie