Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej w Radomiu. W życie wchodzi Karta Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością. Co jeszcze uchwalili radni?

mk
Radni Rady Miejskiej w Radomiu wprowadzili na sesji w poniedziałek w życie Kartę Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością.
Radni Rady Miejskiej w Radomiu wprowadzili na sesji w poniedziałek w życie Kartę Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością. Joanna Gołąbek
W poniedziałek w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu odbyła się pierwsza sesja radnych Rady Miejskiej po wakacjach. Rajcy debatowali nad wieloma ważnymi kwestiami.

Kilka dni temu prezydent Radosław Witkowski oraz wiceprezydent Jerzy Zawodnik w towarzystwie stowarzyszeń wspierających osoby niepełnosprawne poinformowali, że zamierzają wprowadzić w życie Kartę Rodziny z Osobą Niepełnosprawną. Aby weszła w życie, w poniedziałek musieli jeszcze wyrazić zgodę radni. Ci głosowali jednogłośnie „za”. W trakcie obrad wiceprezydent Jerzy Zawodnik wniósł autopoprawkę, która zmieniała nazwę kartę na „Kartę Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością”. Pomysł chwalili radni, którzy mówili, że dobrze się stało, że Radom jako pierwszy wprowadza taką kartę.

Przypomnijmy, że w sprawie wprowadzenia karty trwały konsultacje. Zgodnie z uchwałą, programem zostaną objęte zarówno dzieci w wieku do 16 lat posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jak również wszystkie osoby starsze posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Prawo do zniżek będzie przysługiwało także opiekunom osób niepełnosprawnych. Dzięki tej karcie będą przysługiwały zniżki, takie jak bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, a przy wstępie na miejskie baseny, korty tenisowe i imprezy organizowane przez MOSiR będą obowiązywały 80-procentowe zniżki. Ulgi wprowadzą też placówki kultury. Bilet do teatru będzie tańszy o 30 procent, bilet na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej – o 20 procent. Zniżki wprowadzi też Amfiteatr.

Spośród ponad piętnastu punktów znajdujących się w porządku obrad, zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziło wiele zmian w uchwale budżetowej, które przedstawiał skarbnik miasta Sławomir Szlachetka. Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Szary stwierdził, że zmian jest tak dużo, że trzeba zrobić przerwę w obradach i zwołać Komisję Budżetową. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na chorobę przewodniczącego tej komisji.

Po prawie godzinnej przerwie radny Szary zgłosił trzy poprawki do projektu w uchwale budżetowej, które dotyczyły zmniejszenia wydatków, by znaleźć kasę na wybudowanie orlika przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 26 na Wośnikach. W tej sprawie rozgorzała też wielka dyskusja. To zadanie w marcu wprowadziła opozycja w czasie uchwalania budżetu miasta.

Wiceprezydent Konrad Frysztak mówił, że 500 tysięcy złotych, które wtedy wprowadzono do budżetu będzie za mało. Tymczasem w ramach przetargu wpłynęła oferta opiewająca na około milion złotych.

- Pan przestrzelił ze złożonym wniosek o połowę. I kto nie umie szacować? - zwracał się wiceprezydent Konrad Frysztak do Marcina Kacy, pomysłodawcy budowy orlika. - Pan! - krzyknął z sali Marek Szary do włodarza. Na to Frysztak odpowiedział, że to nie on podawał te kwoty, jednocześnie mówiąc, że to zadanie może być zrealizowane w przyszłym roku.

Radny Marek Szary stwierdził, że Orlik nie będzie wybudowany, ponieważ to pomysł Marcina Kacy, który odszedł z klubu radnych PO, a nie prezydenta miasta.

- Niszczycie dobry pomysł dla szkoły i radomian po to, by dogryźć radnemu Marcinowi Kacy. Nazywaliście go zdrajcą, gdy odszedł z klubu, a dziś sami wstydzicie się szyldu PO, startując pod innym - mówił Szary zwracając się do władz. Frysztak odpowiadał, że gdyby budżet był uchwalony na początku roku, a nie dopiero w marcu, to byłby czas na zrealizowanie tego zadania. - Dziś mamy już prawie wrzesień i nie ma na to czasu - mówił Frysztak.

Radni zajęli się również uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Potkanowie oraz na Brzustówce po północnej stronie, po wschodniej części Jeżowej Woli oraz na Wólce Klwateckiej.

W sprawie planu na Potkanowie wypowiadał się Ryszard Fałek, który mówił, że to ważne dla wszystkich, którzy planują tam inwestycje. Po uchwaleniu planu będą mogli od razu występować o pozwolenie na budowę. - Inwestorzy będą teraz do Radomia zaglądać - powiedział radny.

W sprawie Brzustówki, Jeżowej Woli oraz Wólki Klwateckiej wypowiadał się Rafał Adamczyk, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Na te plany czekają mieszkańcy, którzy chcą tam budować domy jednorodzinne - mówił.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie