MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady powiatu kozienickiego. Kasa dla szkół, gratulacje dla trenera i zmiany w komisjach

Mariusz Basaj
Sesja była okazją do złożenia podziękowań utytułowanemu trenerowi.
Sesja była okazją do złożenia podziękowań utytułowanemu trenerowi. Mariusz Basaj
Nie tylko szpitalem zajmowali się radni podczas poniedziałkowej sesji rady powiatu. Wśród decyzji, jakie zapadły były m.in. przesunięcia w budżecie, w tym dodatkowe pieniądze dla szkół.

Zanim jednak rozpoczęły się właściwe obrady, w sali konferencyjnej starostwa odbyła się mała uroczystość. Władze powiatu złożyły oficjalne podziękowania Jackowi Szczygłowi, trenerowi naszych paraolimpijczyków. To właśnie pod jego okiem przygotowywała się do igrzysk Alicja Fiodorow - urodzona w Kozienicach zawodniczka przywiozła z Rio dwa srebrne medale. Bliska wyjazdu na igrzyska była również młoda kozieniczanka Jagoda Kibil, na co dzień uczennica Zespołu Szkół nr 1, ale w jej przypadku zabrakło wsparcia ze strony polskiego związku. Jagoda to m.in. mistrzyni świata juniorów w biegach. Niestety w poniedziałek nie mogła pojawić się na sesji, a podziękowania dla młodej zawodniczki przyjął w jej imieniu trener.

- Korzystając z okazji, chciałbym zachęcić wszystkie osoby niepełnosprawne do uprawiania sportu. To świetna szansa na zwiedzenie świata i poprawę swojej sytuacji materialnej. W Kozienicach, m.in. w Zespole Szkół nr 1 jesteśmy w stanie zapewnić wam dobre warunki do treningu - mówił Jacek Szczygieł.

Zmiany w policji

Radni i zarząd podziękowali również za pracę dotychczasowemu szefowi komisariatu w Grabowie nad Pilicą - kom. Dariuszowi Szewcowi i życzyli mu sukcesów na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego policji. - Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu kozienickiego to mój priorytet. Na nowym stanowisku odpowiadam za pion kryminalny - podkreślił Szewc. - Jak mówiłem, wprowadzam w komendzie pewne zmiany organizacyjne i stawiam na ludzi stąd, czego przykładem jest m.in. powołanie Dariusza Szewca na mojego zastępcę - dodał komendant mł. insp. Tomasz Cybulski.

W trakcie sesji radni mieli kilka pytań do policjantów, m.in. o bezpieczeństwo i ograniczenie prędkości w Łuczynowie, gdzie mimo obszaru zabudowanego jest oznakowanie o dopuszczalnej prędkości 70km/h. Komendant zapowiedział, że od listopada będzie tam więcej patroli drogówki.

Nie tylko uchwały

Zanim radni przeszli do podejmowania uchwał, zapoznali się z opinią RIO na temat wykonania budżetu powiatu w I półroczu i planach finansowych szpitala (o czym pisaliśmy w oddzielnym materiale), informacją na temat placówki socjalizacyjnej PANDA czy zbiorczą informacją dotyczącą działalności szkół.

Po raz kolejny przedstawiano m.in. wyniki matur (już po sierpniowych poprawkach). Z informacji przytoczonej przez naczelnika wydziału edukacji wynika, że w I LO do matury podeszło 62 osoby, zdało 57 osób, w II LO w ZS nr 1 egzaminy pisało 117 uczniów - zdało 114, w technikum w ZS 1 pozytywnie zaliczyło 101 z 119 piszących, a w technikum w garbackiej szkole drzewnej 3 uczniów z 10 zdających.

Co uchwalono?

W poniedziałek radni podjęli kilka uchwał, część z nich dotyczyła zmian osobowych w komisjach rady. Robert Grygiel, który objął mandat po Krystynie Szcześniak został członkiem Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, a także Komisji Rewizyjnej.

Radni przyjęli także stawki opłat za usuwanie pojazdu z drogi i jego przebywanie na parkingu strzeżonym (decyzja konieczna ze względu na obwieszczenie ministra), a także wyrazili zgodę na realizację przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dużego projektu unijnego, w ramach którego w latach 2016-19 z pomocy skorzysta 30 osób niepełnosprawnych i 10 wychowanków pieczy zastępczej. Zaplanowane działania mają na celu podniesienie ich szans na zatrudnienie.

Dla kogo kasa?

Tradycyjnie już radni zajęli się przesunięciami w budżecie. Wśród tych najważniejszych są dodatkowe pieniądze dla szkół (głównie na płace dla nauczycieli). W sumie przeznaczyli około 350 tys. dla Zespołu Szkół nr 1, ZSP w Garbatce-Letnisku i ośrodka w Opactwie. Kolejne 200 tys. ma dostać I LO, ale te pieniądze przeznaczy już zarząd powiatu z rezerwy oświatowej.

Z kolei 115 tys. zł dostanie kozienicki szpital. Środki te zostaną przeznaczone na prace modernizacyjne - po to, by dostosować pomieszczenia do wymogów sanitarnych. Skąd powiat weźmie na to pieniądze? W dużej mierze są to m.in. rezerwy obsługi długu i oszczędności w odsetkach od obligacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie