Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmigłowce Caracal nie dla Radomia. Negocjacje z Airbus Helicopters zakończone bez porozumienia

RED
Śmigłowiec Caracal podczas Air Show 2015 w Radomiu.
Śmigłowiec Caracal podczas Air Show 2015 w Radomiu. archiwum / Łukasz Wójcik
Ministerstwo Rozwoju poinformowało we wtorek, że Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii.

Według komunikatu ministerstwa, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to około 13,5 miliarda złotych. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej.

"W trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 roku po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Miały to być francuskie maszyny Caracal.

Dotychczas koncernowi Airbus Helicopters kibicowały mocno władze Radomia, ale też zaangażowany w cały projekt śmigłowcowy Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny. Francuski koncern chciał uruchomić montownię śmigłowców w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych numer 1, silniki miałyby być montowane i serwisowane w filii tych zakładów w Dęblinie, natomiast w Radomiu, najprawdopodobniej na Wośnikach powstałaby fabryka dynamicznych elementów o śmigłowców francuskiej firmy, nie tylko Caracala.

Przedsięwzięcie oznaczałoby pojawienie się w Radomiu 250 wysoko wyspecjalizowanych stanowisk pracy, ale również kolejnych 300-500 w firmach branży metalowej, współpracujących z Airbusem.

Francuzi chcieli też uczestniczyć w budowie tak zwanej Wyżyny Lotniczej, która miała obejmować Łódź, Radom i Dęblin, ale też bazy lotnictwa wojskowego w Łasku, Radomiu i Dęblinie, a także jednostki wojskowe, które użytkowałyby śmigłowce.

ZOBACZ TEŻ: Test śmigłowca Caracal w Powidzu / głoswielkopolski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie