Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Nie dostaliśmy Polski za darmo" w reżyserii Włodzimierza Mancewicza w Resursie Obywatelskiej

Barbara Koś
Finał przedstawienia- w środku Włodzimierz Mancewicz.
Finał przedstawienia- w środku Włodzimierz Mancewicz. Barbara Koś
Spektakl "Nie dostaliśmy Polski za darmo" w reżyserii Włodzimierza Mancewicza i wykonaniu Teatru Poszukiwań zaprezentowano w piątek w Resursie Obywatelskiej. Mistrz ma godnych uczniów.

Jak mówił Włodzimierz Mancewicz przed premierą, prace nad spektaklem trwały blisko rok. Po pierwsze - narybek aktorski jest bardzo młody, po drugie niełatwe było stworzenie scenariusza.

-Przeczytałem wszystkie dzieła Piłsudskiego i o Piłsudskim – wspomniał Włodzimierz Mancewicz. - Szedłem w kierunku znalezienia odpowiedzi na pytanie - czy Józefowi Piłsudskiemu, udało się „porwać za sobą naród, wznieść go ponad lenistwo, ciemnotę, partyjne nienawiści, wznieść do wyżyn, gdzie panuje doskonałość?”

Przedstawienie opiera się na wyświetlanych na ekranie dokumentach historycznych i fotografiach przywódców z początków I Rzeczpospolitej, w centrum jest oczywiście Piłsudski oraz grze młodzieży. Obejmuje lata 1918 – 1926 (zamach majowy), by w finale nakreślić początek lat 30- tych.

Wykonawcy: Daria Kovbasiuk, Marta Koperska, Patrycja Kowalczyk, Julia Wójcik, Nadia Drabczyk, Zuzanna Mikulska i Barbara Wólczyńska oraz panowie: Hubert Popis, Mateusz Chrustowicz, Kacper Jozopowicz, Michał Wojciechowski i Tomasz Makuch bardzo zgrabnie wplatają w te autentyki sceny rodzajowe i pieśni z epoki. Oglądamy pierwsze lata Polski niepodległej: zabójstwo prezydenta Narutowicza, zróżnicowane stanowiska partii i stronnictw, wojnę z bolszewikami 1920 roku.

I w tym historycznym tyglu jeden człowiek jest najważniejszy – Józef Piłsudski. Nie, nie udało mu się „porwać za sobą naród, wznieść go ponad lenistwo, ciemnotę i partyjne nienawiści”. Ale próbował. Lecz te przywary nie umarły wraz ze śmiercią Komendanta. A w III RP się nawet umocniły. Dlatego myśli i osądy Piłsudskiego z lat 20- tych pozostają aktualne do dziś.

Ten listopadowy spektakl, dobrze wyreżyserowany przez profesjonalistę, zagrany z przekonaniem przez młodych i czytelny, skłania do smutnej refleksji: nieprędko uda się nam wznieść do wyżyn, gdzie panuje doskonałość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie