Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu i jej osiedlowych filiach

Barbara Koś
Spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim będzie poświęcone promocji jego najnowszego tomiku wierszy "Inny stan skupienia".
Spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim będzie poświęcone promocji jego najnowszego tomiku wierszy "Inny stan skupienia". Miejska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w najbliższym czasie na kilka wydarzeń: to "Wieczór opowieści ludowych" w filii numer 6 (18 marca), spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim w Bibliotece Głównej (22 marca) i spotkanie z podróżnikiem, Jakubem Rybickim, w filii numer 1 (24 marca).

Na wieczór opowieści ludowych pod hasłem „Baśnie z sześciu stron świata” zaprasza Filia numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ulica Kusocińskiego 13). Spotkanie z żywym słowem odbędzie się w piątek, 18 marca, o godzinie 18.

Co się we wsi działo? Jakie cuda, jakie czary? Czego diabeł tam szukał i co znalazł? Co baby uradziły i co z tego wynikło? Takich między innych historii będzie można posłuchać podczas wieczoru opowieści ludowych. Radomscy opowiadacze – w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Baśnie z sześciu stron świata” – zabiorą słuchaczy pod chłopskie strzechy. Dzięki temu będą mogli odkryć niepowtarzalny klimat ludowych podań i legend.

Podczas wieczoru opowieści ludowych wystąpią Agata Dzik, Bartłomiej Kopiński i Dariusz Wróbel z Radomskiej Grupy Opowiadaczy. Z żywym słowem w najróżniejszej formie mają do czynienia od dawna. Ci wytrwali gawędziarze prezentowali już między innymi słowiańskie mity i legendy, budzili grozę japońskimi opowieściami kajdan i spędzali sen z powiek słuchaczy zgromadzonych na nocy opowieści zorganizowanej w ramach Festiwalu Opowieści w Radomiu. Znają baśnie, mity, legendy i historie ze wszystkich stron świata. Przygrywał na żywo będzie Robert Czupryn.

Spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim będzie poświęcone promocji jego najnowszego tomiku wierszy "Inny stan skupienia". Odbędzie się we wtorek, 22 marca, o godzinie 17, w Bibliotece Głównej przy ulicy Piłsudskiego 12. Rozmowę poprowadzi profesor Anna Spólna.

Głównym tematem tomu jest pamięć. "To próba uchwycenia, co w nas zostaje po ludziach, miejscach i wydarzeniach - bardziej luki i dziury niż jednolita, spójna relacja, odpryski, fragmenty, wyolbrzymienia, lustrzane odbicia, mity. To szukanie odpowiedzi na pytanie, jak z tych luk i odprysków buduje się obraz przeszłości, ale też na ile te strzępy historii tworzą nas. Próba uchwycenia tego, z czego jesteśmy zbudowani: wspomnień, zdarzeń, lektur - stąd intertekstualne odwołania i przeniesienia. To idące równolegle historie: między innymi historia rodziny i historia miasta, w pewnym stopniu (i ze świadomością uproszczenia) to także prywatna historia literatury. Rodzinne sagi, w których bohaterowie są być może mało bohaterscy, siedzą na progach i piją wódkę, ale dla kogoś są przecież bohaterami. Dla kogoś, kto uznał, że ich (nie)zwykłe czyny godne są opowieści." czytamy we wstępie.

Robert Utkowski – urodzony w 1972 roku. Absolwent filologii polskiej. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską "Tekst w przekazach wizualnych. Nowe terytoria polskiej literatury" na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Poeta i literaturoznawca. Debiutował na łamach kwartalnika „Kresy” w 1997 roku. Publikował także w „Brulionie”, „Na Dziko”, „Kartkach”, „Frazie”, „Fabulariach”. W 2008 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbyło się aktorskie czytanie jego sztuki „TRAMTADRADA” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Jest zdobywcą Grand Prix konkursu poetyckiego „O Złote Pióro Prezydenta Sopotu”. Zdobył wyróżnienia w kilku konkursach poetyckich. Opublikował kilka książek poetyckich. Był dziennikarzem telewizyjnym, redaktorem naczelnym lokalnych i regionalnych mediów, wykładowcą akademickim. Obecnie pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Na spotkanie z Jakubem Rybickim, który zaprezentuje opowieść o życiu na Syberii i mrożącej krew w żyłach wyprawie rowerowej po zamarzniętym jeziorze Bajkał, zaprasza Filia numer 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Osiedlowa 9 w czwartek, 24 marca, o godzinie 17:30. Będzie to druga odsłona cyklu pod hasłem „Spotkania z podróżnikami”.

Czy dalekie rubieże Rosji to naprawdę „przeklęta ziemia”? Czym zajmowali się Polacy zesłani w okolice Bajkału? Co się z nimi stało? Jak wygląda syberyjska przyroda i czy naprawdę w tajdze mieszkają duchy? O tym wszystkim opowie człowiek, który świat przemierza na rowerze i z aparatem fotograficznym.

Jakub Rybicki na co dzień pracuje jako fotograf i dziennikarz podróżniczy, współpracuje z gazetami „National Geographic Traveler”, „Magazyn Podróże”, „Kontynenty”, „Elle Man”, „Rowertour”, „Bikeboard”, „Magazyn Rowerowy”, portalami Wirtualna Polska, Onet.pl, Interia.pl, Gazeta.pl i innymi gazetami/portalami. W 2015 roku ukazała się jego książka „Po Bajkale” – o zimowej wyprawie rowerem po Bajkale i o Syberii w ogóle. Współautor dwóch zbiorowych prac poświęconych podróżom i rowerom.

Na wszystkie trzy spotkania wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie