Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Srebrne gody Łaźni - rozmawiamy z dyrektorką

Barbara Koś
-Czerpiemy z tradycji Łaźni" i wprowadzamy nowe formy działalności - mówi Beata Drozdowska, dyrektor "Łaźni"
-Czerpiemy z tradycji Łaźni" i wprowadzamy nowe formy działalności - mówi Beata Drozdowska, dyrektor "Łaźni" Barbara Koś
W sobotę,17 listopada, Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" obchodzić będzie 25 - lecie działalności. Rozmawiamy z Beatą Drozdowską, dyrektorem "Łaźni".

Barbara Koś: Jedna mała "Łaźnia" a tyle wokół niej zawirowań. Najpierw jeden budynek, potem dwa, jeden dyrektor, potem drugi, trzeci, czwarty…Pani jest już tu jako…

Beata Drozdowska : Piąty dyrektor. Ale dużo czerpię od poprzedników.

- I na panią wypadł jubileusz. Co to znaczy 25 lat "Łaźni" w interpretacji organizatorów ?

- Stwierdzenie, że "Łaźnia" w tym roku obchodzi jubileusz 25 - lecia istnienia, wymaga kilku uściśleń. To, co najbardziej oczywiste, to fakt nieprzerwanego działania przez okres ćwierćwiecza, miejskiej instytucji kultury w budynku zlokalizowanym przy Żeromskiego 56. W okresie 1987-2009 był to Klub Środowisk Twórczych "Łaźnia". Od czerwca 2009 do chwili obecnej jest to "Łaźnia" - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, posiadający również drugą siedzibę pod adresem Traugutta 31/33. Ta placówka, zwana galerią, przejęła spuściznę zlikwidowanego Miejskiego Centrum Kultury i Informacji Międzynarodowej działającego w latach 1993-2009. Chcemy zatem przypomnieć dorobek wymienionych dwóch instytucji, które stworzyły obecną - trzecią.

- Ta trzecia "Łaźnia" kontynuuje wiele inicjatyw poprzednich.

- Oczywiście! Przede wszystkim sztandarową od roku 1994 imprezę - Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. To jedna z najstarszych radomskich imprez kulturalnych, odbywająca się rokrocznie, bez zakłóceń rytmu. Podkreślę od razu, że edycja roku 2013 mieć będzie charakter jubileuszowej, dwudziestej.

- Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też Radomski Festiwal Jazzowy

- Festiwale jazzowe zainicjowane przez Annę Mańczyńską jeszcze w Miejskim Centrum to obok turniejów poezji śpiewanej drugi "sztandarowy" produkt "Łaźni". Pierwszy festiwal odbył się w 2001 roku. A teraz mieliśmy już dziesiąty! Dodam, że wśród festiwalowych gości były już takie znakomitości jak : Duet Jorgos Skolias - Bogdan Hołownia, Yanina FreeWave, New Bone, Wolfgang Seligo - Alternative Jazz Quartet, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grażyna Łobaszewska, Jarek Śmietana, Marek Stryszowski, Urszula Dudziak, The Colors, Funk de Nite&JorgosSkolias, Zbigniew Namysłowski Quartet, Andrzej Jagodzinski… Andrzej Jagodziński, Wojciech Niedziela i Piotr Baron Jazz Kwartet…

- Są także Spotkania Kabaretowe traktowane jako Ogólnopolskie Spotkania Kabaretowe "Figa z makiem"

- Pierwsza "Figa z Makiem" odbyła się w 1998 roku. Przez następne lata projekt nie był kontynuowany ale w 2005 roku ówczesny dyrektor "Łaźni" Paweł Kowalski, zorganizował przegląd kabaretów. I tak to się zaczęło. Sukcesy osiągnął Kabaret Imienia Romana współtworzony przez Pawła Kowalskiego i Jarosława Rabendę. Większość tekstów opracowywał pochodzący z regionu Marek Modzelewski, obecnie popularny w środowisku warszawskim dramaturg współczesny. 2008 rok przyniósł też wprowadzenie formuły konkursowej.

- Coraz bogatsze są też spotkania z kulturą odległych krajów

- W 2012 roku powróciliśmy do dawnej tradycji, będącej jednym z fundamentów działalności Miejskiego Centrum Kultury i Informacji międzynarodowej. Odbyły się spotkania z kulturą Tajwanu, Białorusi i Iranu. Dorobek wschodnich sąsiadów ukazuje " Projekt Rosja".

- A co nowego wniosła trzecia, połączona "Łaźnia"?

- Cykl "Mistrz i uczniowie - obejmujący szereg wystaw, towarzyszący mu program edukacyjny, spotkania z artystami a potem publikację podsumowującą. W roli mistrza wystąpili już profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Jacek Waltoś i Jacek Gaj oraz profesor Maciej Bieniasz z Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wymienić też trzeba imprezę "Hair Inspirations." We współpracy z firmą SCENA Professional Makeup&Hair ogłoszony został konkurs dla uczniów radomskich szkół średnich kształcących we wspomnianej branży. Finał miał charakter gali z prezentacją stylizacji przygotowanych wcześniej modeli, którym styliści na oczach publiczności wykonywali ostateczne fryzury. A także Radom Fashion Show - Impreza w formule konkursu ogólnopolskiego dla projektantów.
Inny jeszcze nowy cykl to "Honorowi Obywatele Miasta Radomia czyli pokaz wystaw edukacyjnych akcentującychwspółpracę "Łaźni" z radomskimi szkołami/
Od sierpnia 2011 w struktury "Łaźni" włączono American Corner radom: placówkę informacyjno biblioteczną Ambasady USA. Współpracujemy z nimi przy organizacji imprez.

- Z kim jeszcze współpracujecie?

- W "Łaźni" działają: Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, towarzyszenie Grupa Literacka "Łuczywo", Stowarzyszenie Twórców Fotoklub RP, Towarzystwo Polsko - Austriackie, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Towarzystwo Kultury Teatralnej, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Fundacja Ars Antiqua Radomiensis, Po prostu Kabaret, formacja kabaretowa sięgająca korzeniami środowisk duszpasterstwa akademickiego... Mamy też kilkanaście innych instytucji, z którymi współpracujemy na co dzień.

- A jaki prezent dla radomian przygotowała "Łaźnia" na swoje 25 - lecie?

- Wszystkich gorąco zapraszamy w sobotę, 17 listopada, o godzinie 18 na koncert Lory Szafran. Lora Szafran, uważana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych, zaprezentuje piosenki z "Kabaretu Starszych Panów" w aranżacji jazzowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie