Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare mogiły z Głowaczowa znalazły się pod ochroną

Antoni SOKOŁOWSKI
Wśród pochowanych są osoby zasłużone dla Głowaczowa: powstańcy, żołnierze, miejscowi księża, dziedzice.
Wśród pochowanych są osoby zasłużone dla Głowaczowa: powstańcy, żołnierze, miejscowi księża, dziedzice. Archiwum
Najstarsza część cmentarza rzymsko-katolickiego w Głowaczowie została wpisana do rejestru zabytków.
Ciekawym obiektem jest główna brama nekropolii, licząca ponad 100 lat.
Ciekawym obiektem jest główna brama nekropolii, licząca ponad 100 lat. Archiwum

Ciekawym obiektem jest główna brama nekropolii, licząca ponad 100 lat.
(fot. Archiwum)

Pierwsze nagrobki mają prawie 200 lat, inne mniej. Cały cmentarz w Głowaczowie jest miejscem szczególnej pamięci mieszkańców, a teraz najstarsza część nekropolii została objęta nadzorem konserwatora zabytków.

Wpisem do rejestru zabytków objęto najstarszą część cmentarza w granicach zewnętrznych muru ogrodzenia. Niedaleko jest brama główna z 1911 roku, kaplica Cecylii Dobieckiej z drugiej połowy XIX wieku i kwatera żołnierzy poległych w 1939 roku. Są też nagrobki i płyty nagrobne sprzed 1950 roku.

CIEKAWA HISTORIA

Cmentarz został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Najbardziej wartościowa pod względem przestrzennym, artystycznym i historycznym jest jego część południowa-zachodnia.

- Zachowało się wiele cennych nagrobków z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, prezentujących różne typy: płyta nagrobna, krzyż na cokole, figura na cokole, obelisk na cokole, pień drzewa, stela, płyta nagrobna - informuje Agnieszka Żukowska, Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie.

Nagrobki są wykonane przeważnie z piaskowca, ale występują również granitowe, marmurowe i żeliwne. Wśród pochowanych na cmentarzu znajdują się osoby zasłużone dla Głowaczowa: powstańcy, żołnierze, miejscowi księża, dziedzice Głowaczowa i Leżenic - rodzina Boskich, Ostrorogów.

Na głowaczowskim cmentarzu zachowało się wiele cennych nagrobków z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku.
Na głowaczowskim cmentarzu zachowało się wiele cennych nagrobków z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Archiwum

Na głowaczowskim cmentarzu zachowało się wiele cennych nagrobków z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku.
(fot. Archiwum)

Najstarszy jest murowany nagrobek Barbary i Andrzeja Boskich z pierwszej połowy XIX wieku w formie krzyża na cokole. Na szczególną uwagę zasługują: żeliwny nagrobek księdza Władysława Barcińskiego z XIX wieku, piaskowcowy nagrobek rodziny Boskich przedstawiający figurę Matki Boskiej na cokole, nagrobek Barbary Boskiej z początku XX wieku w formie krzyża-steli, wykonany z czerwonego piaskowca, granitowy nagrobek Henryka Ostroroga z początku XX wieku z oryginalnie ukształtowanym obeliskiem oraz nagrobek Karola Dunin Wąsowicza w formie steli architektonicznej z piaskowca.

ŚLADY BITWY

Wiele nagrobków posiada ślady postrzałów, powstałe we wrześniu 1939 roku w trakcie "bitwy o Głowaczów". Po stronie północnej od alei głównej znajduje się zbiorowa kwatera Żołnierzy Polskich 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, poległych podczas II wojny światowej 9-10 września 1939 roku.

- Najstarsza część cmentarza zajmuje eksponowane stanowisko w krajobrazie kulturowym. Stanowi materialny dokument dziejów parafii i miejscowości, tym cenniejszy, że z powodu działań wojennych w latach 1939-45, zniszczonych zostało wiele historycznych obiektów w Głowaczowie - dodaje Agnieszka Żukowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie