Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Aneta Oborny, dyrektor szydłowieckiego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych prezentuje ministerialną nagrodę.
Aneta Oborny, dyrektor szydłowieckiego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych prezentuje ministerialną nagrodę. Archiwum muzealne
Kolejny sukces odniosło Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. 23 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród 36. edycji konkursu na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2015. Nasza instytucja otrzymała wyróżnienie w kategorii wystawy etnograficzne za ekspozycję stałą Instrumenty…- zobaczyć i usłyszeć tradycję.

Sybilla to największy i najważniejszy konkurs nagradzający wydarzenia muzealne. Organizuje go Muzeum Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Historia konkursu sięga 1980 roku. Przez przeszło trzydzieści pięć lat konkurs zmieniał kilka razy swoją formułę, jednak nieprzerwanie jest najwyższą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Szydłowieckie Muzeum jest jedyną tego typu instytucją samorządową z Mazowsza, które zostało wyróżnione w tym prestiżowym konkursie.

- Warto też dodać, że byliśmy tylko jednym z trzech uhonorowanych muzeów (obok Okręgowego w Suwałkach i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), które nie jest zlokalizowane w wielkim mieście. To nasze pierwsze wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez ministerstwo - mówi Aneta Oborny, dyrektor szydłowieckiej instytucji.

Unikatowy dorobek

Resort kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Sybillę za wystawę pod tytułem „Instrumenty… - zobaczyć i usłyszeć tradycję”. Ta szczególna ekspozycja dedykowana jest polskim instrumentom ludowym, znajduje się w trzech komnatach szydłowieckiego Zamku. Składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje instrumenty w składach kapel, druga przedstawia je w czterech podstawowych grupach: idiofony, membranofony, chordofony i aerofony.

Na wystawie znalazły się unikaty, stanowiące dorobek bogatej twórczości. Powstawały one w domowych warsztatach, wytwórniach, jak i w fabrykach różnych miast Polski. Wystawa ukazuje różnorodność polskiego instrumentarium ludowego, prezentuje eksponaty w otoczeniu oryginalnych obrazów, grafik i zdjęć w formie fotogramów. Uzupełnieniem są multimedia - ekrany telewizyjne, panele dotykowe ze ścieżkami dźwiękowymi i materiałami audiowizualnymi. Honorowy patronat nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Ministerstwo uhonorowało 25 instytucji. W tej edycji „muzealne Oscary” dostały takie instytucje jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz inne instytucje z dużych ośrodków kultury w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie