Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. zabytkowy nagrobek Marianny Penz już w całości

Barbara Koś
W piątek ekipa z pracowni konserwacji zabytków Adama Widery z Bytomia kilka godzin montowała na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego trzecią i ostatnią już cześć zabytkowego pomnika Marianny Pentz powstałego po roku 1885.
W piątek ekipa z pracowni konserwacji zabytków Adama Widery z Bytomia kilka godzin montowała na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego trzecią i ostatnią już cześć zabytkowego pomnika Marianny Pentz powstałego po roku 1885. Łukasz Wójcik
W piątek po południu ekipa z pracowni konserwacji zabytków Adama Widery z Bytomia zamontuje na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego trzecią i ostatnią już cześć zabytkowego pomnika Marianny Pentz powstałego po roku 1885.

Na żelaznym postumencie podtrzymującym baldachim z figurą Matki Boskiej pojawi się ażurowa kapliczka, która zwieńczy pomnik. W kapliczce ustawiona zostanie figurka Madonny. Pomnik jest wysoki więc ekipa pod kierunkiem Adama Widery będzie miała ze sobą odpowiedni sprzęt.

To będzie już ostatni etap remontu zabytkowego nagrobka. Z uwagi na koszty modernizacja pomnika prowadzona przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego rozłożona była na trzy etapy.

Najpierw - w roku 2007 żeliwny nagrobek Marianny Pentz otrzymał nowy postument. Odtworzone zostały na nim motywy skrzyżowanych pochodni skierowanych do dołu i postać anioła na obłoku.

Pod koniec października 2009 roku na postumencie ustawiono baldachim pod którym stanęła figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.
Teraz stanie kapliczka.

Całkowite odnowienie pomnika Marianny Pentz kosztowało około 90 tysięcy złotych.

Prace konserwatorskie wokół tego pomnika udało się wykonać dzięki datkom radomian uczestniczących w kwestach na cmentarzu.

Jak przypomina Barbara Pikiewicz, sekretarz Społecznego Komitetu,przed renowacją pomnik był skorodowany, zdewastowany i leżał w trzech częściach.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego uzyskał dokumentacje fotograficzną całego pomnika przed konserwacją i obecnie.

-Chcemy pokazać te dokumenty na wystawie - mówi Barbara Pikiewicz.

Komitet zamierza też umieścić tablicę na odnowionym grobie ukazującą etapy remontowania nagrobku.

Zabytkowy nagrobek Marianny Pentz to jeden z trzech najcenniejszych żeliwnych grobowców cmentarza. Jest w nim pochowana Marianna Pentz (1807 - 1900), żona Jana Pentza, właściciela jednego z najnowocześniejszych w Królestwie Polskim młynów parowych.

Pozostałe nagrobki zasłużonych radomian : żeliwny grób rodziny Herdinów i Dzikowskich zostały już, dzięki społecznikom, odrestaurowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie