Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surowe kary dla urzędników. Jeden zwolniony

Izabela KOZAKIEWICZ
Miały być komputery dla szkół, jest wstyd. Jedna osoba straciła pracę, dwie inne zostały ukarane. To konsekwencje tego, że radomski Urząd Miejski nie dostarczył na czas wniosków o datację z programu "Cyfrowa szkoła".

Oni zdążyli

Oni zdążyli

Na Mazowszu wnioski o dotacje z programu "Cyfrowa szkoła" przyjmował Urząd Wojewódzki. Wpłynęło 176 wniosków obejmujących 607 szkół na łączną sumę 71 milionów złotych. 50 szkół z Mazowsza, które dostaną pieniądze zostały wylosowane przez system komputerowy. Z regionu radomskiego skorzystają szkoły w: Starej Błotnicy - 140 tysięcy złotych, Lipsku - 62 tysiące 958 złotych, Klwatce, gminie Gózd - 89 tysięcy 680 złotych i Sycynie, gmina Zwoleń - 90 tysięcy złotych. Wojewoda mazowiecki podzielił w sumie 5 milionów 758 tysięcy złotych.

Wnioski przygotowało 25 szkół z Radomia. Wszystkie trafiły do Urzędu Miejskiego, tam zostały sprawdzone i wysłane do Urzędu Wojewódzkiego. I tu pojawił się problem.

PILOTAŻOWO

Wojewoda czekał na dokumenty do poniedziałku 30 kwietnia. Z Radomia zostały wysłane pocztą, w piątek 27 kwietnia. Niestety, nie dotarły na czas. Decydowała data wpływu, a nie stempla pocztowego.
- To pilotażowy program, terminy były krótkie, ale zasady jasno określone - mówi Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Tak urzędnicy pogrzebali szanse na pieniądze dla szkół. Radomskie wnioski zostały odrzucone. Choć, jak się okazało wypełnione był prawidłowo. 50 szkół z Mazowsza dostało od kilkudziesięciu do nawet 200 tysięcy złotych.

ZWOLNIENIE I KARY

Konsekwencje ponieśli już radomscy urzędnicy z wydziału edukacji. Jedna osoba straciła pracę, dwie kolejne zostały ukarane. - Błędy były bezdyskusyjne - mówi Rafał Czajkowski, sekretarz Radomia. - Osoba, która dostała wypowiedzenie bezpośrednio zajmowała się wnioskami.

Dwie kolejne osoby nadzorowały jej pracę. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, jedną z nich jest dyrektor wydziału Leszek Pożyczka. Decyzje o konsekwencjach wobec urzędników podpisał już prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego: - "Cyfrowa szkoła" to program pilotażowy, więc terminy na złożenie wniosków krótkie były. Do 14 maja wojewoda musiał przeprowadzić losowanie szkół, które dostaną dotacje.

Rafał Czajkowski, sekretarz Radomia: - Rozmawiałem z pracownikami wydziału edukacji. Błędy był bezsporne. Wnioski nie zostały dostarczone w odpowiednim terminie. To musiało pociągnąć za sobą konsekwencje.

Cyfrowa szkoła

Za pieniądze z ministerialnej dotacji szkoły będą mogły kupić między innymi: przenośne komputery, drukarki, skanery, tablice interaktywne i projektory multimedialne. Placówki uczestniczące w programie mogą wybrać jeden z dwóch wariantów, dotyczących wykorzystania sprzętu - w szkole lub wypożyczenie do domu. Wysokość dotacji na zakup pomocy dydaktycznych zależy od wielkości szkoły: szkoły małe (do 100 uczniów) - mogą otrzymać do 90 tysięcy złotych; szkoły średnie (do 300 uczniów) - mogą dostać do 140 tysięcy złotych i szkoły duże (powyżej 300 uczniów) - mogą liczyć na kwotę do 200 tysięcy złotych. Program jest realizowany pilotażowo od kwietnia 2012 r. do sierpnia 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie