Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczna Zbiórka Żywności w Radomiu i regionie. Można podzielić się dobrem. Gdzie będą wolontariusze?

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Izabela Gajewska-Kopczyńska
Do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności zachęcają Anna Głogowska i Krzysztof Sokołowski z Radomskiego Banku Żywności.
Do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności zachęcają Anna Głogowska i Krzysztof Sokołowski z Radomskiego Banku Żywności.
W piątek i sobotę w sklepach w całej Polsce uśmiechnięci wolontariusze współpracujący z Bankiem Żywności po raz kolejny będą czekać na dary od tych, którzy zechcą wspomóc Świąteczną Zbiórkę Żywności. Akcja odbędzie się także w regionie radomskim. - Pamiętajmy, że to dary do świątecznych paczek - mówi Anna Głogowska z Radomskiego Banku Żywności.

Od piątku do soboty warto zaplanować zakupy tak, by móc podzielić się z innymi. Od 29 do 30 listopada w całej Polsce będzie trwać świąteczna zbiórka żywności. Podczas zbiórek Banki Żywności zachęcają do kupowania brakujących produktów, takich jak olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze, dbając w ten sposób o zapewnienie osobom potrzebującym pełnowartościowych posiłków.

W całym regionie

W Radomiu i regionie zbiórkę jak co roku koordynuje Radomski Bank Żywności. To tam trafią dary, które zbiorą wolontariusze w sklepach w Radomiu i innych powiatach regionu radomskiego.

- Wolontariusze Radomskiego Banku Żywności, ale i organizacji z nami współpracujących będą czekać na chętnych do podzielenia się zakupami w sklepach dużych sieci handlowych na terenie Radomia, ale także Wierzbicy, Pionek, Kowali, Grójca, Warki czy Przysuchy. Będą dyżurować tuż za kasami, przy koszach oznaczonych materiałami Banku Żywności. Żywność trafi tym razem do świątecznych paczek, które wolontariusze organizacji współpracujących z Bankiem zaniosą do ludzi samotnych, starszych czy chorych- mówi Anna Głogowska, koordynator Radomskiego Banku Żywności.

Zaufanie społeczne

Jak dodaje, że wśród wolontariuszy przeważają osoby dorosłe, chociaż są szkoły, które co roku biorą udział w akcji.

- To na przykład młodzież z Zespołu Szkół imienia Hubala, która będzie czekała na dary w sklepie Piotr i Paweł. Będą oni zbierać produkty, które trafią do darów w ramach akcji „Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera”. Uczniowie przygotowują paczki dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość kraju. Do tych paczek trafiają produkty żywnościowe, ale też chemia gospodarstwa domowego i środki higieny - mówi Anna Głogowska. - Wiele organizacji społecznych zbiera dary dla swoich podopiecznych pod szyldem Banku Żywności, bo nasza akcja cieszy się dużym zaufaniem społecznym, jest nagłośniona, dzięki materiałom takim jak plakaty czy ulotki jest lepiej widoczna, a Bank zgłasza zbiórkę, organizuje zgodę sieci handlowych, a potem ze zbiórki się rozlicza. Dzięki temu organizacje mogą pomagać lokalnie, swoim podopiecznym.

W prezencie

Radomski Bank Żywności organizuje zbiórki już od 18 lat.

- Te ostatnie bardzo różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Teraz staramy się pomóc ludziom starszym, często samotnym, którzy nawet bardziej niż czegoś do jedzenia potrzebują zainteresowania, rozmowy, odrobiny ciepła. Stąd - dosłownie i w przenośni - potrzebują odrobiny słodyczy. Makaron czy kaszę mogą sobie kupić sami. My podzielmy się tym, co nam samym sprawiłoby przyjemność, co lubimy jeść. Może to być czekolada, ale też kawa czy herbata. Chcemy, żeby paczki sprawiły radość tym, którzy je dostaną, żeby były prawdziwym świątecznym prezentem.


Zbiórki w całej Polsce

Świąteczna Zbiórka Żywności to projekt realizowany przez Banki Żywności współpracujące z Federacją Polskich Banków Żywności. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia w Polsce. Podczas akcji prywatne osoby mogą podzielić się żywnością z najbardziej potrzebującymi. Pierwsza zbiórka odbyła się w 1997 roku i od tamtej pory każdego roku w sklepach na terenie całej Polski zbierana jest żywność.

Oznaczone sklepy

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tysięcy sklepów z niemal 550 miejscowościach. Wolontariusze będą czekać też na dary w punktach w Radomiu, Pionkach, Wierzbicy, Kowali, Grójcu, Warce, Przysusze, a kosze będą oznaczone pomarańczowym plakatem z logiem akcji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie